Az ország déli területein megjelent a sárga rozsda ( Puccinia striiformis ). Jelenleg a kórokozó még részben atípusos, foltszerű uredo telepekkel van jelen az állományokban, de a tritikálén már lehet észlelni a tipikus, csíkokba rendezett pusztulákból álló tüneteket is.
Az őszi búza lisztharmata (Blumeria graminis f. sp. tritici) az ország valamennyi körzetében jelen van. A jelenlegi időjárási körülmények a kórokozónak kedveznek, így a továbbiakban a lisztharmat terjedése enyhén gyorsuló ütemben, várhatóan nőni fog, valamennyi körzetben.
A már a kikalászolt állományokban a fuzáriózis (Fusarium spp.) fertőzésének veszélye az ország teljes területén magas, a szélsőséges csapadékoktól sújtott területeken pedig rendkívül magas. A kórokozónak a fertőzéshez nem szükséges csapadék, pár órás felületi nedvesség is elégséges, amelyet a hajnali harmatképződés nagy bőségben biztosít. A kikalászolt őszi búza, durum búza és tritikálé állományok kalászvédelme feltétlenül indokolt. A pénteki és a szombati napon szélsőséges eloszlásban lehullott nagy mennyiségű csapadék lokálisan nagy lökést adhat a kalászosok fuzáriumfertőzésének.
Összességében elmondható, hogy jelen helyzetben a védekezés indokolt és szükségszerű. A KITE Zrt. portfóliójában meglévő gombaölő szerek az összes problémára megoldást nyújtanak.
A veresnyakú árpabogár (oulema melanopus) petéi hamarosan kelnek vagy már károsítanak a táblákon. Az árpacsigák elleni védelem a Ninja Zeon 5 CS, valamint a Karis 10 CS készítményekkel megoldható.
Érdemes a búza állományokat szemlézni és a gombaölős és rovarölős kezeléseket egyszerre elvégezni amennyiben ez indokolt.
Technológiai ajánlatunk:
Gombaölő: Pannon 0,5 l/h, Sólyom 0,8 l/ha
Rovarölő: Ninja Zeon 5 CS 0,2 l/ha, Karis 10 CS 0,075 l/ha
A fent említett szerek egymással tankkombinációban is kijuttathatók.