Az elmúlt hét időjárása:

A csapadékmennyiség alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (08.28-09.02.)


Az aszályindex alakulása a nyári vetésű kultúrák esetében
forrás: https://www.met.hu/idojaras/agrometeorologia/aszalyinfo/
Az időjárás alakulása az elmúlt héten Európában
A NOAA közzétette a CPC (Climate Prediction Center) által az európai térségről a műholdfelvételek adatai alapján számított csapadék- és hőmérsékleti térképeket. A csapadéktérkép alapján tőlünk északabbra egy nedves légtömeg helyezkedett el, mely jelentős esőzéseket okozott Észak-Olaszországban, Németország keleti felében, és közvetve befolyásolta hazánk időjárását is.


A meteorológiai helyzet alakulása az elmúlt nyáron Európában
Észak-Európát ezen a nyáron csapadéktöbblet jellemzi, ami július utolsó, valamint augusztus első dekádjában érkezett. A nagy mennyiségű és gyakori csapadék jelentős késést okozott az őszi kalászosok aratásában, ez főleg a termés minőségére volt jelentős hatással, ezért jóval kevesebb a malmi minőségű búza a szokásosnál. A leginkább érintett területek: Franciaország északnyugati része, a Benelux államok, valamint Németország nyugati és déli része. Július 19. és 25. között Horvátországban, Szlovéniában és Olaszország északi részén igen heves zivatarok és jégesők alakultak ki, amelyek súlyos jégkárokat okoztak a gyümölcsösökben és a szántókon. Lengyelország középső részén, Csehországban és helyenként Ausztriában július első két dekádjában csapadékhiány volt, a hónap utolsó dekádjában érkezett csapadék hatására sokat javultak a körülmények, de vélhetően a nyári növények várható terméshozama csökkent. Bulgáriában a tartós és egyre fokozódó aszály okoz a nyári növényeknél súlyos gondokat, de Románia déli és keleti területein is aszállyá fokozódott a tartós csapadékhiány a hőhullámmal párosulva. Európa déli részén ismétlődő hőhullámok alakultak ki júliusban: Olaszországban július 5-től 25-ig tartott egy hosszú hőhullám, amikor a maximum hőmérsékletek a 40 °C-ot is elérték a déli területeken. A hőség Bulgáriát, Románia keleti és déli részét, valamint Spanyolországot is érintette, ezzel jelentős terméskiesést okozott.
forrás: https://met.hu/idojaras/agrometeorologia/nemzetkozi/index.php?id=5385&m=2
A meteorológiai helyzet alakulása az elmúlt nyáron Magyarországon
Idén nyáron az időjárás eddig elsősorban a jelentős mennyiségű esőkkel és az azok között meg-megjelenő rövidebb hőhullámokkal hívta fel magára a figyelmet. Idén augusztus 20-ig a tartós hőhullámból több is volt, de egyértelműen a legtöbbet Szeged és Budapest belvárosában mértük – 11 napot – a városi hősziget főleg éjszaka jelentkező melegítő hatása miatt. Ha visszatekintünk az elmúlt 52 év megfigyeléseire, akkor a hetvenes-nyolcvanas években az ország egy kis részét leszámítva 20 év alatt egyetlen tartós hőhullámos napot sem találunk, azonban az 1990-es évektől ez megváltozott, és különösen az elmúlt 15 évben országos átlagban már évi három ilyen napra számíthatunk, míg a Tiszától kissé keletre, Szeged-Hódmezővásárhely-Szentes körül ennek a duplájára is (lásd: 1. ábra!)

Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre
Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és országos előrejelzése alapján:
- Hétfőn napos idő várható, a Dél-Alföldön általában kevés, a keleti határ mentén több gomolyfelhővel. Számottevő csapadék nem valószínű. Az északi, északkeleti szél napközben többfelé megerősödik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 12 és 17 °C között, a hidegre érzékeny, valamint szélcsendes helyeken 12 °C alatt valószínű. A legmagasabb nappali hőmérséklet 22 és 27 °C között alakul.
- Kedden túlnyomóan derült vagy gyengén felhős idő várható csapadék nélkül. Mérsékelt marad a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 11 és 16, a hidegre érzékeny, valamint szélcsendes helyeken 11 °C alatt valószínű. A csúcsérték 24 és 29 °C között alakul.
- Szerdán túlnyomóan derült, napos idő várható csapadék nélkül. Mérsékelt marad a légmozgás. A minimum-hőmérséklet 9 és 18, a maximum-hőmérséklet 25 és 30 °C között várható.
- Csütörtökön túlnyomóan derült, napos idő várható csapadék nélkül. Mérsékelt marad a légmozgás. A minimum-hőmérséklet 10 és 18, a maximum-hőmérséklet 24 és 30 °C között várható.
- Pénteken túlnyomóan derült, napos idő várható csapadék nélkül. Mérsékelt marad a légmozgás. A minimum-hőmérséklet 11 és 18, a maximum-hőmérséklet 24 és 30 °C között várható.
- Szombaton derült vagy gyengén felhős, napos idő várható csapadék nélkül. Mérsékelt marad a légmozgás. A minimum-hőmérséklet 12 és 19, a maximum-hőmérséklet 24 és 31 °C között várható.
forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/
https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/
A várható európai hőmérsékleti és csapadékanomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek, és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előre jelzett hőmérséklet- és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb, és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, valamint szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.


A károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten:
Polifágok:
A mezei pocok (Microtus arvalis) populációja tovább növekedett az elmúlt héten. A tarlóhántás hatására folyamatos volt a pocok áttelepülése a kapás kultúrákba. A pocok a napraforgóban a tányér, a cukorrépában a répakorona, a kukoricában pedig a csövek megrágásával okoz károkat. Egyelőre csak talajműveléssel lehet védekezni a pocok ellen a tarlókon, a repce vetését követően viszont már a pocokirtó szereket kell alkalmazni.
A pocok gradációja miatt az őszi vetések vannak a legnagyobb veszélyben, ezért a védekezésre már most fel kell készülni.
A mezei pocok elleni védekezésre egyelőre a nagy mennyiségben elérhető zöld növényi rész miatt a cinkfoszfid hatóanyagú készítmények kijuttatását javasoljuk.

A napraforgóban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
A napraforgó a citrom-, illetve teljes érés (BBCH 85-89) fenológiai állapotában volt az elmúlt héten.
A napraforgó-peronoszpóra (Plasmopara halstedii) még mindig megtalálható az állományokban, de terjedését már nem tapasztaltuk, a fertőzöttség mértéke sehol sem haladja meg az 5%-ot.
Az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternariaster helianthi, Alternaria helianthinficiens) alacsony-közepes fertőzöttségi szinten mindenhol megtalálható, a fertőzés lassú terjedése volt megfigyelhető.
A fómás vagy fekete szárfoltosság (Phoma macdonaldii) alacsony fertőzöttségi szinten jelen van az állományokban, lassú terjedése már csak a csapadékosabb területeken volt a megfigyelhető.
A fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) elsősorban szártő megbetegedés formájában az egész országban előfordul, a csapadékosabb területeken lassú terjedése volt megfigyelhető. Jelenleg a fertőzöttség mértéke 5% körüli.
A hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) hervadásos tünetei már egyértelműek, a fertőzött foltok már jól láthatók. A fertőzöttség mértéke az előző évhez képest kisebb mértékű.
A rizópuszos tányérrothadás (Rhizopus spp.) tünetei a tányéron és a levélnyélen megtalálhatók. A kórokozó lassú terjedése volt megfigyelhető.
A verticilliumos hervadás (Verticillium spp.) tünetei szórványosan megjelentek a Jászságban, de a terjedése mostanra megállt.
A napraforgórozsda (Puccinia helianthi) terjedése a meleg időjárás hatására felgyorsult, a fertőzöttség mértéke jellemzően közepes. Az érés gyorsulása miatt tömegesen megjelentek a teleutospórák.
A keresztesvirágúak fehérsömöre (Albugo candida) a napraforgóban szórványosan megtalálható, a fertőzöttség mértéke nem jelentős.
A meleg időjárás kedvez a mezeipoloska (Lygus pratensis) számára, de továbbra is csak alacsony fertőzöttségi szinten fordul elő az országban.
A Dél-Alföldön és a Duna-Tisza közén a kétfoltos takácsatka (Tetranychus urticae) felszaporodását tapasztaltuk az alsó és a középső levélemeleteken. Az atka az egész országban jelen van az állományokban gyenge-közepes fertőzöttségi szinten.
Az igen meleg és csapadékos időjárás miatt felgyorsult a napraforgó érése, helyenként az évelő gyomok már fölé is nőttek, ezért glifozat hatóanyagú szerekkel el kell végezni a kezelést.
A napraforgóban a károsítóhelyzet várható alakulása
A napraforgó-peronoszpóra (Plasmopara halstedii) terjedésére már nem kell számítanunk.
Az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternariaster helianthi, Alternaria helianthinficiens) terjedésére már csak a „zöld” állományokban kell számítanunk.
Az elkövetkező időszakban a fóma (Phoma macdonaldii) terjedésére már nem kell számítanunk.
A fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) terjedése a csapadékosabb területeken is jelentősen le fog lassulni, a száraz területeken megáll.
A hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) tünetei már mindenhol megjelentek, a fertőzött tövek leszáradtak.
A napraforgórozsda (Puccinia helianthi) terjedésére még számítanunk kell, azonban az napraforgó érése miatt a teleutospórák aránya folyamatosan nőni fog, ami a terjedést lassítani fogja.
A rizopuszos tányérrothadás (Rhizopus spp.) terjedése a száraz, meleg időjárás miatt jelentősen le fog lassulni, meg fog állni.
A kétfoltos takácsatka (Tetranychus urticae) terjedésére, kártételére továbbra is számítanunk kell, de a levélfelület érése miatt már jelentős kárt nem fog okozni.
A napraforgó-állományok jelentős része a citromérés végi stádiumban van, ezért a deszikkálás aktuálissá vált.
Védekezési javaslat:
Napraforgó-állományban az évelő gyomok elleni védekezésre, érésgyorsításra a Fozát 480 4-5 l/ha dózisát javasoljuk, a kaszatok 20-30%-os nedvességtartalmánál kijuttatva.
A heterogén érettségű, beteg táblákon a betakarítási veszteségek csökkentése céljából a diquat-dibromid hatóanyagú szerek használhatók a szükséghelyzeti engedélyben foglaltak szerint.
A kukoricában a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
A kukorica viasz-, illetve teljes érés (BBCH 85-89) fenológiai stádiumban volt a múlt héten.
A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) második nemzedékének rajzása a Tiszántúlon befejeződött, a Nyugat-Dunántúlon még folytatódott, de már ott is túl van a rajzáscsúcson.
Gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) második nemzedékének rajzása befejeződött, de a lárvák folyamatosan károsítanak. A kártétel és a fertőzöttség mértéke tájegységenként nagy eltérést mutatott.
Az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera) nőstényei még rakták a tojásokat, de már jelentősen csökkent az intenzitása.
A kétfoltos takácsatka (Tetranychus urticae) a szárazabb területeken mindenhol jelen van az állományokban.
A kukoricában a károsítóhelyzet várható alakulása
A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) második nemzedékének tömeges lárvakelésére kell számítanunk.
A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) lárváinak folyamatos kelésére és kártételére még számítani lehet, ezért a védekezésről a „bibevizsgálatot követően” célszerű dönteni.
A kukoricabogár (Diabrotica virgifera) imágóinak tojásrakása hamarosan befejeződik.
A kétfoltos takácsatka (Tetranychus urticae) az állományok előrehaladott érése miatt már nem fog jelentős kárt okozni.
Védekezési javaslat:
A gyapottok-bagolylepke és a kukoricamoly lárvái elleni védekezésre a Coragen 20 SC 125 ml/ha, illetve erős gyapottok-bagolylepke–fertőzés esetén a 150 ml/ha dózisát javasoljuk.
A repcében a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
A repce száraz mag, illetve szikleveles (BBCH 00-10) fenológiai stádiumban volt a múlt héten
A múlt héten folytatódott a repce vetése, az elmúlt heti csapadék hatására elkezdődött, felgyorsult az augusztus 20. után elvetett állományok kelése.
A kelő állományokban a repcedarázs (Athalia rosae) imágói megjelentek, a tojásrakás elkezdődött.
A száraz területeken a repcebolha (Psylliodes crysocephala) kártétele is megjelent, folyamatosan nő.
Az elvetett táblákra egyelőre nem kezdődött el a mezei pocok tömeges betelepedése.
A repcében a károsítóhelyzet várható alakulása
A repcedarázs (Athalia rosae) imágóinak tömeges megjelenésére kell számítani.
A száraz területeken a repcebolha (Psylliodes crysocephala) növekvő kártételére kell számítani.
A mezei pocok tömeges betelepedése is bármikor elkezdődhet, ezért a védekezésre célszerű felkészülni.
Védekezési javaslat:
A repcebolha elleni védekezésre a kelő állományokban a piretroid hatóanyagú Vantex (80m l/ha), illetve a Detector (0,075 l/ha) használatát javasoljuk.