Alkatrész 2025. May 14.

Drónok a növényvédelem eszköztárában

A permeteződrónok megjelenése egészen új távlatokat nyitott a mezőgazdaságban. A pilóta nélküli járművekkel végzett növényvédőszer-kijuttatásra már az 1990 években is voltak próbálkozások, ekkor még jellemzően távirányítású robbanómotoros repülőgépeket és helikoptereket használtak, melyek nagyok és nehezen kezelhetők voltak.

A permeteződrónok „sikertörténete” a 2010-es években Kelet-Ázsiában kezdődött az első többrotoros drónok megjelenését követően, melyek a jó manőverezőképességüknek, kis felszállóhely-igényüknek köszönhetően gyorsan elterjedtek. A dróngyártók által közölt adatok alapján Kínában 2021-ben már 175,5 millió ha, 2023 év végén pedig több mint 500 millió hektár mezőgazdasági területet kezeltek drónnal. Európában a szigorú környezetvédelmi és jogi szabályozás miatt a permeteződrónok még nem tudtak széles körben elterjedni, de néhány országban (pl. Svájc) a meredek hegyoldalakon lévő szőlőben már használják. 2021-ben, az Európai Unióban elsőként Magyarországon került kidolgozásra a drónos permetezés jogi szabályozása, 2021-ben elkezdődött a drónok típusminősítése, 2022-ben elindult a hivatalos drónpilótaképzés, 2023-ban az első növényvédő szer megkapta a drónos kijuttatási engedélyt.

A permeteződrónok szerepe a növényvédelemben

A permeteződrónok speciális felépítésüknek köszönhetően könnyen szállítható, telepíthető és kis beruházásigényű légi járművek, melyek legnagyobb előnye, hogy a talajállapottól, a növénymagasságtól és a terepviszonyoktól függetlenül használhatók. A drónrotorok által képződő légáramlatoknak köszönhetően a növényállományok belsejébe is eljut a növényvédő szer, ami a gomba- és rovarölő szerek esetében előnyös.

A drónos permetezés sajátosságai

A drónos permetezés alacsony lémennyiséggel (20-40 l/ha) történik, ezért a fúvókakiválasztást, illetve a CDA szórófej esetén a beállítás kiemelt jelentőségű, hogy a károsító ellen a leghatékonyabb cseppméret mellett az elsodródás kockázata a legkisebb legyen. Az elsodródás, elpárolgás szempontjából a legalább 50%-ban előforduló 200 µ térfogati középátmérőjű (VMD) cseppnagyság tekinthető ideálisnak, melynek eléréséhez, stabilizálásához elsodródásgátló segédanyag (cseppnehezítő) használata is indokolt. A drónos permetezés érzékeny a környezeti (időjárási) feltételekre, illetve azok változására, ezért 4 m/s és 25 °C felett nem végezhető, 65% relatív páratartalom alatt pedig nem ajánlott a permetezés. A drónos védekezésre ezért a szélcsendes esti és a hajnali órák a legkedvezőbbek. Jogszabályban is előírt a kezelés ideje alatt a meteorológia paraméterek folyamatos (10-15 percenként) megfigyelése és rögzítése, mely alapján kell döntenünk a kezelés befejezéséről. A kezelések hatékonysága és fitotoxicitás elkerülése miatt a megfelelő keresztirányú szóráskép biztosítása szintén kiemelt jelentőségű, ezért a maximális szórásszélesség beállítása nem javasolt, illetve az adott készítmény engedélyokiratában előírt repülési magasságtól és lémennyiségtől sem szabad eltérni. Drónnal (pilóta nélküli légijármű) csak a pilóta nélküli járműre engedélyezett növényvédő szerrel vagy nem engedélyköteles levéltrágyával szabad permetezni. A hektáronként kijuttatott alacsony lémennyiség (magas permetlé-koncentráció) miatt lehetőleg ne használjunk tankkombinációt, ha mégis a kombináció mellett döntünk, akkor minden esetben végezzünk keverési próbát.

Jelenleg a drónos kijuttatásra három készítmény, a Mospilan 20 SG, Coragen 20 SC és az AmistarSun engedélyezett.

A levéltrágyák, biostimulátorok használata esetén minden esetben végezzünk a kijuttatás előtt oldódási próbát a kijuttatásra tervezett koncentrációban. Mivel a levéltrágyák esetében jellemzően nem vizsgálják a drónos kijuttatás lehetőségét, ezért előfordulhat perzselés a magas permetlé-koncentráció miatt.

Professzionális háttér a precíziós mezőgazdasághoz

A DJI mezőgazdasági drónjai – mint az Agras T sorozat – már bizonyították megbízhatóságukat és teljesítményüket. Azonban a csúcstechnológia önmagában nem elegendő: elengedhetetlen hozzá egy stabil after-sales háttértámogatás is.

A KITE Zrt. a DJI mezőgazdasági drónjainak magyarországi hivatalos forgalmazójaként nemcsak az eszközök értékesítésében, hanem az üzemeltetés során is teljes körű támogatást biztosít. A vállalat egyben a DJI által akkreditált hivatalos garanciális szervizközpont is, így a gyártó által biztosított szervizprotokoll szerint végzi a javításokat, legyen szó akár időszakos karbantartási munkálatok elvégzéséről, a permetezőrendszer javításáról, a motorhiba pontos diagnosztikai feltárásáról és javításáról, vagy a vezérlőegység kalibrálásáról. Az ország öt régiójában közel harminc magasan képzett kolléga biztosítja a helyszíni és a távoli támogatást, akik a szezon során megnövelt rendelkezésre állással segítik a termelőket. Mindezt egyedülálló logisztikai háttér és egy jól felszerelt, központi szerviz egészíti ki, amely gyors és precíz javításokat tesz lehetővé, valamint alkatrész-utánpótlást biztosít.

A kijuttatódrónok kezelőinek részére rendszeres oktatásokat, tréningeket és helyszíni betanításokat is szervezünk, hogy magabiztosan és biztonságosan tudják kezelni drónjaikat, és precízen végezhessék el az adott munkafolyamatokat. Továbbá, csökkentve a szezonban a meghibásodások esélyét, szezon előtti átvizsgálási programmal és karbantartási szolgáltatásokkal, illetve komplett alkatrészcsomagokkal felkészülten vághatnak neki a gazdálkodók a drónnal elvégezhető tevékenységeknek.

Nagy László, fejlesztőmérnök

Kiss György, termékmenedzser