Növényvédelem 2023. October 09.

Az aktuális károsítóhelyzet és várható alakulása - 41.hét

Az elmúlt hét időjárása még mindig melegebb és szárazabb volt a sokéves átlagnál, melynek következtében a talaj felső rétege teljesen kiszáradt. A szokásosnál magasabb középhőmérsékleti értékek miatt a repcék is fejlettebbek az ilyenkor szokásostól.

Az elmúlt hét időjárása

A csapadékmennyiség alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (10.02-10.07.
A levegő-középhőmérséklet alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (10.02-10.07.)

Az időjárás alakulása az elmúlt héten Európában

 

A NOAA közzétette a CPC (Climate Prediction Center) által az európai térségről a műholdfelvételek adatai alapján számított csapadék- és hőmérsékleti térképeket. Az elmúlt héten is a Nyugat-Európa felett elhelyezkedő anticiklon határozta meg hazánk időjárását, melynek következtében száraz és meleg idő volt.

Csapadékanomália (mm) (09.30.-10.06.)         forrás: https://www.cpc.ncep.noaa.gov/
Középhőmérséklet-anomália (°C) (09.30.-10.06.)        forrás: https://www.cpc.ncep.noaa.gov/

Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre

Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és országos előrejelzése alapján:

  • Hétfőn közepesen vagy erősen felhős lesz az ég, inkább csak időszakos szakadozások lehetnek a felhőzetben. Elszórt jelleggel, nagyobb eséllyel északon lehet gyenge eső, záporeső. A déli, délnyugati szél helyenként megélénkül, a Kisalföldön meg is erősödik. Az utóbb említett tájegységünkön estefelé északnyugatira fordul a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet a felhősebb északkeleti régióban 9 és 14, míg másutt általában 15 és 22 °C között valószínű.
  • Kedden gyengén és erősebben felhős területek, időszakok is lesznek. Elvétve előfordulhat gyenge eső. Hajnalban pára-, ködfoltok képződhetnek. Az északnyugati szél néhol időnként megélénkül. A hőmérséklet hajnalban 2, 14, délután 16, 24 °C között várható. Északkeleten lesz a hidegebb idő.
  • Szerdán a pára-, ködfoltok, illetve rétegfelhőzet feloszlását követően általában fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Csapadék nem várható. Néhol időnként megélénkülhet a déli szél. A hajnali 2, 13 fokról 17 és 26 °C közé emelkedik a hőmérséklet. Északkeleten mérhetik az alacsonyabb értékeket.
  • Csütörtökön a hajnali pára-, ködfoltok, illetve rétegfelhőzet feloszlása után jobbára fátyolfelhős, napos időre számíthatunk. Csapadék nem várható. Néhol időnként megélénkülhet a déli, délnyugati szél. A minimum-hőmérséklet 5 és 14, a csúcsérték 22 és 28 °C között valószínű.
  • Pénteken változóan felhős idő várható általában többórás napsütéssel. Inkább csak északkeleten alakulhat ki egy-egy zápor. Többnyire mérsékelt lesz a légmozgás. A hajnali 8, 15 °C ról 22 és 28 °C közé melegszik fel a levegő.
  • Szombaton a hajnali pára-, ködfoltok, rétegfelhőzet feloszlása után többnyire gyengén felhős, napos időre van kilátás, csapadék nélkül. Több helyütt megélénkül a déli, délnyugati szél. A minimum-hőmérséklet 8, 15, a maximum 22, 28 °C között alakul.

 

forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/

https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/

A várható európai hőmérsékleti és csapadékanomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek, és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előre jelzett hőmérséklet- és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb, és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, valamint szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.

Csapadékanomália (10.09-10.15.)
Hőmérsékleti anomália (10.09.-10.15.)

A károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

Polifágok:

A mezei pocok (Microtus arvalis) populációjának áttelepülése folyamatos volt a repcébe, a fertőzöttség a táblaszéleken egyre több helyen meghaladja a védekezési küszöbértéket.

A gradáció miatt a pockok ellen a jelenleg rendelkezésre álló készítmények és az engedélyezett hektáronként dózisa csak gyérítésre alkalmas, ezért a védekezést idejekorán el kell kezdeni.

A mezei pocok elleni védekezésre egyelőre a nagy mennyiségben elérhető zöld növényi rész miatt a cinkfoszfid hatóanyagú készítmények kijuttatását javasoljuk.

 

A kukoricában a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A kukorica teljes érés (BBCH 89) fenológiai stádiumban volt a múlt héten.

A kedvező időjárás miatt a kukorica betakarítása folytatódott.

A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) harmadik nemzedéke az elmúlt héten még jelen volt a kelet-magyarországi fénycsapdákban.

 

A repcében a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A repce 4-6-8 leveles (BBCH 00-14-16-18) fenológiai stádiumban volt a múlt héten.

A szokatlanul meleg októberi időjárás miatt a repcék fejlettsége az ország kelet-déli régióiban meghaladta a 6 leveles állapotot.

A repcedarázs (Athalia rosae) imágóinak száma csökkent az előző hetekhez képest, az álhernyók megjelentek, kártételükkel egyre több helyen találkozunk.

A repcebolha (Psylliodes crysocephala) kártétele országszere tovább nőtt, de az állományok többsége már kinőtt a bolha „foga alól”, ezért ellene a védekezés már csak szélsőséges esetben indokolt.

Az enyhe időjárás kedvez a levéltetveknek, elkezdődött a különféle fajok betelepedése a táblákra.

A mezei pocok megjelent a repcében

A repcetáblákon megjelent a mezei pocok, elkezdődött a fertőzöttebb táblákon a védekezés.

 

A repcében a károsítóhelyzet várható alakulása

A repcedarázs (Athalia rosae) lárvakelés az egész országban folytatódni fog, a lárvakártétel növekedésével kell számolnunk. Amennyiben a lárvák száma eléri a m2-ként a 2-3 db-ot, haladéktalanul védekezni kell.

A meleg, kissé csapadékos időjárás továbbra is kedvez a repcebolha (Psylliodes crysocephala) számára, de kártételével már nem kell számolnunk.

Az előző évek tapasztalata alapján már ősszel elkezdődik a nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi), a repceszár-ormányos (Ceutorhynchus quadridens) betelepedése a táblákra, ezért már most célszerű a sárga lapok, tálak kihelyezése a repcetáblák szegélyébe a betelepedés megfigyelése céljából.

A levéltetvek betelepedését célszerű figyelemmel követni, ugyanis a fejlett állományokban enyhébb teleken képesek áttelelni, illetve egész télen károsítani.

A mezei pocok további folyamatos betelepedésére, felszaporodására kell számítani.

A fejlett állományokban a regulátorok használta elengedhetetlen, ugyanis a túlfejlett állományok áttelelése és a tavaszi kórtani állapota rosszabb.

 

Védekezési javaslat:

A repcedarázs és a levéltetvek elleni védekezésre a 2-4 leveles állományokban a piretroid hatóanyagú Vantex (80 ml/ha), illetve a Detector (0,075 l/ha) használatát javasoljuk. A fejlettebb állományokban célszerű a fenti készítményeket a felszívódó acetamiprid hatóanyagú készítményekkel kiegészíteni.

Az állományok regulátoros kezelésére a Caryx 0,7-1,4 l/ha vagy a Protector 240 EC-t 1,2 l/ha, illetve a Caramba Turbo 0,7-1,4 l/ha készítményeket javasoljuk.