Az elmúlt hét időjárása


A levegő-középhőmérséklet alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (10.29-11.04.)
Az időjárás alakulása az elmúlt héten Európában
A NOAA közzétette a CPC (Climate Prediction Center) által az európai térségről a műholdfelvételek adatai alapján számított csapadék- és hőmérsékleti térképeket. Nyugat-Európa időjárását az elmúlt héten az észak-atlanti térség felett kialakult Ciaran vihar alakította. A Ciaran vihar Nyugat-Európában jelentős károkat okozott. Közép-Európa felé sodródva jelentősen vesztett az erejéből, de lehűlést és csapadékot hozott. A Fölközi-tenger térségében viszont továbbra is folytatódott a szokásosnál enyhébb, szárazabb őszi idő. Tőlünk keletre száraz és az évszakhoz képest meleg volt az idő.


Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre
Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és országos előrejelzése alapján:
- Hétfőn a köd feloszlása után napos idő várható általában kevés felhővel, de helyenként több lehet a gomolyfelhő, amelyből kialakulhat zápor, zivatar. A délnyugati, déli szelet élénk, néhol erős lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 13 és 19 °C között alakul.
- Kedden a hajnalra képződő köd, rétegfelhőzet napközben főleg északkeleten helyenként hosszabb ideig megmaradhat. Másutt változóan felhős idő valószínű több-kevesebb napsütéssel. Elszórtan előfordulhat záporeső, esetleg egy-egy zivatar. Többnyire mérsékelt marad a légmozgás. A hajnali 2, 11 °C-ról kora délutánra 12 és 18 °C közé emelkedik a hőmérséklet.
- Szerdán a nap első felében inkább ködfoltok, illetve rétegfelhők lehetnek, napközben ugyanakkor egy hidegfront felhőzete is érintheti térségünket. Szórványosan előfordulhat eső, záporeső, esetleg egy-egy zivatar. Több helyütt megélénkül, néhol megerősödhet a nyugati, északnyugati szél. Hajnalban 1, 9 °C-ot mérhetnek. Kora délután 7, 15 °C valószínű.
- Csütörtökön a pára-, ködfoltok, rétegfelhőzet feloszlása után hosszabb-rövidebb napsütés valószínű, majd egyre több, éjjel egyre vastagabb felhő érkezhet. Néhol előfordulhat szitálás, kisebb eső, éjjel pedig már szórványosan várható eső, záporeső. A délnyugati, déli szél sokfelé megélénkül, néhol időnként megerősödik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet -2 és +5, a legmagasabb nappali hőmérséklet 8 és 14 °C között valószínű.
- Pénteken többnyire közepesen, illetve erősen felhős időre van kilátás. Több helyen valószínű eső, záporeső, néhol akár zivatar is kialakulhat. Sokfelé megélénkül, néha megerősödhet a déli, délnyugati szél. A hajnali 1, 9 °C-ról 9 és 15 °C közé emelkedik a hőmérséklet.
- Szombaton nagyrészt közepesen vagy erősen felhős lehet az ég. Több helyen számíthatunk csapadékra. A délnyugati, majd a nyugati, északnyugati szelet élénk, helyenként erős lökések kísérik. Hajnalban 2, 10, a kora délutáni órákban 7, 15 °C-ot mérhetnek.
forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/
https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/
A várható európai hőmérsékleti és csapadékanomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek, és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előre jelzett hőmérséklet- és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb, és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, valamint szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.


A károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
Polifágok:
A mezei pocok (Microtus arvalis) kártételének növekedése volt megfigyelhető a repcében, az őszi gabonákban a fertőzöttség mértéke a legtöbb táblán meghaladta a védekezési küszöbértéket. A mezei pocok szaporodási időszaka a végéhez közeledik, ezért vélhetően november közepére kialakul az áttelelő populációméret.
A gradáció miatt a pockok ellen engedélyezett Rodent Stop készítmény felhasználhatósági idejét 2024. január 9-ig meghosszabbították, illetve az erősen fertőzött területeken a felhasználható dózisát 12 kg/ha-ra módosították.
A mezei pocok elleni védekezés a fejlett repceállományokban egyre nehezebb, van, ahol már leheltelen, ahol még lehetséges, ott továbbra is a cinkfoszfid hatóanyagú készítmények kijuttatását javasoljuk. Az őszibúza-vetések estén viszont a klórfacinon hatóanyagú szerek kijuttatását javasoljuk.
A repcében a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
A repce 8-10-12 leveles (BBCH 18-112) fenológiai stádiumban volt a múlt héten.
A repcék az enyhe és csapadékos időjárás miatt továbbra is intenzíven fejlődtek, a gyökérnyak-átmérő már elérte az átteleléshez szükséges méretet.
A káposzta-bagolylepke (Mamestra brassicae) és a káposztalepke (Pieris brassicae) hernyók kártétele a számukra kedvezőtlen csapadékos időjárás miatt megszűnt, a kifejlett hernyók bebábozódtak, a fejletlen L1-L2 lárvák elpusztultak.
Az enyhe időjárás miatt a levéltetű-kolóniák az elmúlt héten is szaporodtak, növekedtek. A levéltetvekkel már nemcsak mint vírusvektorokkal kell számolnunk, hanem a fiatal levelek szívogatásával a közvetlen kártételük is jelentős.
A nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) és a repceszáror-mányos (Ceutorhynchus quadridens) betelepedését a táblákra nem észleltük.
A repcetáblákon megjelent a mezei pocok, az állományok fejlettsége miatt egyre nehezebb a pocok elleni hatékony védekezés.
A repcében a károsítóhelyzet várható alakulása
A repcedarázs (Athalia rosae), a káposzta-bagolylepke (Mamestra brassicae) és a káposztalepke (Pieris brassicae) lárvák kártételével már nem kell számolnunk.
A nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) és a repceszár-ormányos (Ceutorhynchus quadridens) betelepedése a táblák jelentős részén vélhetően elmarad az idén.
A levéltetvek, kabócák kártétele látványosan nőni fog, egyelőre az időjárás kedvez a felszaporodáshoz. Az erősen fertőzött táblákon (ahol még lehetséges) célszerű a védekezést elvégezni.
A mezei pocok további kártételére kell számítani, folyamatosan védekezni kell ellene.
A fejlett állományokban a regulátorok használta elengedhetetlen, ugyanis a túlfejlett állományok áttelelése és a tavaszi kórtani állapota rosszabb.
Védekezési javaslat:
A levéltetvek elleni védekezésre a felszívódó acetamiprid hatóanyagú készítményeket javasoljuk.
Az állományok regulátoros kezelésére a Caryx 0,7-1,4 l/ha vagy a Protector 240 EC-t 1,2 l/ha, illetve a Caramba Turbo 0,7-1,4 l/ha készítményeket javasoljuk.
Az őszi kalászosokban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
Az őszi árpa 8 leveles, illetve bokrosodás kezdete (BBCH 18-21), az őszi búza jellemzően 3-7 levél (BBCH 13-17) fenológiai stádiumban volt a múlt héten.
Az elmúlt heti csapadékos és az évszakhoz képest enyhe idő kedvezett a gabonafélék keléséhez, fejlődéséhez. Az állományok heterogén kelése már alig érzékelhető, a táblák teljesen bezöldültek.
A kedvező időjárás miatt a gabonatarlók szélén megmaradt árvakeléseken a sárgarozsda (Puccinia striiformis), a lisztharmat (Blumeria graminis) és a levélfoltosságok felszaporodtak, ezért a kelő állományok fertőzésével számolnunk kell.
Az enyhe idő kedvez a levéltetveknek, a táblák többségén már megtalálhatók.
A mezei pocok megjelent az őszi gabonában, kártétele napról-napra jelentősebb.
Az őszi kalászosokban a károsítóhelyzet várható alakulása
A kórokozók fertőzésével az olcsóbb, többnyire kontakt csávázószerek esetében kell számolnunk, az idén kifizetődő a „jobb” csávázószerek választása.
A levéltetvek és a kabócák jelentős vírusvektorok, a vírusokra néhány hibrid búzafajta érzékeny, ezért az őszi rovarölő szeres kezelésnek egyre nagyobb a jelentősége.
A kelő állományokban jelentős mértékű lehet a pocok kártétele, ezért a védekezést nem szabad halogatni.