Innovációs központ

KITE Innovációs Központ

Tudományágak és szakterületek találkozási pontja

Nádudvaron, az Innovációs Központban koncentrálódik a KITE agrotechnológiai és agroinformatikai fejlesztő tevékenysége, valamint a PGR digitális szolgáltatások üzemeltetése. A mintegy 30 magasan képzett munkatárs változatos háttérrel rendelkezik: az agronómiai, műszaki, gazdasági és informatikai szakemberek szoros együttműködésben végzik ezt a sokrétű tevékenységet.

Szakmai alapvetéseink

Egységes szemlélet

A folyamatosan bővülő tudást okszerű rendszerben összegezni és továbbadni

Holisztikus szemlélet

A fejlődést a napi gyakorlaton túlmutató, nagyobb összefüggésekben értelmezni

Objektív szemlélet

A tevékenységet és a megállapításokat tényszerű adatokra alapozni

Big data környezet

Nagy mennyiségű, gyorsan változó és nagyon változatos adatok feldolgozására alkalmas technológia kialakítása

Hagyományunk a haladás

Az innováció a KITE történetének szerves része, hiszen alapításkor fő célja a tudomány világszínvonalú eredményeinek megismerése, az új technológiák, korszerű termelési eszközök és üzemszervezési eljárások elsajátítása és elterjesztése volt a mezőgazdaságban. A ’80-as években a KITE szakemberei is hozzájárultak, hogy világszínvonalú eredmények jöttek létre a szántóföldi gazdálkodás fejlesztésében Magyarországon.

A rendszerváltás éveiben a KITE tevékenysége a kereskedelem irányába tolódott, de egy kislétszámú fejlesztői gárda továbbra is működött. Az ezredforduló után a kutatás-fejlesztés iránti igény ismét megnövekedett, majd nagy lendületet vett 2011-ben, amikor a KITE Zrt. a precíziós technológia gyakorlati alkalmazásának és széles körű elterjesztésének élére állt. A KITE saját RTK hálózata, valós környezetben végzett kísérletek, agrotechnológiai kutatások, módszertani alapvetések és IT háttérfejlesztések alapozzák meg a partnereknek nyújtott innovatív szolgáltatásokat.

A KITE szakembergárdája ma ismét nagy lehetőség előtt áll: a digitalizáció és a precíziós technológiák elterjedése olyan robbanásszerű fejlődést eredményezhet a mezőgazdaságban, amilyenre a ’70-es, ’80-as években volt utoljára példa. Ezt a célt szolgálta az Innovációs Központ létrehozása, amely tehetséges szakemberek bevonzásával, innovatív külső partnerek és egyetemi központok bevonásával a precíziós gazdálkodási rendszer elismert szakmai műhelyévé vált és a KITE-n belül is előmozdítja az innovációk terjedését.

A precíziós gazdálkodási rendszer fejlesztése

A precíziós gazdálkodás definíció szerint „okszerű és helyspecifikus”, elterjesztése a fenntartható és hatékony gazdálkodást segíti elő. A precíziós gazdálkodási rendszer keretbe foglalja a modern mezőgazdasági üzemek működtetéséhez szükséges feltételrendszereket.

Innovatív termesztés-technológiák integrálása a KITE PGR

Folyamatosan valósítunk meg fejlesztési programokat és készítjük elő piaci bevezetésüket. Néhány példa a közelmúltból:

Smart hibridek

A precíziós technológiák fejlesztései lehetővé teszik és megkövetelik a szántóföldi növények, így a kukorica igényeinek minél hatékonyabb kielégítését. Azokat a hibrideket ajánljuk precíziós technológiai környezetben, amelyek több évig tartó vizsgálatuk során megfelelően teljesítettek.

Új növényvédőszer

Az új KITE sajátmárkás kukorica növényvédőszer országos kísérleteinek értékelése pozitív végeredménnyel zárult.

Kutatás-fejlesztési kooperáció

Az Indigo Ag céggel kötött megállapodás keretében magyar és nemzetközi viszonylatban végzünk közös kutatási tevékenységet a mikrobiológiai növényvédelem területén a KITE módszertana szerint és fizikai megvalósítása mellett. Az így képződő kutatási adatok feldolgozása is új digitális elemző rendszerünkben történik.

Innováció határok nélkül

A PGR szolgáltatásai nemcsak Magyarország teljes szántóföldi termőterületén, de a KITE d.o.o. szerbiai leányvállalat közreműködésével ma már a szerb gazdák számára is elérhetők.

Új PGR applikációk és egyéb digitális fejlesztések

Bővítettük a partnerek és tanácsadók számára fejlesztett vevő oldali megoldások körét

  • Tápanyag tervező modul – Jelentős KITE fejlesztés, amely szakmai újdonság, bejelentett know-how, jelenleg nemzetközi szabadalmaztatás alatt van
  • Precíziós öntözés webes és mobilalkalmazás - A Precíziós Gazdálkodási Rendszer integrált olyan új precíziós öntözési szaktanácsadási szolgáltatás, amely precíziós és helyspecifikus módon tudja biztosítani, hogy a térben megfelelő helyre a megfelelő mennyiségű öntözővíz kerüljön kijuttatásra a megfelelő időpontban, a növény igényeinek figyelembevételével
  • Agrometeorológiai állomás mobilapplikáció - Az immár 600, KITE rendszerbe vont meteorológiai állomás és az OVF adataira épülő agrármeteorológiai modulhoz készült mobilapplikáció

Fejlesztettük az adatgyűjtés és -elemzés hatékonyságát támogató hátterünket

  • Új digitális elemző rendszer a kutatások értékeléséhez – A négy ismétléses, kisparcellás kísérletek eredményeinek meghatározása új módszertan szerint. A statisztikai elemzésen alapuló módszer előnye a korábbi módszertan alkalmazásánál pontosabb eredmények és alacsonyabb kutatási költségek. Alkalmazási területe a nem hatósági engedély köteles termékek köre.
  • Drónok - drónok által gyűjtött adatok integrálása a PGR rendszerbe

A KITE digitális kereskedelmi megoldásainak továbbfejlesztése

  • Folyamatosan fejlesztjük a távoli elérésű, automatizált PGR szolgáltatásokat (applikációkat) és egyszerűsítjük a partner oldali felületek kezelését

Green Deal a PGR-ben

Ökológiai gazdálkodáshoz szükséges agrotechnológia kidolgozása - Több mint hat éve végzünk két kísérleti gazdaságban Nádudvaron és Dalmandon technológiák közötti összehasonlító vizsgálatokat. A hagyományoshoz képest új szemléletű talajművelési módokat alkalmazunk, valamint biológiai alapú termékekkel kísérletezünk és ezek alapján javasoljuk új növényfajták bevezetését.

Ökológiai gazdálkodáshoz szükséges agrotechnológia adaptálása a rendszerbe - A mechanikai talajművelés helyett biológiai szemléletű módszerek kidolgozása, a mechanikus eljárások hatékonyságának növelése digitális eszközök segítségével, a kísérleti gazdaságokban végzett vizsgálatok alapján a technológiai ajánlások pontosítása.

Ökológiai gazdálkodáshoz szükséges agrotechnológia elterjesztése - A gépek, input anyagok és szolgáltatások optimális rendszerének kidolgozása azzal a céllal, hogy a gazdálkodás ökológiai lábnyomának csökkentése mellett se csökkenjen a gazdálkodás jövedelmezősége. A saját kutatás-fejlesztés elősegítése érdekében kidolgozott pályázatok mellett támogatjuk a KITE partnerek pályázatait, szorosan együttműködve a Kiemelt Szolgáltatási Igazgatóság munkatársaival.

Környezettudatos gazdálkodási módszerek, új megoldások

  • Sávos művelés
  • Belvízelvezetés
  • Rétegvonalas művelés
  • Precíziós öntözéstervezés
  • 76 cm sortávolságra vetett repcetechnológia, ciroktechnológia, szójatechnológia
  • Vegyszermentes paradicsom és paprikatermesztési technológia
  • Előrejelzésen alapuló növényvédelmi technológia
  • Drón technológia fejlesztése
  • Biológiai növényvédelmi technológia kidolgozása
  • Biológiailag lebomló talajtakaró fólia technológiába illesztése

Szerteágazó agronómiai, műszaki és oktatási kooperációk

Szakmai elismeréseink

Hadászi László, a KITE Zrt. innovációs főigazgatója tiszteletbeli docensi címet kapott 2022-ben a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának tanácsától.

Dr. Riczu Péter, a KITE Zrt. digitális mezőgazdasági projektmenedzsere lett az év térinformatikusa 2022-ben. Péter tagja annak a csapatnak, kiknek munkája nyomán megszülettek a KITE PGR rendszer térinformatikai alapjai.

A Magyar Kukorica Klub Kukorica termésversenyében a KITE-technológiás kukoricatermesztés rendre dobogós helyezést ér el: országos első 2020-ban és országos második 2021-ben.
A 2022-es termelési szezonban az öntözött versenykategóriában mérettettünk meg és a csoportunk győztesei lettünk. A díjat Sojnóczki István, a KITE Zrt. technológiai fejlesztési igazgatója vette át.