Az elmúlt hét időjárása
Az elmúlt időszakban egy nagynyomású anticiklon hatása volt meghatározó a közép-európai térségeben. A hét első napjaiban még a napos, meleg, szeles idő volt a jellemző, a hét közepén az Adria felett kialakult ciklon hatására azonban változékonyra fordult az idő. Pénteken a labilis légköri viszonyok miatt országszerte záporok, zivatarok alakultak ki, melyekből a Nyugat-Dunántúlon és Észak-Magyarországon jelentős mennyiség hullott. A Kisalföldön és a Dél-Alföldön, illetve Kelet-Magyarországon az aszály kezdeti jelei már megjelentek a kukoricában, a termelők elkezdték az öntözést.



Az aszályindex alakulása a nyári vetésű kultúrák esetében https://www.met.hu/idojaras/agrometeorologia/aszalyinfo/

A napi párolgás alakulása július 9-én https://www.met.hu/idojaras/agrometeorologia/parolgas/
Az időjárás alakulása az elmúlt héten Európában
A NOAA közzétette a CPC (Climate Prediction Center) által az európai térségről a műholdfelvételek adatai alapján számított csapadék- és hőmérsékleti térképeket. A műholdfelvételek alapján az elmúlt időszakban Európában egy magasnyomású légörvény hatása érvényesült, ezért csapadék csak a légörvény peremén alakult ki. Jelentősebb mennyiségű csapadék az Alpokban, illetve Európa keleti, északi részén hullott.


Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre
Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és országos előrejelzése alapján:
- Hétfőn napos idő lesz, csak kevés fátyol- illetve lapos gomolyfelhő lehet az égen, de ezek csapadékot nem adnak. Gyenge vagy mérsékelt légmozgásra számíthatunk. A legmagasabb nappali hőmérséklet 29 és 34 °C között alakul. Késő estére többnyire 20 és 26 °C közé hűl le a levegő.
- Kedden napos időre számíthatunk gomoly- és fátyolfelhőkkel. Nagyrészt száraz idő lesz, de főleg az északkeleti országrészben elvétve kialakulhat záporeső, zivatar. Az északi, északnyugati szél sokfelé megélénkül. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 13, 23, a legmagasabb nappali hőmérséklet 28, 35 °C között várható. Északkeleten mérhetik az alacsonyabb értékeket.
- Szerdán erőteljes gomolyfelhő-képződés várható, emellett sok napsütésre számíthatunk. Elszórtan, nagyobb eséllyel hazánk északi felén fordulhat elő zápor, zivatar. A délnyugati, majd északnyugati szelet élénk, sokfelé erős lökések kísérik. A hőmérséklet hajnalban 13, 23, délután 29, 38 °C között alakul, északkeleten maradhatnak 30 °C alatt az értékek.
- Csütörtökön az erőteljesebb gomolyfelhő-képződés és fátyolfelhők mellett általában többórás napsütés valószínű. Szórványosan előfordulhat zápor, zivatar. Az északnyugati, északi szél több helyen megélénkül, zivatarban megerősödhet. A minimum-hőmérséklet 15, 23, a csúcshőmérséklet 27, 35 °C között várható, délen lesz a legmelegebb.
- Pénteken az erőteljesebb gomolyfelhő-képződés és fátyolfelhők mellett általában sok napsütésre számíthatunk. Helyenként előfordulhat záporeső, zivatar. Az északi, északnyugati szél néhol megélénkül. A hőmérséklet hajnalban 14, 21, délután 28, 33 °C között várható.
- Szombaton napos időre van kilátás, általában kevés gomolyfelhővel. Csapadék nem valószínű. Többnyire mérsékelt lesz a légmozgás. A minimum-hőmérséklet 13 és 21, a maximum 29 és 34 °C között alakul.
forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/
https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/
A várható európai hőmérsékleti és csapadékanomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előre jelzett hőmérséklet- és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb, és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, valamint szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.


A károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
Polifágok:
A pockok (Microtus arvalis) populációjának mérete a jelenlegi „táplálékbőség” miatt folyamatosan növekszik. Mezei pocokkal „fertőzött” foltok már a gabona-, repce- és a kapás kultúrákban is előfordulnak. A kártétel a zárt növényállományokban még nem szembetűnő, de az érő gabonában már foltszerű kártétel megfigyelhető.
A repcében a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
A múlt héten felgyorsult a repceállományok érése, az állományok jelentős része megérett (BBCH 89).
Az elmúlt héten a déli országrészben folytatódott a repce betakarítása.
A kalászosokban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
Őszi búza
Az elmúlt héten az őszi búza a teljes érés (BBCH 89) stádiumában volt.
Az őszi búza betakarítása az egész országban elkezdődött.
A napraforgóban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
A napraforgó virágzat elhajlása, illetve virágzás eleje (BBCH 61-63) fenológiai állapotban volt az elmúlt héten.
A napraforgó-peronoszpóra (Plasmopara halstedii) észlelési szinten továbbra is megtalálható volt, de jelentős terjedését nem tapasztaltuk. A csapadékosabb területeken lokálisan 5-8% körüli fertőzés alakult ki.
Az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternariaster helianthi, Alternaria helianthinficiens) alacsony fertőzöttségi szinten az egész országban megtalálható, lassú terjedése volt megfigyelhető.
A fómás vagy fekete szárfoltosság (Phoma macdonaldii) észlelési szinten jelen van az állományok többségében, a csapadékosabb területeken lassú terjedése volt megfigyelhető.
A fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) szártő megbetegedés formájában szórványosan az egész országban előfordul, a csapadékosabb területeken lassú terjedése volt megfigyelhető. Jelenleg a fertőzöttség mértéke nem éri el az 5%-ot.
Az állományokban a fekete répa-levéltetű (Aphis fabae) és a sárga szilva-levéltetű (Brachycaudus helichrysi) gyengébb kártételét a fiatal levelek között, a csillagbimbó környékén szinte mindenhol megtalálhatjuk.
A kétfoltos takácsatka (Tetranychus urticae) észlelési szinten megjelent az egész országban.
A napraforgóban a károsítóhelyzet várható alakulása
A napraforgó-peronoszpóra (Plasmopara halstedii) gyenge terjedésére csak a csapadékosabb területeken kell számítanunk.
A kedvező környezeti feltételek miatt az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternariaster helianthi, Alternaria helianthinficiens) közepes ütemű terjedésére kell számítanunk.
Az elkövetkező időszakban a fóma (Phoma macdonaldii) (a csapadékosabb területeken közepes) lassú ütemű terjedésére kell számítanunk.
A csapadékosabb területeken a szeptóriás levélfoltosság (Septoria helianthi) lassú terjedésével kell számolnunk.
A prognosztizált időjárás kedvezni fog a fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) számára, ezért a kártétel tünete egyre szembetűnő lesz.
A hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) tüneteivel egyre gyakrabban fogunk találkozni, a fehérpenész tüneteitől egyelőre nehezen lehet csak elkülöníteni.
A levéltetvek terjedése megállt, csak a kezeletlen állományokban várható a kártétel növekedése.
A kétfoltos takácsatka (Tetranychus urticae) lassú felszaporodása várható a dél-alföldi régióban.
A kukoricában a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
A kukorica a címerhányás előtti (BBCH 50) fenológiai stádiumban volt a múlt héten.
Derecskén a Jermy féle fénycsapda továbbra is csak alacsony számba fogta a kukoricamolyt (Ostrinia nubilalis). Az országban mindenütt folyamatos a peterakás és elkezdődött a lárvakelés. A Nyugat-Dunántúlon a lárvakártétel már jól látható, átlagos mértékű, de előfordulnak közepesen-erősen fertőzött területek. A Tiszántúlon a molypopuláció mérete alacsonyabb a szokásosnál.
Az észak-alföldi régióban az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera) első nőstény imágói megjelentek az állományokban. A kukoricabogár-populáció mérete a tiszántúli régióban alacsony, szigetszerűen előforduló közepes mértékű (15-20% kártétel) fertőzésekkel tarkítva, a nyugat-dunántúli régióban átlagos.
A címert borító leveleken a levéltetvek tömegesen megjelentek, helyenként a kártételük miatt a levelek torzulása is megfigyelhető.
A kukoricában a károsítóhelyzet várható alakulása
A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) tömeges lárvakelése várható a keleti és a középső országrészben a hét folyamán. A védekezések elvégzése időszerűvé vált.
A kukoricabogár (Diabrotica virgifera) hím és nőstény imágóinak tömeges megjelenésére kell számolni az elkövetkező hetekben. Az imágók a címer, illetve a bibeszálak megrágásával jelentős termékenyülési problémát okoznak, ezért ahol a kukoricabogarak száma eléri, illetve meghaladja a 3 db/cső értéket vagy jelentős mértékű biberágás (a bibeszál hossza <2,5 cm) tapasztalható, védekezni kell. A védekezés szükségességét az árutermelésben bibekártétel, illetve az imágók mennyisége alapján döntjük el, vetőmagtermesztés esetén az imágók tömeges megjelenésétől kezdve folyamatosan védekezni kell.
A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) első nemzedékének tömeges peterakására és a lárvák folyamatos kelésére kell számítani.
A levéltetvek további felszaporodása várható, de önmagában a kártételük nem igényel védekezést.
Védekezési javaslat:
A kukoricamoly elleni védekezésre a Coragen 20 SC 125 ml/ha dózisát javasoljuk. A kukoricabogár és a levéltetvek ellen a Ninja Zeon-t 0,25-0,3 l/ha dózisban méhkímélő technológiával kijuttatva vagy a méhekre nem jelölésköteles acetamiprid hatóanyagú készítményeket javasoljuk.