Növényvédelem 2023. május 16.

Az aktuális károsítóhelyzet és várható alakulása - 20.hét

Az elmúlt héten a kedvező időjárás miatt a gombabetegségek intenzíven terjedtek. Azon őszibúza-állományokban, ahol nem védekeztek, a sárgarozsda járványos mértékben jelent meg. A gabonafélékben a levéltetvek felszaporodása, a napraforgóban a betelepedése volt megfigyelhető.

Az elmúlt hét időjárása

Május első dekádjának csapadékmennyisége a keleti országrészben többfelé az 5 mm-t sem érte el, csak lokálisan kiadós záporokból esett több, inkább a Dunántúlon mérhettünk nagy területen 5-15 mm-t, de az ország nagy részén így is kevesebb hullott az ilyenkor szokásosnál. A 19. hét végén ismét egy mediterrán ciklon érte el az országot, melyből kiadós mennyiség hullott a Dunántúlon és a Duna-Tisza közén. A hőmérséklet a hét elején a szokásosnál hűvösebb volt, majd a hét közepén ismét felmelegedés kezdődött, ami a hét végi esőzések hatására lehűléssel folytatódott. A napi párolgás az elmúlt héten a 1-2 mm körül alakult.

A csapadékmennyiség alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (05.08-05.14.)
A levegő-középhőmérséklet alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (05.08-05.14.)

Az aszályindex alakulása az őszi vetésű kultúrák esetében                               https://www.met.hu/idojaras/agrometeorologia/aszalyinfo/

Az aszályindex alakulása az őszi vetésű kultúrák esetében                                 https://www.met.hu/idojaras/agrometeorologia/aszalyinfo/

Az időjárás alakulása az elmúlt héten Európában

A NOAA közzétette a CPC (Climate Prediction Center) által az európai térségről a műholdfelvételek adatai alapján számított csapadék- és hőmérsékleti térképeket.

A műholdfelvételek alapján az elmúlt héten Nyugat-Európában a középhőmérséklet az átlag felett alakult, Kelet-Európában kevéssel elmaradt attól. A csapadékviszonyok Nyugat-Európában az átlag felett alakultak, Észak-Olaszországban az Alpokban hullott a legtöbb.

Csapadékanomália (mm) (05.06-05.12.)          https://www.cpc.ncep.noaa.gov/
A hőmérsékleti értékek eltérése az átlagtól (05.06-05.12.)             https://www.cpc.ncep.noaa.gov/

Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre

Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és országos előrejelzése alapján:

  • Hétfőn többnyire erősen felhős vagy borult lesz az ég, nyugaton lehet továbbra is szakadozottabb a felhőzet. Többfelé lehet eső, zápor, helyenként beágyazott zivatar, miközben a csapadékzóna a keleti területek fölött tartózkodhat. A keleties szél időnként megélénkül, zivatarban erős lökések is előfordulhatnak. Délután 16 és 22 °C között alakul a hőmérséklet.
  • Kedden a hosszabb-rövidebb napos időszakok mellett erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés. Többfelé várható záporeső, zivatar. A délies szél időnként megélénkül, zivatar környezetében viharossá fokozódhat. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 9 és 14 °C között alakul. A csúcsérték a felhősebb tájakon 17 és 20, a naposabb részeken 20 és 25 °C között valószínű.
  • Szerdán erőteljes gomolyfelhő-képződés várható többfelé záporral, zivatarral. A délies szél időnként megélénkül, zivatar környezetében viharossá fokozódhat. A hőmérséklet hajnalban 9 és 14, délután 18 és 25 °C között valószínű.
  • Csütörtökön a többórás napsütés mellett erőteljes gomolyfelhő-képződés várható elszórtan záporral, zivatarral. Az északi szél időnként megerősödik. A hőmérséklet hajnalban 9 és 14, délután 16 és 22 °C között valószínű.
  • Pénteken a többórás napsütés mellett gomolyfelhők képződnek, amelyekből néhol zápor, zivatar kialakulhat. Az északias szél időnként megélénkül. A hőmérséklet hajnalban 8 és 13, délután 16 és 22 °C között valószínű. Napsütés várható gomolyfelhőkkel, néhol záporral. Az északias szél olykor megélénkül. A hőmérséklet hajnalban 7 és 13, délután 17 és 23 °C között várható.
  • Szombaton sok napsütés várható gomolyfelhő-képződéssel, néhol záporral, zivatarral. A keleti szél olykor megélénkül. A hőmérséklet hajnalban 8 és 13, délután 18 és 24 °C között várható.

forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/                                               https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/

 A várható európai hőmérsékleti és csapadékanomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek, és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előrejelzett hőmérséklet- és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb, és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, valamint szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.

Csapadékanomália (05.15-05.21.)
Hőmérsékleti anomália (05.15-05.21.)

A károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

Polifágok:

A pockok (Microtus arvalis) populációmérete lassan, de növekszik. Jelenleg még csak a ruderáliákon, lucernákban, illetve az árokpartokon találunk mezei pocokkal erősebben fertőzött gócokat, de megkezdődött a betelepedés a gabona-, repce- és a kapás kultúrákba. A növényállományok gyors fejlődése miatt a pocokkártétel mértéke még nem érzékelhető.

A repcében a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A múlt héten a repceállományok virágzása gyengült, elkezdődött a fővirágzaton a becők fejlődése (BBCH 67-72).

A repceszár-ormányos (Ceutorhynchus pallidactylus) és nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) lárvái már elkezdték elhagyni a szárat, és a talajba vonultak bábozódni. A szár alsó részében található járatok, illetve a felrepedt szárak fertőzési kapuként szolgálnak a gombabetegségek számára.

A repcefénybogár (Meligethes aeneus) már nem volt tömegesen jelen a táblákon. A virágzás befejeztével már a lárvakártétel volt jelentősebb.

A repcebecő-ormányos (Ceutorhynchus assimilis) tömegesen jelen volt a táblákon, az egyedszáma a táblák többségénél meghaladta a védekezési küszöbértéket. A populáció mérete átlagosnak mondható, illetve némileg elmarad attól. Észlelésünk szerint a rajzás elhúzódó volt.

A fómás levélfoltosság (Phoma lingam) és a szárrák terjedése szempontjából kedvezően alakult az elmúlt hét időjárása, az alsó leveleken megfigyelhetők voltak a fertőzés tünetei. A piknidiumokon tömegesen termelődtek a konídiumok, mely a fertőzés gyorsuló terjedésére enged következtetni.

A csapadékos, meleg időjárás és a fagy, illetve a repceormányos lárvakártétele okozta szárrepedés kedvezett a fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) fertőzéséhez.

A szürkepenész (Botrytis cinerea) is megjelent az állományokban, elsősorban az ormányosok okozta sebeken, sérüléseken észleltük a fertőzést.

A repcében a károsítóhelyzet várható alakulása

A meteorológiai prognózis szerint a jövő hét idő hét időjárása szelesnek és az átlagosnál kissé hűvösebbnek ígérkezik, mely a gombabetegségek terjedéséhez kedvez.

A repcefénybogár (Meligethes aeneus) kártétele már nem lesz jelentős.

A repcebecő-ormányos (Ceutorhynchus assimilis) betelepedése csökkeni fog a héten, az egyedszáma már csak a rovarölő szerrel kezeletlen táblákon érheti el a védekezési küszöbértéket (1db imágó/virágzat). A becőormányosok száma amennyiben megközelíti vagy meghaladja a védekezési küszöböt, védekezni kell.

A fómás levélfoltosság (Phoma lingam) a hőmérséklet emelkedésével a most már zárt állományokban gyorsuló ütemben fog terjedni, ezért a gombaölő szeres védekezést el kell végezni.

A prognosztizált időjárás kedvezni fog a fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) fertőzéséhez, ezért a gombaölő szeres kezelést el kell végezni.

A repceormányosok kártétele nyomán képződött sebeken, sérüléseken megtelepszik a szürke penész (Botrytis cinerea), mely szintén indokolja a gombaölő szeres védekezést.

Védekezési javaslat

A repcebecő-ormányos elleni védekezésre a méhekre nem jelölésköteles acetamiprid hatóanyagú szereket javasoljuk. A repce gombabetegségei elleni megelőző védekezésre a Picasso 0,5 l/ha dózisát javasoljuk.

 

A kalászosokban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

Őszi búza

Az elmúlt héten az őszi búza a levélhüvely megduzzadása, valamint az első toklászok megjelenése (BBCH 43-49) fejlődési stádiumban volt.

Az őszi búza lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) az ország egész területén megtalálható, a fertőzés már jellemzően a középső levélzónában jelen volt. A kedvező időjárás miatt a lisztharmat-telepeken még mindig tömeges konídiumképződés volt megfigyelhető. A kórokozó gyenge-közepes mértékű fertőzését tapasztaltuk. A sárgarozsda elleni védekezések lelassították a lisztharmat terjedését.

A búza sárgarozsda (Puccinia striiformis) további terjedése volt megfigyelhető. A fertőzöttség mértéke némileg nőtt az elmúlt héthez képest, de a védekezések miatt némileg lassult.

Erős sárgarozsda-fertőzés, Nádudvar

A búza levélrozsda (Puccinia recondita) fertőzöttség mértéke is nőtt az elmúlt héten, a fertőzés erősebb terjedését a Dél-Alföldön és a Dél-Dunántúlon tapasztaltuk. Néhány szélsőségesen fertőzött táblától eltekintve a levélrozsda-fertőzés nem haladta meg a védekezési küszöbértéket, melyhez a sárgarozsda elleni védekezés nagyban hozzájárult.

A szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) fertőzöttség mértéke tovább nőtt az elmúlt héthez képest a Dél- és Nyugat-Dunántúlon, valamint a csapadékosabb északi országrészben. A fertőzés lassú terjedése az alsó és a középső levélzónában volt megfigyelhető. A fertőzés mértéke jellemzően közepesnek mondható, néhány szélsőséges esettől eltekintve önmagában nem éri el a gazdasági kártételi szintet.

A búza fahéjbarna levélfoltossága (Drechslera tritici–repentis) érzékelhetően tovább terjedt az állományokban, a jelenlegi a fertőzöttség mértéke alacsony. A fertőzöttség mértéke csak az érzékenyebb fajtákban közelítette meg a védekezési küszöbértéket.

A vetésfehérítő (Oulema spp.) lárvakelés az egész országban tömeges. Egyelőre a kártétel mértéke gyenge-közepes, de előfordulnak erősen fertőzött területek. A termelők jellemzően a gombaölő szeres védekezéssel egy menetben rovarölő szert is kijuttatnak, ami a kártételt jelentősen csökkenti.

A levéltetvek (Aphididae) kolóniái gyorsan szaporodnak a gabonákban, jelenleg közepes a fertőzöttség mértéke, de már előfordulnak erősen fertőzött gócok.

 

Őszi árpa

Az elmúlt héten az őszi árpa kalászolása elkezdődött, a virágzás kezdete fenológiai állapotban volt  (BBCH 49-61).

Az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) az ország egész területén jelen van, még mindig dinamikusan terjed. A fertőzöttség mértéke az országban közepes, erősen fertőzött gócokkal.

Az árpa hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) fertőzöttség az egész országban jelen van. A fertőzés a kedvező időjárás miatt gyorsan terjedt, a fertőzöttség egyre több táblán már elérte a védekezési küszöbértéket.

Az árpa barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) szintén az egész országban megtalálható az árpában, a fertőzöttség mértéke jellemzően közepes, viszont jelenlétével súlyosbítja a többi levélbetegség kártételét.

A törperozsda (Puccinia hordei) az egész országban megtalálható az árpában, a fertőzöttség mindenhol dinamikusan terjedt, de a Dél-Alföldön és a Dél-Dunántúlon volt a legerősebb a fertőzés.

A rinchospóriumos levélfoltosság (Rhynchosporium secalis) észlelhetően terjedt az árpában. Egyelőre jellemzően alacsony a fertőzöttség mértéke, de a csapadékosabb dunántúli területeken előfordultak erősebben fertőzött területek.

A kártevők közül a levéltetvek és a vetésfehérítők (Oulema melanopus) okozta fertőzöttség a búzánál leírtak szerint alakul.

 

A kalászosokban a károsítóhelyzet várható alakulása

Őszi búza

A hétre a meteorológusok változékony, szeles időt prognosztizáltak, mely kedvező feltételeket fog biztosítani a kórokozók terjedéséhez.

Az őszi búza lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) további terjedésével kell számolnunk, erős fertőzés bárhol kialakulhat az országban. Az elkövetkező időszakban a lisztharmat dinamikusan fog terjedni, a fertőzöttség mértéke bárhol elérheti a védekezési küszöbértéket.

A búza sárgarozsda (Puccinia striiformis) számára kedvezően alakul az elkövetkező hét időjárása, ezért a terjedés fokozódni fog. A védekezés elvégzése (amennyiben még nem történt) az egész országban indokolt.

A búza levélrozsda (Puccinia recondita) a kedvező időjárási viszonyok miatt terjedni fog. A Dél-Alföldön, Dél-Dunántúlon kialakulhatnak erősebben fertőzött területek, ahol indokolttá válhat a védekezés.

A szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) fertőzöttség a következő időszakban várhatóan enyhén gyorsuló ütemben fog terjedni. Az elkövetkező héten a csapadékosabb területeken a megdőlt állományokban erős fertőzés is kialakulhat.

A búza fahéjbarna levélfoltosság (Drechslera tritici – repentis) lassú terjedésére lehet számítani. A fertőzöttség mértéke folyamatosan nőni fog, de a kártétel egyelőre nem éri el a védekezési küszöbértéket.

Fuzáriumveszély!

A jövő hét folyamán elkezdődik az őszi búza virágzása. A meteorológiai prognózis szerint az elkövetkező napokban csapadékos időjárás várható, ami kedvező feltételeket fog teremteni a fuzáriumfertőzéshez, ezért a védekezést még a virágzás elején el kell végezni.

         Őszi árpa

Az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) az elkövetkező héten is gyorsuló ütemben fog terjedni. A fertőzés már a magasabb levélemeleteken is meg fog jelenni, ezért védekezni kell ellene.

Az árpa hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) gyorsuló ütemű terjedésére kell számítani az elkövetkező héten. A közepesen fertőzött, fogékony állományokban a védekezés elvégzése indokolt.

Az árpa barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) dinamikusan gyorsuló terjedésével kell számolni. A kórokozó felszaporodása a jövő héten már jól érzékelhető lesz, de egyelőre csak szélsőséges esetben éri el a védekezési küszöbértéket.

Az árpa törperozsda (Puccinia hordei) gyorsuló ütemben fog terjedni az elkövetkező időszakban, jelentősebb mértékű fertőzés bárhol kialakulhat az országban. Az ország egész területén előfordulhatnak erősen fertőzött gócok, ezért indokolt ellene a védekezés.

A rinchospóriumos levélfoltosság (Rhynchosporium secalis) dinamikus terjedésére kell számítani az elkövetkező időszakban a Dél-Alföldön, illetve a Dél-Dunántúlon, a fertőzöttség mértéke ott megközelítheti a védekezési küszöbértéket.

A héten a levéltetű fertőzöttség mértéke dinamikusan nőni fog, egyre több állományban fogunk találni nagyobb kolóniákat. A fertőzöttség mértéke nagyban függ a fajtától és a helyi környezeti viszonyoktól, az országban bárhol kialakulhat védekezési küszöböt meghaladó fertőzés.

A vetésfehérítő (Oulema melanopus) lárvakelésére kell számítani az elkövetkező héten. A lárvakártétel mértékétől függően védekezni kell ellene.

 

Védekezési javaslat

A kalászfuzariózis elleni preventív védekezést élelmiszer-biztonsági okokból feltétlen el kell végezni, a kezelés el nem hagyható!

A kalászfuzariózis elleni védekezésre a Revycare 1,5 l/ha vagy a Stamina 1,0 l/ha dózisát javasoljuk.

A vetésfehérítő lárvák és a levéltetvek gyérítésére őszi búzában Vantex CS 0,08 l/ha dózisát, az őszi árpában a Detector 0,0625 l/ha dózisát javasoljuk, amennyiben a táblán, illetve annak környezetében virágzó gyomok vannak, a védekezést méhkímélő kezelés formájában kell végezni.

A napraforgóban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A napraforgó kelés, illetve 4-6 lomblevél (BBCH 09-14-16) fenológiai állapotban volt az elmúlt héten.

A kelő állományokban mezei nyúl kártételét tapasztaltuk.

A kikelt állományokba folyamatos a fekete répa-levéltetű (Aphis fabae) és a sárga szilva-levéltetű (Brachycaudus helichrysi) betelepedése.

A napraforgóban a károsítóhelyzet várható alakulása

A szikleveles, valamint valódi levélpáros állományokban a mezei nyúl (Lepus europaeus) fokozódó kártételére is számítani kell.

Az időjárás kedvez a levéltetveknek, ezért a kikelt állományokba a szárnyas alakok betelepedése várható, illetve már kisebb kolóniák megjelenésére is számíthatunk.

A kukoricában a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

Az elmúlt héten a kukorica vetése már a véghez közeledett.

A kukorica kelés, illetve 1-4 leveles (BBCH 09-14) fenológiai állapotban volt az elmúlt héten.

A kikelt állományokban a barkókártevők (pl. Tanymecus palliatus, Tanymecus dilaticollis) megjelenését csak szórványosan tapasztaltuk.

A kukoricában a károsítóhelyzet várható alakulása

Az elkövetkező héten a barkókártevők (pl. Tanymecus palliatus, Tanymecus dilaticollis) megjelenése várható a táblákon.