A rendszer fejlesztése során a hangsúlyt arra helyeztük és helyezzük, hogy partnereinkkel konzultálva egy megbízható és pontos agrometeorológiai állomást és egy olyan megjelenítő alkalmazást fejlesszünk ki, amely a legjobban megfelel az igényeiknek. Ennek eredményeként jött létre a precíziós Agrometeorológiai állomás, amely részletes időjárási információkat nyújt a precíziós mezőgazdaság számára a következő adatokkal:
|
|
Az állomás beépített akkumulátorral és napelemes tápellátással rendelkezik az egész éves folyamatos működés biztosítása érdekében. Az Agrometeorológia állomás központi elektronikáját úgy tervezték, hogy routerként szolgáljon a vezeték nélküli, rádiófrekvenciás kapcsolatú adatgyűjtő alegységek számára, amelyek segítségével a növényi kultúra mikroklímájának mérésére is használhatóak. Az eszközöket úgy fejlesztettük, hogy minden szenzor egyedi azonosítóval ellátott, az állomás automatikusan felismeri, hogy milyen szenzort kapcsoltak rá, így maga a rendszer nagyon könnyen, jelentős szaktudás nélkül is telepíthető.
A KITE országos szervizszolgáltatási támogatást nyújt a partnerei részére, az állomások pedig lopásjelzőkkel és nyomkövető funkciókkal vannak felszerelve a gazdák biztonsága érdekében.
A KITE egyedülálló módon a www.pgr.hu portálon mindenki számára elérhetővé teszi a teljes állomáshálózat egy hetes időintervallumra vonatkozó adatsorait 10 perces, órás és napi felbontásban.
Az előfizetéssel rendelkező partnerek visszamenőleg is hozzáférhetnek állomásadataikhoz a fent említett 10 perces, óránkénti és napi felbontásban, és különböző fájlformátumokban letölthetik azokat további feldolgozás céljából.
A rendszert folyamatosan fejlesztjük a felhasználói igények alapján. Ezért 2022-ben a mobilalkalmazás részeként egy interpolált térképi felületet fejlesztettünk és terjesztettünk ki országosan, amely a közvetlen és tágabb környezetünk legfontosabb agrár-időjárási adatairól nyújt tájékoztatást, mint például a 24 órás országos csapadék-, hő-, szél- és heti átlagos talajhőmérsékleti térképek. Mivel mind az állomások, mind az alkalmazások saját fejlesztésűek, a partnerek által kifejezett igények könnyen integrálhatók a rendszerbe.
A megjelenítés során kiemelt hangsúlyt fektetünk a legjobb felhasználói élményre, és a kor követelményeinek megfelelően az alkalmazás a webes nézet mellett Android és iOS eszközökre is elérhető. Emellett a partnerek felhasználói élményének további javítása érdekében a legfontosabb adatok azonnal megtekinthetők a mobiltelefon fő képernyőjén anélkül, hogy be kellene jelentkezni az alkalmazásba a számukra legérdekesebb állomásadatok lekérdezéséhez, és hogy a partnerek a napi feladataik során a legfontosabb adatokat láthassák. Mindkét mobilkörnyezethez kifejlesztettünk widgeteket, amelyek a partnerek számára a napi gazdálkodásuk során legfontosabb paramétereket jelenítik meg. Ezek a következők: az aktuális levegő-hőmérséklet, az elmúlt 24 óra csapadékmennyiségének összege, az aktuális szélsebesség és a talaj hőmérséklete a talaj legfelső 10 cm-es rétegében.
Egy ideális „alkalmazott” a gazdálkodók és agronómusok számára
Nem szükséges, hogy minden nap időt és pénzt költsön a munkavégzéséhez szükséges környezeti feltételek felderítésére. Könnyedén, akár egy mozgó járműben is valós időben nyomon követheti a környezeti feltételeket a mezőgazdasági területein, és megalapozott döntéseket hozhat a növényekkel, a termesztéssel és a szántóföldi műveletekkel kapcsolatban. Az Agrometeorológiai állomások sok más mellett hasznosak lehetnek többek között a növényvédelmi beavatkozások, az üzemszervezés, az öntözés, a fagyriasztás és a fagyvédelmi öntözés területén is.
Növényvédelem
A kártevők előrejelzésének szerepe a növényvédelemben felértékelődött. Ennek oka, hogy az előrejelzéseken alapuló védekezési döntések meghozatala jelentősen hozzájárul a növényvédelmi kezelések pontos és hatékony alkalmazásához, és nagymértékben javítja a kezelések gazdaságosságát is. Az agrometeorológiai adatokra alapozó, lehetőleg a termelő saját területén, illetve szükség szerint a növényi állomány mikroklímájában elhelyezett szenzorok adatai által közvetlenül a termelő saját területére vonatkozó előrejelzés biztosítható. Erre ad megoldást a KITE Agrometeorológiai rendszere és a hálózat adataira épülő „Növényvédelem” applikáció, mellyel részben az országos lefedettségnek köszönhetően biztosított az országos, de a saját állomás alapján a termelő saját területére vonatkozó egyedi előrejelzés is.
Üzemszervezés
A termelő a saját Agrometeorológiai állomásával és az általa mért és szolgáltatott agrometeorológiai adatok felhasználásával a gazdaság hatékony üzemszervezésének lehetőségét is biztosítja. Az alkalmazások köre igen széles, az optimális időpontban történő vetéstől kezdve a fagyveszély elleni védekezésen át a növényvédelmi tevékenységek megszervezéséig.
Öntözés

Az Agrometeorológiai szenzoradatok támogatják az öntözési szaktanácsadást
Az intelligens öntözés elképzelhetetlen a helyi agrometeorológiai adatok nélkül. Az időjárásállomások és a területen, a növény mikroklímájában elhelyezett talajnedvesség-mérők 10 percenként szolgáltatott adatai képezik a KITE öntözési tanácsadásának alapját. Ezek az adatok menedzsmentzónánként és akár napi szinten is felhasználhatók a víznormák meghatározására, valamint az öntözés hatékonyságának és jövedelmezőségének utólagos ellenőrzésére.
Fagyriasztás, fagyvédelmi öntözés
A KITE Zrt. Agrometeorológiai állomásaival elérhetők a fagyriasztási jelzések és a fagyvédelmi öntözőberendezések vezérlőjelei. A termelő részére a saját területen elhelyezett saját Agrometeorológia állomással mért adatokkal a rendszer automatizáltan biztosít lehetőséget a fagyvédelmi riasztások jelzésére és a fagyvédelmi berendezések vezérlésére. A fagyriasztás és fagyvédelmi rendszerek esetében 60 cm és 350 cm magasságban kerül elhelyezésre két nagy pontosságú hő- és páratartalom-mérő, melynek az adatait egy ún. „node” továbbítja a területen (de nem az ültetvényben) elhelyezett agrometeorológiai bázisállomás részére. Ugyanakkor maguk a bázisállomások is bővíthetők, ahol szintén 60 cm és 350 cm magasságban kerül elhelyezésre két nagy pontosságú hő- és páratartalom-mérő. Az állomások több konfigurációban elérhetők a termelők részére. Az agrometeorológiai bázisállomás méri a környezeti feltételeket, többek között a szél erősségét, valamint referenciaértékként az ültetvényen kívüli hőmérsékletet. Az állomás nedves hőmérséklet 0 °C-nál generálja a fagyriasztási jelzést. Ezt a nedves hőmérsékletet az állomás mikrokontrollere számítja ki a mért adatokból.
A két különböző magasságban elhelyezett szenzor méréséből egyrészt eldönthető, hogy szállított vagy kisugárzási fagyról van szó, másrészt, amennyiben a nedves hőmérséklet 0 °C alá csökken, a rendszer a partner telefonjára küldött SMS-ben elküldi a fagyriasztást. A riasztás 1 db megadott telefonszámra küldhető, alapbeállítással 60 percenként (ez a beállítás módosítható), és több e-mail cím kiküldésére is van lehetőség.
A partnernek lehetősége van arra, hogy a fagyriasztás alapján egy SMS parancs kiadásával elindítsa a fagyvédelmi öntözést, illetve ugyanígy a fagyvédelmi öntözés végén szintén egy SMS paranccsal leállíthatja a rendszert. A környezeti paraméterek folyamatosan nyomon követhetők a pgr.hu portálon keresztül.
A fagyriasztás és fagyvédelmi rendszer előzetes felmérést követően, szükség szerinti módosítással különböző fagyvédelmi öntözőrendszerekhez illeszthető.
.png?1712152519025)