Növényvédelem 2023. August 28.

Az aktuális károsítóhelyzet és várható alakulása - 35.hét

A Kárpát-medencében és a Szahara felett kialakult magasnyomású légörvény hatása érvényesült az elmúlt héten, a hét végére a hőmérsékleti maximum több helyen is elérte a 38 °C-ot. Az extrém meleg miatt felgyorsult a kukorica és a napraforgó érése.

Az elmúlt hét időjárása

A csapadékmennyiség alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (08.21-08.26.)
A levegő-középhőmérséklet alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (08.21-08.26.)

Az aszályindex alakulása a nyári vetésű kultúrák esetében                      https://www.met.hu/idojaras/agrometeorologia/aszalyinfo/

Az időjárás alakulása az elmúlt héten Európában

A NOAA közzétette a CPC (Climate Prediction Center) által az európai térségről a műholdfelvételek adatai alapján számított csapadék- és hőmérsékleti térképeket. Európa időjárását a Szahara felett kialakult anticiklon „hőkupola” határozta meg. Az anticiklon hatására az átlag felett alakult a középhőmérséklet, Közép-Európában 5 °C-kal haladta meg a sokéves átlagot. A hét első napjaiban a Dél-Dunántúlon, Észak- és Közép-Magyarországon szórványosan heves záporok, zivatarok alakultak ki, de jelentős mennyiségű csapadék sehol sem hullott. A hőség a zivatarok környezetében sem enyhült, fülledt maradt a levegő.

Csapadékanomália (mm) (08.19-08.25.)          https://www.cpc.ncep.noaa.gov/

 

Középhőmérséklet-anomália (°C) (08.19.-08.25.)        https://www.cpc.ncep.noaa.gov/

Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre

Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és országos előrejelzése alapján:

  • Hétfőn késő délutánig kitart a túlnyomóan napos, fátyolfelhős, száraz idő. Ezt követően azonban a Dunántúlon és a középső országrészben egyre nagyobb területen erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, és záporok, zivatarok is kialakulhatnak. Néhol heves zivatar sem kizárt. Általában a déli, de a Dunántúlon a reggeli órákban még az északias szelet kísérhetik élénk, néhol erős lökések. Zivatarok környezetében viharossá is fokozódhat a szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 32 és 39 °C között alakul, de a Dunántúl nyugati felében pár fokkal hűvösebb lesz az idő.
  • Kedden a fátyolfelhők és az erőteljesebb gomolyfelhő-képződés mellett általában több órára kisüthet a nap. Több helyen várható eső, zápor, zivatar. A déli szél helyenként megerősödik, zivatarban viharossá fokozódhat. A minimum 15 és 23, a csúcshőmérséklet 24 és 37 °C között alakul, a tartósabban csapadékos tájakon lesz a hűvösebb, a Tiszántúlon mérhetik a magasabb értékeket.
  • Szerdán a fátyolfelhők és az erőteljesebb gomolyfelhő-képződés mellett általában többórás napsütésre számíthatunk. Több helyen előfordulhat záporeső, zivatar. Az északnyugati, nyugati szelet élénk, helyenként erős, zivatarban viharos lökések kísérik. A hajnali 11, 19 °C-ról délutánra 22 és 31 °C közé emelkedik a hőmérséklet, délkeleten lesz a melegebb idő.
  • Csütörtökön erőteljesebb gomolyfelhő-képződés várható, majd a délutáni, esti órákban már kevesebb gomolyfelhőre számíthatunk, nyugat felől egyre hosszabb időre kisüt a nap. Szórványosan kialakulhat záporeső, zivatar, egyre inkább keleten. Az északnyugati szél időnként megélénkül, zivatarban megerősödik. Hajnalban 9, 17, délután 22, 28 °C valószínű.
  • Pénteken napos idő várható gomoly-, illetve fátyolfelhőkkel. Egy-egy zápor, zivatar nem kizárt. Néhol megélénkül az északi szél. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 9, 16 °C között alakul. A csúcsérték 24, 29 °C között valószínű.
  • Szombaton napos időre számíthatunk gomoly- és fátyolfelhőkkel. Csapadék nem valószínű. Jobbára mérsékelt lesz a légmozgás. A hajnali 10, 17 °C-ról 25 és 30 °C közé emelkedik a hőmérséklet.

forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/

https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/

 

A várható európai hőmérsékleti és csapadékanomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek, és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előre jelzett hőmérséklet- és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb, és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, valamint szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.

Csapadékanomália (08.28-09.03.)
Hőmérsékleti anomália (08.28-09.03.)

A károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten:

Polifágok:

A mezei pocok (Microtus arvalis) populációja tovább növekedett az elmúlt héten. A tarlóhántás hatására folyamatos volt a pocok áttelepülése a kapás kultúrákba. A pocok a napraforgóban a tányér, a cukorrépában a répakorona, a kukoricában a csövek megrágásával okoz károkat. Egyelőre csak talajműveléssel lehet védekezni a pocok ellen a tarlókon, a repce vetését követően viszont már pocokirtó szereket kell alkalmazni.

A pocok gradációja miatt az őszi vetések vannak a legnagyobb veszélyben, ezért a védekezésre már most fel kell készülni.

A mezei pocok elleni védekezésre egyelőre a nagy mennyiségben elérhető zöld növényi rész miatt a cinkfoszfid hatóanyagú készítmények kijuttatását javasoljuk.

 

A napraforgóban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A napraforgó a citrom, illetve a teljes érés (BBCH 83-89) fenológiai állapotában volt az elmúlt héten.

A napraforgó-peronoszpóra (Plasmopara halstedii) terjedését már nem tapasztaltuk, a fertőzöttség mértéke sehol sem haladja meg az 5%-ot.

Peronoszpórával fertőzött növények az állományban, Biharnagybajom

Az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternariaster helianthi, Alternaria helianthinficiens) alacsony-közepes fertőzöttségi szinten az egész országban megtalálható, a Dunántúlon még lassú terjedése volt megfigyelhető.

A fómás vagy fekete szárfoltosság (Phoma macdonaldii) alacsony fertőzöttségi szinten jelen van az állományokban, de már csak a csapadékosabb területeken volt lassú terjedése megfigyelhető.

A fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) szártő megbetegedés formájában az egész országban előfordul, a csapadékosabb területeken lassú terjedése volt megfigyelhető. Jelenleg a fertőzöttség mértéke 5% körüli.

A hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) hervadásos tünetei már egyértelműek, a fertőzött foltok már jól láthatók. A fertőzöttség mértéke az előző évhez képest kisebb.

A rizópuszos tányérrothadás (Rhizopus spp.) tünetei a tányéron és a levélnyélen megtalálhatók. A kórokozó lassú terjedése volt megfigyelhető.

A verticilliumos hervadás (Verticillium spp.) tünetei szórványosan megjelentek a Jászságban, a terjedése megállt.

A napraforgórozsda (Puccinia helianthi) terjedése a meleg időjárás hatására felgyorsult, a fertőzöttség mértéke jellemzően közepes. Az érés felgyorsulása miatt megjelentek a teleutospórák.

A rozsda a fiatal leveleken és a tányéron, Kaba

A keresztesvirágúak fehérsömöre (Albugo candida) a napraforgóban szórványosan megtalálható, a fertőzöttség mértéke nem jelentős.

A meleg időjárás kedvez a mezei poloska (Lygus pratensis) számára, de továbbra is csak alacsony fertőzöttségi szinten fordul elő az országban.

A Dél-Alföldön és a Duna-Tisza közén a kétfoltos takácsatka (Tetranychus urticae) felszaporodását tapasztaltuk az alsó és a középső levélemeleteken. Az egész országban jelen van az állományokban gyenge-közepes fertőzöttségi szinten.

Az igen meleg időjárás miatt felgyorsult a napraforgó érése, helyenként az évelő gyomok már fölé is nőttek, ezért glifozat hatóanyagú szerekkel el kell kezdeni a védekezést.

 

A napraforgóban a károsítóhelyzet várható alakulása

A napraforgó-peronoszpóra (Plasmopara halstedii) terjedésére már nem kell számítanunk.

Az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternariaster helianthi, Alternaria helianthinficiens) terjedésére már csak a „zöld” állományokban kell számítanunk.

Az elkövetkező időszakban a fóma (Phoma macdonaldii) terjedésére már nem kell számítanunk.

A fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) terjedése a csapadékosabb területeken is jelentősen le fog lassulni, a száraz Tiszántúli területeken megáll.

A hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) tünetei már mindenhol megjelentek, a fertőzött tövek leszáradtak.

A napraforgórozsda (Puccinia helianthi) terjedésére még számítanunk kell, azonban az napraforgó érése miatt a teleutospórák aránya folyamatosan nőni fog.

A rizópuszos tányérrothadás (Rhizopus spp.) terjedése a száraz, meleg időjárás miatt jelentősen le fog lassulni, meg fog állni.

A kétfoltos takácsatka (Tetranychus urticae) terjedésére, kártételére továbbra is számítanunk kell, de a levélfelület érése miatt már jelentős kárt nem fog okozni.

A napraforgó-állományok jelentős része a citromérés stádiumában van, ezért a deszikkálás aktuálissá vált.

Védekezési javaslat:

Napraforgó-állományban az évelő gyomok elleni védekezésre a Fozát 480 4-5 l/ha dózisát javasoljuk, a kaszatok 20-30%-os nedvességtartalmánál kijuttatva.

A heterogén érettségű, beteg táblákon a betakarítási veszteségek csökkentése céljából a diquat-dibromid hatóanyagú szerek használhatók a szükséghelyzeti engedélyben foglaltak szerint.

A kukoricában a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A kukorica viasz-, illetve teljes érés (BBCH 85-89) fenológiai stádiumban volt a múlt héten.

A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) második nemzedékének rajzása a déli és keleti országrészben befejeződött, a fénycsapdákból a hímek és a nőstények eltűntek. A Nyugat-Dunántúlon még rajzik, de már ott is túl van a rajzáscsúcson.

Gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) második nemzedékének rajzása befejeződött, de a lárvák folyamatosan károsítanak. A kártétel és a fertőzöttség mértéke tájegységenként nagy eltérést mutatott.

Az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera) nőstényei tömegesen rakták a tojásokat, bár a hőség miatt szakaszosan folyt a tojásrakás.

A kétfoltos takácsatka (Tetranychus urticae) a szárazabb területeken mindenhol jelen van az állományokban.

 

A kukoricában a károsítóhelyzet várható alakulása

A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) második nemzedékének lárvakelésére kell számítanunk. A nyugati és az északi országrészben a hét második felében célszerű védekezést elvégezni.

A kukoricabogár (Diabrotica virgifera) imágóinak tojásrakása hamarosan befejeződik.

A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) lárváinak folyamatos kelésére és kártételére még számítani lehet, ezért a védekezésről a „bibevizsgálatot követően” célszerű dönteni.

A kétfoltos takácsatka (Tetranychus urticae) az álományok előrehaladott érése miatt már nem fog jelentős kárt okozni.

Védekezési javaslat:
A gyapottok-bagolylepke és a kukoricamoly lárvái elleni védekezésre a Coragen 20 SC 125 ml/ha, illetve erős gyapottok-bagolylepke–fertőzés esetén a 150 ml/ha dózisát javasoljuk.

A repcében a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A múlt héten elkezdődött a repce vetése, a száraz idő miatt csak az öntözött állományok kezdtek el csírázni.

Az elvetett táblákra egyelőre nem kezdődött el a mezei pocok betelepedése.

 

A repcében a károsítóhelyzet várható alakulása

A szárazság és a zöldítés elősegíti a repcebolha (Psylliodes chrysocephala) felszaporodását, kártételét, ezért a védekezésre fel kell készülni.

A mezei pocok betelepedése is bármikor elkezdődhet, ezért a védekezésre célszerű felkészülni.

Védekezési javaslat:

A repcebolha elleni védekezésre a kelő állományokban a piretroid hatóanyagú Vantex (80m l/ha), illetve a Detector (0,075 l/ha) használatát javasoljuk.