Növényvédelem 2023. October 02.

Az aktuális károsítóhelyzet és várható alakulása - 40.hét

Az elmúlt hét középhőmérséklete 3-4 °C melegebb volt a megszokottól, ezért a repceállományok többsége már elérte a 6 leveles fejlettségi állapotot. A repcebolha kártétele nőtt az elmúlt időszakban, egyre több helyen védekeznek ellene.

Az elmúlt hét időjárása

A csapadékmennyiség alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (09.25-09.30.)
A levegő-középhőmérséklet alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (09.25-09.30.)

Az időjárás alakulása az elmúlt héten Európában

A NOAA közzétette a CPC (Climate Prediction Center) által az európai térségről a műholdfelvételek adatai alapján számított csapadék- és hőmérsékleti térképeket. Az elmúlt hét elején még egy anticiklon határozta meg Nyugat-Európa időjárását, melynek hatására száraz és meleg idő volt. A Földközi tenger térsége felől nagy nedvességtartalmú légtömegek sodródtak felénk, melyből szórványosan kisebb záporok alakultak ki. A front hatására néhány fokkal visszaesett a napi középhőmérséklet.

Csapadék anomália (mm) (09.23.-09.29.)        forrás: https://www.cpc.ncep.noaa.gov/

Középhőmérséklet-anomália (°C) (09.23.-09.29.)        forrás: https://www.cpc.ncep.noaa.gov/

Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre

Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és országos előrejelzése alapján:

  • Hétfőn túlnyomóan napos idő várható fátyolfelhőkkel, az ország északkeleti harmadán gomolyfelhőkkel. Csapadék nem lesz, és a szél is gyenge marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet 22 és 27 °C között alakul.
  • Kedden a pára-, illetve ködfoltok feloszlása után derült vagy gyengén felhős, napos idő várható. Csapadék nem lesz. A déli szél többfelé megélénkül. A hőmérséklet hajnalban 8, 14, délután 22, 28 °C között alakul.
  • Szerdán hidegfront szakadozott felhőzete vonulhat északnyugatról délkelet felé. Emellett több-kevesebb napsütés is lehet. Helyenként előfordulhat zápor, esetleg egy-egy zivatar. Sokfelé megélénkül, néhol megerősödik az északi, északnyugati szél. A hajnali 10, 16 °C-ról 19 és 26 °C közé emelkedik a hőmérséklet.
  • Csütörtökön napos idő várható fátyolfelhőkkel, kevés gomolyfelhővel. Csapadék nem valószínű. Helyenként megélénkül a nyugati, északnyugati szél. A minimum-hőmérséklet 6 és 14, a maximum 20 és 24 °C között alakul.
  • Pénteken napos, száraz idő valószínű fátyolfelhőkkel, kevés gomolyfelhővel. Hajnalban pára-, ködfoltok képződhetnek. Mérsékelt marad a légmozgás. A hajnali 5, 13 °C-ról 19 és 24 °C közé melegszik fel a levegő.
  • Szombaton napos időre van kilátás fátyolfelhőkkel, kevés gomolyfelhővel, csapadék nélkül. Hajnalban pára-, ködfoltok lehetnek. Helyenként megélénkül a nyugati, délnyugati szél. A minimum-hőmérséklet 6 és 14, a csúcsérték 20 és 25 °C között valószínű.

 

forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/

https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/

A várható európai hőmérsékleti és csapadékanomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek, és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előre jelzett hőmérséklet- és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb, és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, valamint szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.

Csapadékanomália (10.02-10.08.)
Hőmérsékleti anomália (10.02.-10.08.)

A károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

Polifágok:

A mezei pocok (Microtus arvalis) populációja tovább növekedett az elmúlt héten. A tarlóhántás hatására folyamatos volt a pocok áttelepülése a repcébe, a táblaszéleken a fertőzöttség több helyen már meghaladja a védekezési küszöbértéket.

A gradáció miatt a pockok ellen a jelenleg rendelkezésre álló készítmények és az engedélyezett hektáronként dózisa csak gyérítésre alkalmas, ezért a védekezést idejekorán el kell kezdeni.

A mezei pocok elleni védekezésre egyelőre a nagy mennyiségben elérhető zöld növényi rész miatt a cinkfoszfid hatóanyagú készítmények kijuttatását javasoljuk.

 

A napraforgóban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A napraforgó betakarítása az elmúlt héten folytatódott, a Tiszántúlon a betakarítás már a végéhez közeledett.

 

A kukoricában a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A kukorica teljes érés (BBCH 89) fenológiai stádiumban volt a múlt héten. Elkezdődött a kukorica betakarítása, mely a kedvező időjárás miatt zökkenőmentesen folyik.

A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) harmadik nemzedékének rajzása már az egész országban érzékelhető, az imágók mindenhol jelen vannak a csapdákban.

 

A repcében a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A repce 2-4-6 leveles (BBCH 00-14-16) fenológiai stádiumban volt a múlt héten.

A szokatlanul meleg szeptemberi időjárás miatt a korán vetett repcék már elérték, meghaladták a 6 leveles állapotot.

Fejlett repceállományok

A repcedarázs (Athalia rosae) imágói az egész országban nagy számban jelen vannak a táblákon, az első álhernyók is megjelentek, kártételük egyelőre nem jelentős mértékű.

A repcebolha (Psylliodes crysocephala) kártétele országszere tovább nőtt, a szárazabb, gyengébb kelésű állományokban már elérte a védekezési küszöbértéket (10%<levélkártétel).

A repcetáblákon megjelent a mezei pocok, elkezdődött a fertőzöttebb táblákon a védekezés.

 

A repcében a károsítóhelyzet várható alakulása

A repcedarázs (Athalia rosae) tojásrakása még folytatódik, illetve a lárvakelés az egész országban el fog kezdődni.

A meleg, kissé csapadékos időjárás kedvez a repcebolha (Psylliodes crysocephala) számára, ezért a kártétel további növekedésére kell számítani.

Az előző évek tapasztalata alapján már ősszel elkezdődik a nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi), a repceszár-ormányos (Ceutorhynchus quadridens) betelepedése a táblákra, ezért már most célszerű a sárga lapok, tálak kihelyezése a repcetáblák szegélyébe a betelepedés megfigyelése céljából.

A mezei pocok további folyamatos betelepedésére, felszaporodására kell számítani.

A fejlett állományokban a regulátorok használta elengedhetetlen, ugyanis a túlfejlett állományok áttelelése és a tavaszi kórtani állapota rosszabb.

Védekezési javaslat:

A repcebolha elleni védekezésre a kelő állományokban a piretroid hatóanyagú Vantex (80 ml/ha), illetve a Detector (0,075 l/ha) használatát javasoljuk.

Az állományok regulátoros kezelésére a Caryx (0,7-1,4 l/ha) vagy a Protector 240 EC (1,2 l/ha) készítményeket javasoljuk.