Növényvédelem 2023. május 30.

Az aktuális károsítóhelyzet és várható alakulása - 22.hét

Az elmúlt hét meleg, csapadékos időjárása kedvezett a gombabetegségek terjedéséhez. Az őszi búzában a fuzárium és a rozsdagombák fertőzése jelentette a legnagyobb veszélyt. A repcében a szürke- és a fehérpenész terjedése volt megfigyelhető. A levéltetvek minden kultúrában tömegesen jelen voltak.

Az elmúlt hét időjárása

Az elmúlt hét végére melegebbre és szárazabbra fordult időjárásunk. Az északi és a délkeleti országrészben a kedden átvonuló hidegfront nyomán 10-20 mm csapadék hullott, jellemzően záporok, heves zivatarok formájában. Ezúttal jelentéktelen mennyiségű csapadék hullott a Dunántúlon és a Duna-Tisza közén. A napi párolgás mértéke az elmúlt héten 3-4 mm körül alakult az országban. Az országban a középső és a mélyebb talajrétegek jellemzően jó vízellátottságúak, a talaj felső rétege az északi és a dél-alföldi területeket kivéve száraz volt. A front elvonulását követően a hőmérséklet ismét gyorsan emelkedett, és a hét végére ismét elérte a 25-28 °C-os maximumot.

A csapadékmennyiség alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (05.22-05.28.)
A levegő-középhőmérséklet alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (05.22-05.28.)

Az aszályindex alakulása az őszi vetésű kultúrák esetében   https://www.met.hu/idojaras/agrometeorologia/aszalyinfo/

Az aszályindex alakulása a nyári vetésű kultúrák esetében https://www.met.hu/idojaras/agrometeorologia/aszalyinfo/

Az időjárás alakulása az elmúlt héten Európában

A NOAA közzétette a CPC (Climate Prediction Center) által az európai térségről a műholdfelvételek adatai alapján számított csapadék- és hőmérsékleti térképeket.

A műholdfelvételek alapján az elmúlt héten a középhőmérséklet Nyugat-Európában az átlag körül, Közép-Európában némileg az átlag felett alakult. A csapadékviszonyok Nyugat- és Közép-Európa térségében az átlag alatt alakultak, jelentős mennyiségű csapadék az Appenini-félsziget és a Pireneusi-félsziget déli részén hullott.

Csapadékanomália (mm) (05.20-05.26.)          https://www.cpc.ncep.noaa.gov/
A hőmérsékleti értékek eltérése az átlagtól (05.20-05.26.)             https://www.cpc.ncep.noaa.gov/

Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre

Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és országos előrejelzése alapján:

  • Hétfőn általában sok napsütésre számíthatunk gomoly- és fátyolfelhőkkel. Elszórt jelleggel várható zápor, zivatar. Többnyire mérsékelt marad a légmozgás, csak záporok, zivatarok környezetében erősödhet meg a szél. A csúcshőmérséklet 23 és 29 °C között várható. Késő estére 12 és 18 °C közé hűl le a levegő.
  • Kedden erőteljesebb gomolyfelhő-képződés és fátyolfelhőzet mellett általában többórás napsütésre számíthatunk. Összességében több helyen előfordulhat záporeső, zivatar. Sokfelé megélénkül, helyenként megerősödik az északi, északkeleti szél. Délutánra 23 és 29 °C közé melegszik fel a levegő.
  • Szerdán a gomoly- és fátyolfelhők mellett általában sok napsütés várható. Főleg hazánk délkeleti felén elszórtan előfordulhat zápor, zivatar. Az északi, északkeleti, majd keleti szél sokfelé megélénkül, zivatarban megerősödhet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 7 és 15, a legmagasabb nappali hőmérséklet 24 és 29 °C között alakul.
  • Csütörtökön a gomoly- és fátyolfelhők mellett általában sok napsütésre számíthatunk. Elszórtan előfordulhat zápor, zivatar. Többnyire mérsékelt lesz a légmozgás. A minimum-hőmérséklet 8, 15, a maximum 25 és 30 °C között valószínű.
  • Pénteken a gomoly- és fátyolfelhők mellett általában sok napsütés várható, de szórványosan záporok, zivatarok is kialakulnak. Többnyire mérsékelt marad a légmozgás, csupán zivatarban lehet szélerősödés. Hajnalban 9, 16, délután 25, 30 °C-ot mérhetünk.
  • Szombaton gomolyfelhős, napos időre van kilátás. Helyenként kialakulhat záporeső, zivatar. Általában mérsékelt marad a légmozgás. Hajnalban 9, 16, a délutáni órákban 22, 28 °C-ot olvashatunk le a hőmérőkről.

forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/

https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/

 A várható európai hőmérsékleti és csapadékanomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előrejelzett hőmérséklet- és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb, és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, valamint szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.

Csapadékanomália (05.29-06.04.)
Hőmérsékleti anomália (05.29-06.04.)

A károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

Polifágok:

A pockok (Microtus arvalis) populációjának mérete a jelenlegi „táplálékbőség” miatt folyamatosan növekszik. Jelenleg mezei pocokkal erősen fertőzött gócokat a ruderáliákon, lucernákban, illetve az árokpartokon találunk, de már betelepedett a gabona, a repce és a kapás kultúrákba is. A növényállományok gyors fejlődése miatt azonban a pocok kártételének mértéke még nem érzékelhető.

A repcében a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A múlt héten a repceállományok már a becőnövekedés (BBCH 73-75) stádiumában voltak.

A repceszár-ormányos (Ceutorhynchus pallidactylus) és a nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) lárvák már elkezdték elhagyni a szárat és a talajba vonultak bábozódni. A szár alsó részében található járatok, illetve a felrepedt szárak fertőzési kapuként szolgálnak a gombabetegségek számára.

A repcebecő-ormányos (Ceutorhynchus assimilis) továbbra is jelen van a táblákon, erősebb fertőzést az idén a keleti országrészben észleltünk. A becőormányosok tojásrakása a héten már a végéhez közeledett.

A hűvös, csapadékos időjárás kedvezett a repcebecő-gubacsszúnyog (Dasyneura brassicae) számára, tojásrakása folyamatos volt. A tavak, erdők közelében lévő táblákon fordul elő jelentősebb mértékben, illetve ahol a repcebecő-ormányos kártétele erősebb volt

A fómás levélfoltosság (Phoma lingam) és a szárrák terjedése szempontjából kedvezően alakult az elmúlt hét időjárása, az alsó leveleken-szártagokon megfigyelhetők voltak a fertőzés tünetei. A fertőzött foltokon tömegesen termelődtek a konídiumok, mely a fertőzés gyorsuló terjedésére enged következtetni.

Az elmúlt hét csapadékos, meleg időjárása és a repceormányos lárvakártétele okozta szárrepedés kedvezett a fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) fertőzéséhez.

A szürkepenész (Botrytis cinerea) terjedése volt megfigyelhető az állományokban, elsősorban az ormányosok okozta sebeken, sérüléseken észleltük a fertőzést.

Az alternaria (Alternaria helianthi) is megjelent a becőkön, de egyelőre nem volt jelentős a fertőzés.

A repcében a károsítóhelyzet várható alakulása

A meteorológiai prognózis szerint a jövő héten meleg, zivatarokkal, záporokkal tarkított időjárásra kell számítani.

A repcebecő-ormányos (Ceutorhynchus assimilis) egyedszáma már nem fog nőni, kártételre már csak az elhanyagolt, rovarölő szerrel kezeletlen táblákon kell számítani. Amennyiben az ormányos egyedszáma eléri, meghaladja az 1 db imágó/virágzat értéket, védekezni kell.

A csapadékos időjárás kedvez a repcebecő-gubacsszúnyog (Dasyneura brassicae) számára, ezért kártételével az országban bárhol találkozhatunk. Jelentősebb kártételre azonban csak helyileg kell számítanunk (felszíni vízközeli táblák), de ebben az esetben indokolt lehet a védekezés.

A fómás levélfoltosság (Phoma lingam) a hőmérséklet emelkedésével a most már zárt állományokban gyorsuló ütemben fog terjedni, ezért a gombaölő szeres kezelés indokolt.

A prognosztizált időjárás kedvezni fog a fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) fertőzéséhez, ezért a gombaölő szeres kezelést el kell végezni.

A repceormányosok kártétele nyomán képződött sebeken, sérüléseken megtelepszik a szürkepenész (Botrytis cinerea), mely szintén indokolja a gombaölő szeres védekezést.

A hőmérséklet emelkedésével az alternaria (Alternaria helianthi) fertőzés megjelenésére és terjedésére is számítani kell a becőkön, a kórokozó elleni védekezésben a preventív gombaölő szeres kezelésnek fontos szerepe van.

Védekezési javaslat

A repcebecő-ormányos, repcebecő-gubacsszúnyog elleni védekezésre a méhekre nem jelölésköteles acetamiprid hatóanyagú szereket javasoljuk. A repce gombabetegségei elleni megelőző védekezésre a Picasso 0,5 l/ha dózisát javasoljuk.

 

A kalászosokban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

Őszi búza

Az elmúlt héten az őszi búza a virágzás (BBCH 61-69) stádiumában volt.

Az őszi búza lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) az ország egész területén megtalálható, a fertőzés a középső-felső levélzónában jelen volt. A kedvező időjárás miatt a lisztharmat-telepeken tömeges konídiumképződés volt megfigyelhető, de már megjelentek a kazmotéciumok is, ami a kórokozó életciklusának közelgő végét jelzi.  A kórokozó gyenge-közepes mértékű terjedését tapasztaltuk.

A búza sárgarozsda (Puccinia striiformis) további terjedése volt megfigyelhető. A fertőzöttség mértéke nőtt az elmúlt héthez képest, dinamikusan terjedt. A terjedés sebességét lassították a gombaölő szeres kezelések, ugyanakkor a korai kezelések felülfertőzése is megfigyelhető volt.

A búza levélrozsda (Puccinia recondita) fertőzöttség mértéke is nőtt az elmúlt héten, a fertőzés erősebb terjedését a Dél-Alföldön és a Dél-Dunántúlon tapasztaltuk. Néhány szélsőségesen fertőzött táblától eltekintve a levélrozsda-fertőzés nem haladta meg a gyenge-közepes szintet, melyhez a sárgarozsda elleni védekezés nagyban hozzájárult.

A szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) fertőzöttség mértéke nőtt az elmúlt héthez képest a Dél-Alföldön, és a csapadékosabb Északi országrészben. A fertőzés terjedése az alsó és a középső levélzónában volt megfigyelhető. A fertőzés mértéke jellemzően közepesnek mondható, néhány szélsőséges esettől eltekintve önmagában nem éri el a gazdasági kártételi szintet.

A búza fahéjbarna levélfoltosság (Drechslera tritici–repentis) látványos terjedése volt megfigyelhető az állományokban, a jelenlegi a fertőzöttség mértéke önmagában még nem igényel védekezést.

A vetésfehérítő (Oulema spp.) lárvakelés az egész országban elhúzódó, a kártétel jellemzően az átlagos szint alatti.

A levéltetvek (Aphididae) kolóniái gyorsan szaporodnak a gabonákban, jelenleg közepesen erős a fertőzöttség mértéke, de már előfordulnak erősen fertőzött táblák. A kolóniák több helyen már a kalászon is megjelentek.

Levéltetű-fertőzés kalászon, Nádudvar

Őszi árpa

Az elmúlt héten az őszi árpa a virágzás vége, illetve korai tejesérés (BBCH 69-71) fejlettségi állapotban volt.

Az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) az ország egész területén jelen volt, még mindig dinamikusan terjedt. A fertőzöttség mértéke az országban közepes, erősen fertőzött gócokkal.

Az árpa hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) fertőzöttség az egész országban jelen volt. A fertőzés a kedvező időjárás miatt gyorsan terjedt, a fertőzöttség már a táblák többségén elérte a védekezési küszöbértéket.

Az árpa barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) szintén az egész országban megtalálható az árpában, a fertőzöttség mértéke némileg nőtt az elmúlt héthez képpest. A fertőzöttség mértéke a fajta érzékenységtől függően közepes.

A törperozsda (Puccinia hordei) az egész országban megtalálható az árpában, a fertőzöttség mindenhol dinamikusan terjedt, a Dél-Alföldön és a Dél-Dunántúlon alakult ki erősebb a fertőzés.

Árpa törperozsda, Derecske

A rinchospóriumos levélfoltosság (Rhynchosporium secalis) az egész országban jelen van az állományokban, a fertőzöttség az előző héthez képest nőtt. A fertőzöttség mértéke a kedvező időjárás ellenére még gyenge-közepes.

A kártevők közül a levéltetvek és a vetésfehérítők (Oulema melanopus) okozta fertőzöttség a búzánál leírtak szerint alakul.

A kalászosokban a károsítóhelyzet várható alakulása

Őszi búza

A hétre a meteorológusok meleg, nyári időt jósoltak záporokkal, zivatarokkal tarkítva, mely továbbra is kedvezni fog a gombabetegségek terjedéséhez.

Az őszi búza lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) további terjedésével kell számolnunk az egész országban. Az elkövetkező időszakban a lisztharmat terjedése lassulni fog, a micélium-telepeken megjelennek a kazmotéciumok, melyek a kórokozó életciklusának közelgő végét jelzik.

A búza sárgarozsda (Puccinia striiformis) számára kedvezően alakul az elkövetkező hét időjárása, ezért további terjedésével kell számolni. A gabonafélék kalászvédelme során célszerű olyan készítményt választani, amely a sárgarozsda ellen is hatékony, ugyanis a kalász mellett a zászlóslevet is meg kell védeni.

A búza levélrozsda (Puccinia recondita) a kedvező időjárási viszonyok miatt gyorsuló ütemben fog terjedni. A Dél-Alföldön, Dél-Dunántúlon kialakulhatnak erősebben fertőzött területek, ahol indokolttá válhat a védekezés.

A szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) fertőzöttség a következő időszakban várhatóan már lassuló ütemben fog terjedni. Az elkövetkező héten a csapadékosabb területeken, a megdőlt állományokban a fertőzés terjedésével kell számolnunk.

A búza fahéjbarna levélfoltosság (Drechslera tritici – repentis) gyors, erős terjedésére lehet számítani. A fertőzöttség mértéke folyamatosan nőni fog, a kártétel mértéke rövid idő alatt el fogja érni a védekezési küszöbértéket.

Fuzáriumveszély!

Az őszi búza virágzása és a csapadékos, meleg idő kedvező feltételeket biztosít a fuzárium gyors, akár járványos mértékű felszaporodásához. A fuzárium elleni védekezést haladéktalanul el kell végezni fuzáriumfajok ellen hatékony készítményekkel.

         Őszi árpa

Az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) az elkövetkező héten már lassuló ütemben fog terjedni. A fertőzött leveleken a micélium ugyan még fehér, de már egyre nagyobb mennyiségben lesz megtalálható az ivaros szaporítóképlet, a kazmotécium, ami a kórokozó életciklusának közelgő végét jelzi.

Az árpa hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) stagnáló terjedésére kell számítani az elkövetkező héten. Az erőseben fertőzött állományokban a védekezés elvégzése indokolt.

Az árpa barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) lassuló terjedésével kell számolni. A kórokozó felszaporodása a jövő héten már csak a csapadékosabb területeken érheti el a védekezési küszöbértéket.

Az árpa törperozsda (Puccinia hordei) gyorsuló ütemben fog terjedni az elkövetkező időszakban, jelentősebb mértékű fertőzés bárhol kialakulhat az országban. Az ország egész területén indokolt ellene a védekezés.

A rinchospóriumos levélfoltosság (Rhynchosporium secalis) dinamikus terjedésére kell számítani az elkövetkező időszakban a Dél-Alföldön, illetve a Dél-Dunántúlon, a fertőzöttség mértéke ott megközelítheti a védekezési küszöbértéket. A csapadékos, meleg idő ellenére az árpa kezdődő érése miatt már vélhetően nem lesz jelentős mértékű a felszaporodása.

A héten a levéltetű fertőzöttség mértéke nőni fog, az állományok többségében már nagyobb kolóniákat fogunk találni. A fertőzöttség mértéke nagyban függ a fajtától és a helyi környezeti viszonyoktól, az országban bárhol kialakulhat védekezési küszöböt meghaladó fertőzés.

A vetésfehérítő (Oulema melanopus) lárvakártételére számítani kell az elkövetkező héten is. A lárvakártétel mértékétől függően védekezni kell ellene.

Védekezési javaslat

A kalászfuzariózis elleni preventív védekezést élelmiszer-biztonsági okokból feltétlen el kell végezni, a kezelés el nem hagyható!

A vetésfehérítő lárvák és a levéltetvek gyérítésére őszi búzában Vantex CS 0,08 l/ha dózisát, az őszi árpában a Detector 0,0625 l/ha dózisát javasoljuk, amennyiben a táblán, illetve annak környezetében virágzó gyomok vannak, a védekezést méhkímélő kezelés formájában kell végezni.

A napraforgóban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A napraforgó 4-8 lombleveles (BBCH 14-18) állapotban volt az elmúlt héten.

Az állományokba folyamatos a fekete répa-levéltetű (Aphis fabae) és a sárga szilva-levéltetű (Brachycaudus helichrysi) betelepedése, a kolóniákat többnyire a fiatal levelek között már mindenütt megtalálhatjuk. A levéltetvek jelenlétének leggyakoribb tünete a fiatal levelek hullámosodása.

Megbújó levéltetvek a napraforgó levélkezdeményében, Nádudvar

Az állományokban tömeges gyomkelés volt tapasztalható.

A napraforgóban a károsítóhelyzet várható alakulása

Az időjárás kedvez a levéltetveknek, ezért a kikelt állományokba a szárnyas alakok betelepedése, illetve a kisebb-nagyobb kolóniák megjelenése várható. A levéltetvek elleni védekezés a napraforgó-állományokban már az egész országban indokolt.

Az elkövetkező héten tömeges gyomkelés várható.

Védekezési javaslat

A napraforgóban a tetvek rejtett életmódja miatt a levéltetvek elleni védekezésre a (felszívódó hatású) acetampirid hatóanyagú készítményeket javasoljuk.

A kukoricában a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A kukorica kelés, illetve 4-8 leveles (BBCH 14-18) fenológiai állapotban volt az elmúlt héten.

Az állományokban tömeges gyomkelés volt tapasztalható.

A kukoricában a károsítóhelyzet várható alakulása

Az elkövetkező héten a gyomnövények elleni védekezés lesz a legfontosabb feladat.

A kukoricabogár (Diabrotica virgifera) lárvakelése rövidesen kezdődik, jelentősebb lárvakártételre a tavaly öntözött táblákon kell számítani.