Az elmúlt hét időjárása



Az aszályindex alakulása az őszi vetésű kultúrák esetében forrás: https://www.met.hu/idojaras/agrometeorologia/aszalyinfo/
Az időjárás alakulása az elmúlt héten Európában
A NOAA közzétette a CPC (Climate Prediction Center) által az európai térségről a műholdfelvételek adatai alapján számított csapadék- és hőmérsékleti térképeket. Az elmúlt hét elején egy nagy nedvességtartalmú frontrendszer határozta meg Nyugat-Európa időjárását, melynek hatására csapadékos, meleg idő volt. A Brit-szigetek térségében elhelyezkedő ciklon a Földközi-tenger térségében egy mediterrán ciklont generált. Az elmúlt hét végén a mediterrán ciklon hullámzó frontrendszere érte el a Kárpát-medencét.


Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre
Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és országos előrejelzése alapján:
- Hétfőn délelőtt döntően a Dunántúlon még több lehet a felhő, és ott néhol előfordulhat eső, záporeső, esetleg délen zivatar is. Ezt követően e területeken is naposra fordul az idő. Északkeleten és a Nyugat-Dunántúlon élénk lesz az északias szél, majd napközben egyre nagyobb területen mérséklődik a légmozgás. A csúcshőmérséklet 22 és 29 °C között alakul, legmelegebb a keleti, északkeleti vidékeken várható.
- Kedden sok napsütésre számíthatunk kevés gomoly- és fátyolfelhőkkel, csapadék nem várható. Hajnalban pára-, illetve ködfoltok képződhetnek. Az északkeleti, keleti szél néhol időnként megélénkül. A hőmérséklet hajnalban 11 és 17, délután 23 és 28 °C között alakul.
- Szerdán napos idő várható általában kevés fátyol-, illetve gomolyfelhővel, csapadék nélkül. Hajnalra kialakulhatnak pára- és ködfoltok. A keleties szél néhol időnként megélénkül. A hajnali 10, 17 °C-ról 23 és 28 °C közé emelkedik a hőmérséklet.
- Csütörtökön napos, száraz időre van kilátás általában kevés gomoly- és fátyolfelhővel. Hajnalra pára-, illetve ködfoltok képződhetnek. Néhol megélénkülhet a keleti, délkeleti szél. A minimum-hőmérséklet 9 és 16, a maximum 23 és 28 °C között valószínű.
- Pénteken sok napsütésre számíthatunk gomoly- és fátyolfelhőkkel. Csapadék nem valószínű. Hajnalban előfordulhatnak pára- és ködfoltok. Néhol időnként megélénkülhet a déli, délnyugati szél. Hajnalban 9, 16, a délutáni órákban 23, 28 °C-ot mérhetnek.
- Szombaton változóan felhős idő valószínű hosszabb-rövidebb napsütéssel. Helyenként előfordulhat csapadék. Hajnalban pára-, ködfoltok lehetnek. A délnyugati, majd az északi, északnyugati szelet sokfelé élénk, néhol erős lökések kísérhetik. A hajnali 9, 17 °C-ról délutánra 21 és 28 °C közé melegedhet fel a levegő.
forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/
https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/
A várható európai hőmérsékleti és csapadékanomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek, és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előre jelzett hőmérséklet- és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb, és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, valamint szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.


A károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
Polifágok:
A mezei pocok (Microtus arvalis) populációja tovább növekedett az elmúlt héten. A tarlóhántás hatására folyamatos volt a pocok áttelepülése a napraforgóba, a cukorrépába és a kukoricába. Az elvetett repcetáblákon megjelentek a pockok, a táblaszéleken a fertőzöttség több helyen már meghaladja a védekezési küszöbértéket.
A gradáció miatt a repcében megjelentek a pockok, a jelenleg rendelkezésre álló készítmények és az engedélyezett hektáronként dózis csak gyérítésre alkalmas, ezért a védekezést idejekorán el kell kezdeni.
A mezei pocok elleni védekezésre egyelőre a nagy mennyiségben elérhető zöld növényi rész miatt a cinkfoszfid hatóanyagú készítmények kijuttatását javasoljuk.
A napraforgóban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
A napraforgó betakarítása az elmúlt héten a csapadékviszonyoktól függően tovább folytatódott, a Tiszántúlon a terület jelentős része már betakarításra került
A kukoricában a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
A kukorica teljes érés (BBCH 89) fenológiai stádiumban volt a múlt héten.
A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) harmadik nemzedékének rajzása a déli, délkeleti országrészben jól érzékelhető volt. A csapdákban a hét első felében folyamatosan jelen voltak az imágók.
Gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) második nemzedékének lárvái folyamatosan károsítanak. A harmadik nemzedék első imágói megjelentek a csapdákban.
Az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera) eltűnt az állományokból.
A kétfoltos takácsatka (Tetranychus urticae) eltűnt az állományokból.
A kukoricában a károsítóhelyzet várható alakulása
A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) harmadik nemzedékének rajzása folytatódni fog, hogy a harmadik nemzedék ki tud-e fejlődni vagy csonka nemzedék lesz, nagyban függ az időjárás alakulásától.
A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) lárváinak folyamatos kártételével számolnunk kell, a lárvák jelentős része már bebábozódott, a harmadik nemzedék rajzása be fog indulni.
Védekezési javaslat:
A gyapottok-bagolylepke lárvák elleni védekezésre a Coragen 20 SC 125 ml/ha, illetve erős fertőzés esetén a 150 ml/ha dózisát javasoljuk.
A repcében a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
A repce száraz mag, szik-, illetve 2-4 leveles (BBCH 00-14) fenológiai stádiumban volt a múlt héten.
Az augusztus 20 körüli vetések – melyek a vetés után kellő csapadékot kaptak – szépen fejlődnek, többnyire már 2-4 leveles állapotban vannak. Az augusztus végi, szeptember eleji vetések még a csapadékosabb helyeken is szik-2 leveles fejlettségűek.
Az repcedarázs (Athalia rosae) imágói az Alföldön és a Dél-Dunántúlon már tömegesen jelen vannak a táblákon, viszont a Nyugat-Dunántúlon csak most jelent meg tömegesen.
Repcedarázs, Nádudvar
A repcebolha (Psylliodes crysocephala) kártétele országszere nőtt, a szárazabb, gyengébb kelésű állományokban már elérte a védekezési küszöbértéket (10%<levélkártétel).
A repcetáblákon megjelent a mezei pocok, elkezdődött a fertőzöttebb táblákon a védekezés.
A repcében a károsítóhelyzet várható alakulása
A repcedarázs (Athalia rosae) imágóinak tömeges megjelenésére, tojásrakásra kell számítani.
A száraz területeken a repcebolha (Psylliodes crysocephala) növekvő kártételére kell számítani.
A mezei pocok további folyamatos betelepedésére, felszaporodására kell számítani.
Védekezési javaslat:
A repcebolha elleni védekezésre a kelő állományokban a piretroid hatóanyagú Vantex (80 ml/ha), illetve a Detector (0,075 l/ha) használatát javasoljuk.