Veszélyes polifág károsítók
A mezei pocok populációja rejtetten, de folyamatosan nő, megjelentek az első pocokjáratok a kapás kultúrákban.
A károsítóhelyzet várható alakulása
Repce: A repce érése felgyorsult, a becők többsége már sárga. A lisztharmatfertőzés megállt, a fertőzött részek "kényszerérése" felgyorsult.
Őszi búza:
Az őszi búza érése felgyorsult, az állományok többsége már a tejesérés végén van, a csapadékos idő miatt a kalászokon megjelent a korompenész. A levélbetegségek terjedése megállt.
Őszi árpa:
Az ősziárpa-állományok többsége már a viaszérés állapotában van, elszáradt. A károsítók terjedésével már nem kell számolnunk.
Napraforgó:
A csapadékos, meleg időjárás és az állományok záródása kedvez a kórokozók (alternaria, fóma) fertőzéséhez. A fertőzés intenzív terjedése megfigyelhető.
Kukorica:
Az állományok záródása elkezdődött, ezzel a gyomok elleni védekezés lehetősége is véget ért.
Szója:
A szójában szintén tömegesen kelnek a gyomok, ezért a gyomirtás jelenleg a legfontosabb teendő.
Cirok:
A cirokban tömeges a magról kelő és az évelő kétszikű gyomok kelése.
Védekezési javaslat polifág kártevők
A mezei pocok ellen a kalászosokban és a lucernában jelenleg nem tudunk hatékonyan védekezni. A kapás kultúrákban a betelepdést csak az ismételt sorközműveléssel tudjuk lassítani.
Védekezési javaslat napraforgóban
A napraforgóban a gombák ellen emelt hasmagasságú és hidas géppel még tudunk preventíven védekezni. A védekezésre a Picasso Active-ot javasoljuk, indokolt esetben a levéltevek ellen a Vantex CS-t Mospilan SG-vel, illetve bórtartalmú levéltrágyával célszerű kiegészíteni.
Védekezési javaslat szójában
A szójában tömegesen kelnek a gyomnövények, ahol nem volt preemergens gyomirtás vagy a csapadékhiány miatt nem hatott megfelelően, ott célszerű a posztemergens kezelések elvégzése. A kezelésre a Pulsar 40 SL készítményeket javasoljuk.
Védekezési javaslat cirokban
Cirokban, ahol a fenológia még lehetővé teszi, a kétszikű gyomnövények ellen a Casper posztemergens használatát javasoljuk.