Növényvédelem 2023. október 24.

Az aktuális károsítóhelyzet és várható alakulása - 43. hét

Az elmúlt hét időjárása a Dunántúlon csapadékos, a Tiszántúlon száraz volt, de az egész országban melegebb volt a sokéves átlagnál. A Tiszántúlon csak 1-3 mm csapadék hullott, az őszi gabonák kelése és fejlettségi állapota ezért még tábla szinten is heterogén volt.

Az elmúlt hét időjárása

A csapadékmennyiség alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (10.16-10.21.)
A levegő középhőmérséklet alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (10.16-10.21.)

Az időjárás alakulása az elmúlt héten Európában

A NOAA közzétette a CPC (Climate Prediction Center) által az európai térségről a műholdfelvételek adatai alapján számított csapadék- és hőmérsékleti térképeket. Az elmúlt héten Nyugat-Európa felett egy nagy nedvesség tartalmú mediterrán ciklon helyezkedett el, melynek hatására csapadékos és az évszakos átlagnál melegebb volt az idő. Hazánkban, mint már sokszor, a csapadékzóna csak a Dunántúl és Duna-Tisza köze egyes területeit érte el. Hazánktól keletebbre viszont kevéssel az évszakos átlag alatt alakult a középhőmérséklet, jelentősebb csapadék az délnyugati áramlásnak köszönhetően csak Ukrajna északi területein hullott.

Csapadékanomália (mm) (10.15-10.21.)          forrás: https://www.cpc.ncep.noaa.gov/
Középhőmérséklet-anomália (°C) (10.15-10.21.)         forrás: https://www.cpc.ncep.noaa.gov/

Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre

Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és országos előrejelzése alapján:

  • Hétfőn a köd és a rétegfelhőzet nagyrészt feloszlik, ezt követően döntően napos idő várható fátyol- és gomolyfelhőkkel, csapadék nélkül, azonban helyenként tartósan felhős maradhat az idő. A délies szél csak a nyugati határ mentén élénkül meg. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 18 és 24 °C között valószínű, de a tartósabban felhős tájakon ennél több fokkal hűvösebb maradhat az idő. Késő estére 7 és 15 °C közé hűl le a levegő.
  • Kedden éjszaka köd, illetve rétegfelhőzet is képződhet, utóbbi elsősorban az ország keleti, északkeleti harmadában tartósan meg is maradhat. Másutt a nap első felében fátyolfelhők szűrik a napsütést, majd délutántól egyre inkább megvastagszik a felhőzet nyugat felől. Délutántól kisebb eső előfordulhat, ezt követően estétől jelentősen megnő a csapadékhajlam. A déli, délnyugati szél sokfelé megélénkül, helyenként megerősödik, néhol viharos széllökések is lehetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 23 °C között várható, a tartósan rétegfelhős tájakon viszont hűvösebb idő valószínű.
  • Szerdán a nap első felében felhős idő valószínű, majd a délutáni órákban szakadozik, csökken a felhőzet. Több helyen – akár több hullámban – fordulhat elő eső, zápor, kis eséllyel zivatar is. Nagy területen megélénkül, időnként meg is erősödik a nyugatira, északnyugatira forduló szél. A minimum-hőmérséklet 8 és 16, a maximum-hőmérséklet 13 és 22 °C között várható, délkeleten a magasabb értékekkel.
  • Csütörtökön nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható. Helyenként előfordulhat eső, zápor. Hajnalban ködfoltok képződhetnek. A nyugati, délnyugati szelet időnként élénk lökések kísérhetik. A hajnali 3, 12 °C-ról általában 13 és 22 °C közé emelkedik a hőmérséklet, a déli megyékben lesz a melegebb.
  • Pénteken kezdetben felhős idő valószínű, majd a nap második felére szakadozhat, csökkenhet a felhőzet. Többfelé kell esőre, záporra számítani. A szél nyugatira, északnyugatira fordul, többfelé megerősödik, néhol akár viharossá fokozódik. Hajnalban 8, 15, a délutáni órákban 13, 21 °C-ot mérhetnek.
  • Szombaton gyengén vagy közepesen felhős lesz az ég. Helyenként előfordulhat csapadék. Néhol megélénkül a déli, délnyugati szél. A minimum-hőmérséklet 5 és 11, a csúcsérték 15 és 22 °C között alakul.

forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/

https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/

 

A várható európai hőmérsékleti és csapadékanomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek, és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előre jelzett hőmérséklet- és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb, és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, valamint szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.

Csapadékanomália (10.23-10.29.)
Hőmérsékleti anomália (10.23.-10.29.)

A károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

Polifágok:

A mezei pocok (Microtus arvalis) populációjának áttelepülése folyamatos volt a repcébe, a gabonákba, a fertőzöttség mértéke egyre több táblán meghaladta a védekezési küszöbértéket.

A gradáció miatt a pockok ellen a jelenleg rendelkezésre álló készítmények és az engedélyezett hektáronként dózisa csak gyérítésre alkalmas, ezért a védekezést idejekorán el kell kezdeni.

A mezei pocok elleni védekezésre repcében a nagy mennyiségben elérhető zöld növényi rész miatt a cinkfoszfid hatóanyagú készítmények kijuttatását javasoljuk. Az őszibúza-vetések estén viszont a kelő gabona zöld tömege nem jelent problémát, ezért itt már a klórfacinon hatóanyagú szerek is használhatók.

 

A repcében a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

 

A repce 6-8-10 leveles (BBCH 14-16-18-110) fenológiai stádiumban volt a múlt héten.

A szokatlanul meleg októberi időjárás miatt a repcék intenzíven fejlődtek, a gyökérnyak-átmérő többnyire már elérte az átteleléshez szükséges méretet.

Az repcedarázs (Athalia rosae) álhernyók ellen a legtöbb termelő már védekezett, a kezelt területeken további lárvakelést már nem tapasztaltunk.

A káposzta-bagolylepke (Mamestra brassicae) és a káposztalepke (Pieris brassicae) hernyók kártétele már csak a kezeletlen táblaszéleken jelentős, a kezelt táblákon új hernyók megjelenését nem tapasztaltuk.

A repcebolha (Psylliodes crysocephala) kártétele  – tömeges jelenlétének ellenére – a repce fejlettsége miatt már nem jelentős.

Az enyhe időjárás kedvezett a levéltetvek, kabócák betelepedéséhez a táblákra, szórványosan már a kiesebb levéltetű-kolóniák is megjelentek.

A nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) és a repceszár-ormányos (Ceutorhynchus quadridens) betelepedését a táblákra még nem észleltük.

A repcetáblákon megjelent a mezei pocok, elkezdődött a védekezés.

 

A repcében a károsítóhelyzet várható alakulása

A repcedarázs (Athalia rosae) lárvakelés a végéhez közeledik, a lárvák tömeges kelésével már nem kell számolnunk. Amennyiben a lárvák száma még eléri a m2-ként a 2-3 db-ot, védekezni kell.

A káposzta-bagolylepke (Mamestra brassicae) és a káposztalepke (Pieris brassicae) hernyók kártételével a rovarölő szerrel még nem kezelt táblákon kell számolnunk. Amennyiben a kártétel mértéke még meghaladja a 10%-ot (levél kártételt), védekezni kell ellene.

A repcebolha (Psylliodes crysocephala) mennyisége és kártétele csökkeni fog.

A nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) és a repceszár-ormányos (Ceutorhynchus quadridens) betelepedésével még mindig számolnunk kell, ezért célszerű a sárga lapokat, tálakat még kint hagyni a táblán.

A levéltetvek, kabócák betelepedését célszerű figyelemmel követni, ugyanis a fejlett állományokban enyhébb teleken képesek áttelelni, illetve egész télen károsítani, ezért az első levéltetű-kolóniák megjelenésekor védekezni kell.

A mezei pocok további betelepedésére, felszaporodására kell számítani.

A fejlett állományokban a regulátorok használta elengedhetetlen, ugyanis a túlfejlett állományok áttelelése és a tavaszi kórtani állapota rosszabb.

Védekezési javaslat:

A repcedarázs, káposztalepkék és a levéltetvek elleni védekezésre a 2-4 leveles állományokban a piretroid hatóanyagú Vantex (80 ml/ha), illetve a Detector (0,075 l/ha) használatát javasoljuk. A fejlettebb állományokban célszerű a fenti készítményeket a felszívódó acetamiprid hatóanyagú készítményekkel kiegészíteni.

Az állományok regulátoros kezelésére a Caryx 0,7-1,4 l/ha vagy a Protector 240 EC-t 1,2 l/ha, illetve a Caramba Turbo 0,7-1,4 l/ha készítményeket javasoljuk.

 

Az őszi kalászosokban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

Az ősz árpa 4-6 leveles (BBCH 14-16), az őszi búza jellemzően mag, illetve 3 levél (BBCH 00-13) fenológiai stádiumban volt a múlt héten.

A kedvező időjárás miatt a gabonatarlók szélén megmaradt árvakeléseken a sárgarozsda (Puccinia striiformis), a lisztharmat (Blumeria graminis) és a levélfoltosságok felszaporodtak, ezért a kelő állományok fertőzésével számolnunk kell.

Sárgarozsda-fertőzés az árvakelésen, Nádudvar

Az enyhe idő kedvez a levéltetvek és a mezei kabóca számára is, a betelepedésük folyamatos az állományokba.

Már a vetést követő napokban megjelentek az első pocokjáratok a táblaszélekben.

A kelő őszi búzába folyamatos a pocok betelepedése, Derecske

Az őszi kalászosokban a károsítóhelyzet várható alakulása

A kórokozók fertőzésével az olcsóbb, többnyire kontakt csávázószerek esetében kell számolnunk, az idén kifizetődő a „jobb” csávázószerek választása.

A levéltetvek és a kabócák jelentős vírusvektorok, a vírusokra néhány hibrid búzafajta érzékeny, ezért az őszi rovarölő szeres kezelésnek egyre nagyobb a jelentősége.

A kelő állományokban jelentős mértékű lehet a pocok kártétele, ezért a védekezést nem szabad halogatni.