Az elmúlt hónapok időjárása
Januárban egymást érték a mediterán ciklonok, melynek a hatására jóval enyhébb és csapadékosabb volt az időjárásunk. Tartós és jelentős lehűlés nem következett be, az országos átlaghőmérséklet +3,8 °C fok körül alakult. Jelentősebb lehűlés csak a hónap végén következett be, ekkor a napi minimum hőmérséklet az országban több helyen is megközelítette a -10 °C-ot. A januárban lehullott csapadékmennyiség átlagosan 2-3 szorosa volt az ilyenkor szokásos mennyiségnek. A csapadék jellemzően eső formában érkezett, de a magasabb fekvésű területeken jelentősebb hótakaró is kialakult. A talajok felső rétege vízzel telítetté vált, időszakosan belvízzel borított területek is kialakultak.


A januári csapadékmennyiség a sokéves átlag %-ban a PrecMet állomások adatai alapján


Február hideg idővel indult, a napi minimum hőmérséklet -7-10 °C körül alakult, mely az ismét uralkodóvá váló észak-északkeleti áramlási rendszernek volt köszönhető. A hónap első dekádjában többször is havazott, de összefüggő hótakaró, huzamosabb ideig csak a hegyekben alakult ki. A hónap második dekádjában enyhülés kezdődött és a hónap közepére ismét kora tavaszias időjárás volt a jellemző, a hajnali fagyokat követően a napi maxiumum hőmérséklet gyakran elérte a 8-10 °C-ot. A hónap közepétől a hónap végéig szeles és száraz időjárás volt a jellemző. A februári csapadékmennyiség jóval a megszokott mennyiség alatt alakult, amit a szeles, enyhe idő szárító hatása tovább súlyosbított. A talajok felső 10 cm-es rétegének a nedvességtartalma rohamosan csökkent, a rossz vízgazdálkodású talajokban a hónap végére elérte a felvehetőség alsó határát.

A csapadékmennyiség alakulása februárban a PrecMet állomások adatai alapján



Március első hetének az időjárása
A március kellemes tavaszi időjárással indult, a napi maximum hőmérséklet a hét közepén nem ritkán meghaladta a 10-12 °C-ot. Az elmúlt héten napos, de száraz időjárás volt a jellemző, némi csapadék csak a Délnyugat-Dunántúlon hullott záporok formájában.


Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre
Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és országos előrejelzése alapján:
Hétfőn többnyire erősen felhős vagy borult idő várható, de főként a délnyugati, déli megyékben szakadozottabb lehet a felhőzet. Északon elszórtan fordulhat elő vegyes halmazállapotú csapadék (eső, havas eső, hegyekben hó), délen egyre többfelé eső, zápor valószínű. A déli, délnyugati szél többfelé megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 4 és 9 az ország naposabb részein 10, 13 °C között valószínű. Késő estére -3 és +6 °C közé hűl le a levegő.
Kedden a nap első felében még erősen felhős, borult lesz az ég, majd délutánra csökken a felhőzet. Eleinte a Dunántúlon és a déli megyékben, majd estétől már a Dunától keletre várható elszórtan eső - délelőtt az Észak-Dunántúlon még havas eső is előfordulhat. A déli, délnyugati szél többfelé megélénkül, északkeleten és Sopron térségében olykor erős lökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 5 és 10, a déli határnál pár °C-kal magasabban alakul.
Szerdán általában közepesen vagy erősen felhős lesz az ég. Szórványosan előfordulhat eső, zápor. A délnyugati, déli szél sokfelé megélénkül, helyenként megerősödik. A hajnali minimumok -1 és +5, a délutáni maximumok döntően 8 és 15 °C között alakulnak.
Csütörtökön nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható. Több helyen eleredhet az eső, zápor. Néhol zivatar is kialakulhat. A déli, délnyugati, majd nyugati szél sokfelé megélénkül, helyenként megerősödik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 1 és 8, a legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 °C között alakul, északkeleten mérhetik az alacsonyabb, délnyugaton, nyugaton a magasabb értékeket.
Pénteken gyengén és erősen felhős területek, időszakok egyaránt előfordulnak. Szórványosan valószínű eső, zápor. Néhol zivatar is kialakulhat. Többfelé megélénkül, néhol időnként megerősödhet a déli szél. A hajnali 0, +6 fokról 11 és 18 °C közé emelkedik a hőmérséklet.
Szombaton változóan felhős időre van kilátás. Összességében több helyen valószínű eső, zápor. Néhol zivatar is előfordulhat. A délnyugati, majd az északnyugati szelet élénk, sokfelé erős lökések kísérik. A minimum-hőmérséklet általában 3 és 8, a csúcsérték 11 és 18 °C között alakul.
forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/
https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/
A várható európai hőmérsékleti és csapadékanomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek, és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előrejelzett hőmérséklet és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, valamint szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.

A károsítóhelyzet alakulása március első napjaiban
Polifágok
A polifág károsítók közül a mezei pocok (Microtus arvalis) populáció mérete jelenleg nehezen ítélhető meg, pontos adatot csak a nagy felületen végezett lakottjárat-számlálás szolgáltatna, ami jelenleg nem áll rendelkezésünkre. Mindenesetre megállapítható, hogy jelenleg csak a ruderáliákon, árokpartokon találunk erősebben fertőzött gócpontokat. A pockok szaporodása ebben az időszakban kezdődik, ezért a felszaporodása a hónap végén várható. A növényállományok fejletlensége miatt a kártétel mértéke gyorsan elérheti a gazdasági kártételi szintet, ezért a fertőzött táblákra fokozottan kell figyelni.
A repcében a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
A repce az enyhe időjárás miatt jól telelt, ugyanakkor a szárazság miatt az Alföldön az állományok sok helyen még 4-6 leveles fejlettségűek (BBCH14-16), ezért több helyen kitárcsázásra kerültek(nek). A Dunántúlon a kedvező időjárás miatt a repce jól fejlett, jellemzően tőlevélrózsás (BBCH19).
Február végén a tavaszias időjárás hatására, tömegesen megjelentek a csapdában az ormányos bogarak (repceszár-ormányos (Ceutorhynchus pallidactylus) és nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi), és az egyedszámuk pár nap alatt meghaladta a védekezési küszöbértéket.
A Dunántúlon az enyhe téli időjárás miatt már januárban és februárban (többször is) meghaladta a fogások száma a veszélyességi küszöbértéket, ezért a termelők már januárban és februárban többször is védekeztek ellene. Az Alföldi régióban az ormányosok aktivitása februárban közepén kezdődött, de a védekezési küszöbértéket csak március első napjaiban érte el.
A repcefénybogár (Meligethes aeneus) tömeges betelepedése még nem indult meg, még csak néhány egyedet fogott a csapda.
A fómás levélfoltosság (Phoma lingam), az alacsony hőmérsékleti értékek és a szárazság miatt nem terjedt, az elhalt alsó leveleken csak az őszi fertőzés beszáradt foltjai találhatók meg.
A repcében a károsítóhelyzet várható alakulása
A jövő hétre prognosztizált időjárás kedvez az ormányosoknak, de vélhetően a csapadékos periódusok miatt a már betelepedett egyedek a növények közé húzódnak vissza. A napos időszakokban a táblaszélekről további betelepedés várható. A védekezésekre fel kell készülni, és amennyiben az ormányosok aktivitása fokozódik, illetve az időjárás kedvez a permetezéshez, el kell végezni az első védekezést.
A repcefénybogár (Meligethes aeneus) tömeges betelepedésére még nem kell számítani addig, amíg a hőmérséklet ismét el nem éri el tartósan a 8-10 °C-ot.
A fómás levélfoltosság (Phoma lingam), a csapadékos periódus ellenére a kis mennyiségű fertőzőanyag miatt, nem, vagy csak lassan fog terjedni.
Védekezési javaslat
Az egész országban várható a repceormányosok aktivitásának a fokozódása ezért célszerű a védekezésre felkészülni és csapdázással, növényvizsgálattal az ormányosok számát, és a hőmérséklet emelkedését követően aktivitását nyomon követni. Amennyiben a fogások száma 3 nap alatt eléri, illetve meghaladja 10-15 db ormányost, védekezni kell.
Az ormányosbogarak elleni védekezésre a Vantex 0,08 l/ha dózisát javasoljuk. Fontos, hogy a kezelést a növény fejlettségétől függően legalább 300l/ha lémennyiséggel végezzük el. A kezelést célszerű a kora délutáni órákban végezni, mivel az ormányos bogarak aktivitása ekkor a legnagyobb.
A kalászosokban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
Az őszi kalászosok jól teleltek a Dunántúlon és az Alföldön egyaránt, mind az árpa-, mind a búzaállományok szépen bokrosodtak.
Elsősorban az őszi árpa állományokban, több helyen élettani okokra visszavezethető sárgulásos tünetek láthatók.
Mind az őszi búza mind az őszi árpa állományokban sárga foltok találhatók, amik az őszi vírusfertőzésre vezethetőek vissza (árpa sárga törpülés vírus).
A T1 és T2 gyomok a szokásosnál kisebb számban fordulnak elő
A kórokozók tekintetében elég vegyes a kép, a csapadékosabb területeken a korai vetésekben szórványosan megtalálható a szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici). A lisztharmat-fertőzöttség (Blumeria graminis f.sp. tritici) mértéke az őszi búzában gyenge-közepes, az őszi árpában közepes, de előfordulnak erősen fertőzött állományok is. Az őszi árpa állományokban a csapadékos és mély fekvésű területeken az árpa hálózatos levélfoltossága (Pyrenophora teres f. teres) is megjelent.
A Dél-Dunántúlon szórványosan a sárgarozsda (Puccinia striiformis) megjelent!

A kalászosokban a károsítóhelyzet várható alakulása
A kórokozók tekintetében a jövő hétre prognosztizált időjárás kedvez a szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici), a lisztharmat (Blumeria graminis f.sp. tritici), illetve a sárgarozsda (Puccinia striiformis) fertőzésének. Az őszi árpa állományokban a hálózatos levélfoltosság (Pyrenophora teres f. teres) terjedése is fel fog gyorsulni.
A kórokozók fertőzésének a mértéke a héten vélhetően nem fog jelentős mértékben nőni, védekezést egyelőre nem igényel.
A kártevők tömeges megjelenésére sem kell számítanunk.