Növényvédelem 2024. March 01.

Az elmúlt téli hónapok időjárásának az elemzése

Az elmúlt téli hónapok időjárása szokatlanul enyhe volt, melynek következtében a kultúrnövényeken a károsítók sikeresen átteleltek.

Az elmúlt hónapok időjárása

December hónap első dekádjában a mediterrán frontok hatására országszerte jelentős mennyiségű csapadék hullott, ekkor az átlaghőmérséklet még a sokéves átlag környékén alakult. A hónap közepén a mediterrán ciklon hátoldalán lezúduló hideg levegő hatására erős lehűlés kezdődött, havazott az Északi-Középhegység magasabban fekvő területein, rövid ideig még összefüggő hótakaró is kialakult. A hónap közepén ismét lassú felmelegedés kezdődött, de a csapadékos időjárás tovább folytatódott. A hónap második felében is folytatódott a csapadékos idő, ekkor már a lehullott csapadékmennyiség országszerte meghaladta a helyben szokásos átlagot. A hőmérsékleti maximumok az ország északkeleti felében 3-5 °C körül, a délnyugati felében 10-12 °C körül alakultak. Az ország keleti felében, különösen Jász-Nagykun-Szolnok Vármegyében jelentősen megnőtt a belvízzel borított területek aránya. A nagy mennyiségű csapadéktól sokan a pocokpopuláció összeomlását remélték, de a táplálékbőség ellensúlyozta a kedvezőtlen időjárás hatását.
 
A csapadékmennyiség alakulása decemberben a PrecMet állomások adatai alapján
A decemberi csapadékmennyiség a sokéves átlag %-ában a PrecMet állomások adatai alapján
Az átlaghőmérséklet alakulása decemberben a PrecMet állomások adatai alapján
A decemberi átlaghőmérséklet eltérése a sokéves átlagtól a PrecMet állomások adatai alapján
 
A január hónap időjárását továbbra is a mediterrán ciklonok határozták meg. A hónap eleji enyhe időt egy rövid, hideg, csapadékos periódus követte. A hónap közepére jelentősen csökkent a csapadékhajlam, melynek hatására jelentősen javult a belvízhelyzet. A hónap közepén éjjelente még gyakran fagyott, de a nappalok már fagymentesen teltek. Az egymást követő időjárási frontok hatására hol enyhébb, hol hidegebb légtömeg sodródott felénk, de összeségében az átlaghőmérséklet meghaladta a sokéves átlagot. A csapadékmennyiség eloszlása országrészenként már jelentős eltérést mutatott, jellemzően az átlag körüli vagy némileg az alatti volt.
A csapadékmennyiség alakulása januárban néhány PrecMet állomás adatai alapján
A januári csapadékmennyiség a sokéves átlag %-ában a PrecMet állomások adatai alapján

Az átlaghőmérséklet alakulása januárban a PrecMet állomások adatai alapján

A januári átlaghőmérséklet eltérése a sokéves átlagtól a PrecMet állomások adatai alapján
Február hónapban beköszöntött a tavasz, a havi (február 26-ig mért) átlaghőmérséklet jelentősen meghaladta a sokéves átlagot, a napi maximum-hőmérséklet a hónap során többször is elérte a 18 °C-ot. A növények nedvkeringése, fejlődése beindult, és a hónap vége felé már a március végén megszokott fenológiai állapotokat láthattunk. Februárban jelentős mennyiségű csapadék nem hullott, jellemzően nem érte el a sokéves átlagot. A csapadékmennyiség ugyan nem volt sok, de sokszor esett kis mennyiség, ami növényállományokban nagyban elősegítette a kórokozók felszaporodását. 
 
A csapadékmennyiség alakulása (2024.02.01-02.26.) a PrecMet állomások adatai alapján
A csapadékmennyiség alakulása (2024.02.01-02.26.) a sokéves átlag %-ában a PrecMet állomások adatai alapján
Az átlaghőmérséklet alakulása (2024.02.01-02.26.) a PrecMet állomások adatai alapján
Az átlaghőmérséklet (2024.02.01-02.26.) eltérése a sokéves átlagtól a PrecMet állomások adatai alapján

A károsítóhelyzet alakulása a téli hónapok alatt, tél végi helyzetkép:

Polifágok:
 
   A polifág károsítók közül a mezei pocok (Microtus arvalis) populációjának mérete nem csökkent jelentősen a téli hónapok alatt. A pocokpopuláció nem omlott össze a csapadékos decemberi időjárás hatására sem, mivel csak rövid ideig volt „komolyabb” lehűlés, a dús vegetáció a tél folyamán elegendő élelmet biztosított a populáció számára. Az enyhe időjárás és a táplálékbőség következtében a pocokpopuláció nem gyengült le a tél végére, ezért komolyabb járványos megbetegedés nem tizedelte meg az állományt. Az enyhe idő és a táplálékbőség miatt vélhetően a szaporodás is korábban fog elkezdődni, ezért a téli mortalitás hatása hamar el fog tűnni.
 
 
A repcében a károsítóhelyzet alakulása:
 
    A repce az enyhe időjárás miatt jól telelt, a repceállományok többsége jól (túl) fejlett, nem jelentős a téli levélveszteség. Az enyhe téli időjárás hatására a Dunántúlon már január végén, február első napjaiban tömegesen megjelentek az ormányos bogarak (repceszár-ormányos (Ceutorhynchus pallidactylus; Ceutorhynchus napi) a csapdában, az egyedszámuk pár nap alatt meghaladta a védekezési küszöbértéket. A Dunántúlon a tömeges betelepedés február első dekádjára volt tehető, míg az Alföldön ez a „hűvösebb” időjárás miatt február közepére tehető. A kórtani problémák azokon a területeken, ahol elvégezték ősszel a regulátor kijuttatását, egyelőre nem jelentősek, ahol az nem történt meg, a fóma (Phoma lingam) megtalálható az alsó leveleken.
 
A kalászosokban a károsítóhelyzet alakulása:
 
    Az őszi kalászosok szintén jól teletek, az őszi búzák jelenleg a bokrosodás végi állapotban, az árpák a szárba indulás állapotában vannak. A fenológiák tekintetében a Dél-Dunántúl hozzávetőlegesen 10 nappal előrébb van Kelet-Magyarországhoz képest. Az enyhe, csapadékos (nedves) téli időjárás miatt a kórokozók őszi fertőzései sikeresen átteletek, szaporodtak az állományokban. A Dunántúlon és az Alföld egyes régióiban a nedves, enyhe idő miatt február elején a szeptória (Septoria tritici) megjelent az állományokban. A szeptóriafertőzés mértéke jellemzően gyenge, de előfordulnak közepesen-erősen fertőzött terültek is, a fertőzés mértéke erősen fajtafüggő. 
Az lisztharmat (Blumeria graminis) miceliális formában sikeresen áttelelt az állományokban, jellemzően öreg szürke telepeket találunk. A február végi meleg, „párás” és napos idő hatására a telepek szélén már megjelentek a fehér fiatal sporuláló részek is. Egyelőre gyenge-közepes a fertőzés, de mivel már most elkezdődött a sporuláció, kedvező időjárás esetén felfuthat a fertőzés.
 
Erősödő lisztharmatfertőzés, Nádudvar
     A rozsdagombák (Puccinia triticina, P. striiformis) uredo telepei is sikeresen átteleltek, jelenleg még nem nőtt az őszi fertőzés, de amennyiben folytatódik a meleg, szeles, párás idő, gyors felszaporodás várható.
 
     A kártevők közül már február közepén megjelentek a levéltetvek szárnyas alakjai és a vetésfehérítő imágók, ami miatt vélhetően a kártétel is korábban fog jelentkezni.
 
Érési táplálkozást folytató vetésfehérítő imágó, Nádudvar