Ennek ellensúlyozása érdekében a talaj vízkészletének megóvása, valamint az öntözött területek arányának növelése is szükséges.
Az egyre szélsőségesebbé váló klíma erős kihatással van felszíni és felszín alatti vízkészleteink mennyiségére és elérhetőségére. Az ebből adódó növekvő termésingadozások kiküszöbölésére egyre fontosabb a szakszerű, adatalapú, precíz öntözés, amit a KITE Zrt. Precíziós Gazdálkodási Rendszer hatékonyan tud biztosítani a termelők részére. Az öntözésirányítási és öntözési szaktanácsadási rendszer okszerű, priorizált, célzott, tervezhető és a növény fejlettségi állapotához igazított.
A légköri mérésekből származó információ tendenciáját tekintve jól jellemzi a vízkészlet alakulását, de emellett nagy jelentőséggel bír, hogy a növény számára szükséges talajnedvesség rendelkezésre áll-e a gyökérzónában egy adott időpontban, melyről az állományban történő folyamatos talajnedvesség-méréssel győződhetünk meg, amely közvetlen információt szolgáltat a növény vízellátásáról, és segítségével megelőzhető a vízstressz kialakulása.
A KITE öntözésüzemeltetési döntéstámogató szolgáltatása és országos lefedettségű szaktanácsadó hálózata a gazdálkodók öntözött területén mért talaj-növény-légkör adatok alapján egy könnyen értelmezhető, felhasználóbarát felületen keresztül segíti a termelőket az öntözésirányítást érintő legfontosabb döntések (öntözési norma, öntözési forduló és amennyiben több öntözött táblával rendelkeznek, az öntözésindítási prioritási sorrend) meghozatalában.
Méréseken alapuló öntözési döntéstámogatási rendszer
A szakszerűtlenül végrehajtott öntözés jelentős környezeti károkat okozhat és gazdaságtalan, ezért a KITE Zrt. a legmodernebb öntözőberendezések forgalmazásán túl elkötelezett a gazdálkodók szakmai döntéseinek támogatása mellett, ezért biztosítja számukra az általa fejlesztett Öntözésirányítás alkalmazást, amely a légköri paraméterek, a talajnedvesség mérése, valamint 7 napos időjárási előrejelzés alapján ad ajánlást az adott tábla, adott növényfaj, -fajta vagy hasznosítási mód esetében megfelelő öntözési fordulóra és az öntözési normára.
Tudjuk, hogy növényeink különböző életszakaszaiban más-más vízigény szükséges a fejlődésükhöz. Ezeket a kritikus időpontokat a rendszer szem előtt tartja, értékeli, időzíti és fölhívja figyelmünket a meghatározott kijuttatandó mennyiségre.
Szaktanácsolt növényeink a teljesség igénye nélkül: hibridkukorica, csemegekukorica, repce, napraforgó, szója, zöldborsó, petrezselyem, zöldbab, szabadföldi paradicsom.
Célunk a mért légköri- és talajnedvesség-adatok növény- és talajtulajdonságok függvényében történő feldolgozásán alapuló, öntözésirányítást támogató rendszer biztosítása a termelők részére.
Kijelenthető, hogy szaktanácsadási rendszerünk ajánlásai szerint üzemeltetett öntözés mind környezetvédelmi, mind ökonómiai szempontból megfelel a modern kor kihívásainak.
A meteorológiai állomások mérési eredményei, bár önmagukban is támogathatják az agronómiai döntéshozatalt, az öntözésirányítás szempontjából még nem elég informatívak, további feldolgozásuk szükséges.
A légköri paraméterek – mint a besugárzás, a hőmérséklet, a szélsebesség és a páratartalom – segítségével meghatározhatjuk a légkör „szárítóképességét”, amelyet potenciális evapotranspirációnak (ET0) nevezünk.
A potenciális evapotranspiráció alkalmas a különböző területek párolgásviszonyainak összehasonlítására, azonban önmagában még nem ad elegendő információt az adott időszakban az adott növénykultúra által elpárologtatott és a talajfelszínről elpárolgó víz mennyiségét illetően, hiszen ez függ a növényfajtól, -fajtától és az állomány fejlettségétől is. A növényfaj, -fajta és a fenológia szerint is korrigált növényi evapotranspiráció (ETc) segítségével már pontosabban becsülhetjük az adott időszakban jelentkező vízveszteséget, így a csapadékviszonyok, az öntözés és az öntözési hatékonyság ismeretében meghatározhatjuk a klimatikus vízmérleget.
A klimatikus vízmérleg megmutatja, hogy csökken, nő vagy stagnál a talaj vízkészlete két meghatározott időpont között.
A KITE Öntözésirányítási rendszere nemcsak az elmúlt időszakok vízmérlegének megállapítására alkalmas, hanem a hétnapos HungaroMet meteorológiai előrejelzés integrálásának köszönhetően a futtatás időpontját követő egy hét előre jelzett vízmérlegét is megmutatja, ezzel is biztosítva a tervezhető gazdálkodást.
A légköri adatok alapján számított fontosabb paraméterek az Öntözésirányítás alkalmazásban
A légköri mérésekből származó információ tendenciáját tekintve jól jellemzi a vízkészlet alakulását, de a talaj-növény-légkör rendszer vízforgalma olyan sok tényezőtől függ, hogy önmagában ez alapján nem tudjuk megállapítani, hogy a növény számára szükséges talajnedvesség rendelkezésre áll-e a gyökérzónában egy adott időpontban.
A talajnedvesség mérése és annak a talajtextúra, valamint a termesztett növény érzékenysége függvényében történő értelmezése azonban közvetlen információt szolgáltat a növény vízellátásáról, és segítségével megelőzhető a vízstressz kialakulása. Ennek szemléltetésére alkalmas az Öntözésirányítás alkalmazás „Talajnedvesség” funkciója.
A talaj víztározó és -szolgáltató képességének ismerete fontos informáló jelleggel bír. A növényeink számára felvehető vízkészletek mennyisége a gyökerezési mélység folyamatosan változása mellett eltérő a különböző talajrétegekben. A hat mérőponton vizuálisan százalékos értékben megjelenített – talajtextúrát is figyelembe vevő – felvehető vízmennyiség könnyen értelmezhető információt biztosít talajunk vízszolgáltató képességéről.
Talajnedvesség értékelése az Öntözésirányítás alkalmazásban
Az előre jelzett klimatikus vízmérleg és a talajnedvesség ismeretében lehetőség nyílik az öntözések megtervezésére és amennyiben több öntözött táblával rendelkezünk, akár a prioritási sorrendet is felállíthatjuk a vízstresszt előrejelző ikonok segítségével.
Szaktanácsadóink pedig mindig partnereink rendelkezésére állnak az adatok értelmezése és kiértékelése tekintetében.
Kapcsolódó szolgáltatásainkért keresse precíziós gazdálkodási szaktanácsadó kollégáinkat!
Varga Zoltán, üzletági kereskedelmi igazgatóhelyettes
Czene Bálint, kereskedelmet támogató mérnök