Növényvédelem 2023. április 24.

Az aktuális károsítóhelyzet és várható alakulása - 17.hét

Az elmúlt hét időjárása változatosan alakult, a napos, felhős időszakok váltogatták egymást, a hét elején országszerte záporok alakultak ki. A csapadékos, szeles időjárás kedvezett a gombák számára, az őszi búzában a sárga rozsda, a lisztharmat dinamikus terjedése volt megfigyelhető.

Az elmúlt hét időjárása

A hét elején ismét egy hullámzó frontrendszer érte el a Kárpát-medencét, melynek a hatására országszerte záporok, helyenként heves zivatarok alakultak ki. Jelentősebb mennyiségű csapadék a Dunántúlon és a keleti, délkeleti országrészben hullott. A talaj felső 30-40 cm-es rétegének nedvességtartalma az egész országban megfelelő. Az alsóbb talajréteg a Dél-Alföldön és a Kisalföldön viszont még mindig száraz. A héten a napi középhőmérséklet kevéssel a sokéves átlag alatt alakult. A talajhőmérséklet viszont a felső 10 cm-es rétegben is tartósan meghaladta a 8 °C-ot.

A csapadékmennyiség alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (04.16-21.)
A levegő-középhőmérséklet alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (04.16-21.)
A talaj-középhőmérséklet alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (04.16-21.)

Az időjárás alakulása az elmúlt héten Európában

A NOAA közzétette a CPC (Climate Prediction Center) által az európai térségről a műholdfelvételek adatai alapján számított csapadék- és hőmérsékleti térképeket.

A műholdfelvételek alapján az elmúlt héten Európában átlagos mennyiségű csapadék hullott, de továbbra is kivétel Spanyolország, ahol már jelentős az aszály. A heti középhőmérsékleti értékek Magyarországon, illetve tőlünk nyugatra kevéssel a sokéves átlag alatt alakultak.

Csapadékanomália (mm) (04.15-21.)   https://www.cpc.ncep.noaa.gov/
A hőmérsékleti értékek eltérése az átlagtól (04.15-21.)             https://www.cpc.ncep.noaa.gov/

Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre

Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és országos előrejelzése alapján:

  • Hétfőn nyugat felől átmenetileg mindenütt erősen megnövekszik a felhőzet. Záporos, zivataros csapadékzóna vonul kelet felé, amely várhatóan az éjszaka második felében a középső országrész fölött erősödhet meg. A délkeleti szelet élénk lökések kísérhetik. Hajnalra általában 8 és 13 °C közé hűl le a levegő, de a kezdetben kevésbé felhős északkeleten ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk.
  • Kedden az éjszaka kialakuló vastagabb, összefüggő felhőzet és csapadékzóna napközben kelet felé húzódik, mögötte gomolyfelhők képződnek, amelyekből már csak kevés helyen valószínű zápor. Az északi, északnyugati szél sokfelé megélénkül, helyenként megerősödik. Hajnalban 5, 12, délután 10, 18 °C -t mérhetnek, a legtovább csapadékos északkeleti megyékben lesz a hűvösebb.
  • Szerdán többnyire napos idő várható kevés gomolyfelhővel. A Tisza környékén kialakuló összeáramlási vonal mentén lehet több a felhő, arrafelé kisebb eső, zápor is előfordulhat. Az északi, északnyugati szél megélénkül, több helyütt megerősödik. A minimum-hőmérséklet 1 és 8, a csúcsérték 12 és 17 °C között alakul.
  • Csütörtökön napos időre van kilátás több-kevesebb gomolyfelhővel, csapadék nélkül. Az északi szél jobbára mérsékelt marad. Hajnalra többnyire 0 és +7 °C közé hűl le a levegő, ugyanakkor a hidegre hajlamos helyeken gyengén fagyhat. A délutáni órákban 12, 17 °C-ot olvashatnak le a hőmérőkről.
  • Pénteken gomolyfelhős, napos időre van kilátás. Általában száraz idő várható, de egy-egy futó zápor nem kizárt. Mérsékelt marad a légmozgás. Hajnalban általában 1, 9 °C valószínű, ugyanakkor a hidegre hajlamos helyeken fagypont körüli értékek is előfordulhatnak. Délutánra 14, 20 °C közé emelkedik a hőmérséklet.
  • Szombaton a napsütést több-kevesebb gomolyfelhő zavarja, amelyből zápor, zivatar előfordulhat. Többnyire mérsékelt marad a légmozgás. A hajnali 1, 10 fokról délutánra 17, 22 °C-ig melegszik fel a levegő.

forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/                                                 https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/

 

A várható európai hőmérsékleti és csapadékanomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek, és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előrejelzett hőmérséklet- és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb, és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, valamint szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.

Csapadékanomália (04.24-30.)
Hőmérsékleti anomália (04.24-30.)

A károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

Polifágok:

A pockok (Microtus arvalis) szaporodása elkezdődött, ezért a populáció mérete lassan, de növekszik. Jelenleg még csak a ruderáliákon, lucernákban, illetve az árokpartokon találunk mezei pocokkal erősebben fertőzött gócpontokat. A fertőzött táblákon a növényállományok gyors fejlődése miatt a kártétel mértéke még nem érzékelhető.

A repcében a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A múlt heti meleg, tavaszi időjárás hatására felgyorsult a repceállományok fejlődése, a repcetáblák többsége már virágzott, a virágzás mértéke a fővirágzaton 10-30% (BBCH 61-63) volt.

A repceszár-ormányos (Ceutorhynchus pallidactylus) és nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) lárváinak fejlődése elkezdődött, melynek következtében a repceszáron repedések jelentek meg, a lárvák már lefelé tartanak a szárban.

A repcefénybogár (Meligethes aeneus) még mindig nagy számban van jelen a táblákon, több helyen az ismételt betelepedése volt megfigyelhető. A virágzás beindulásával mérséklődött a kártétel, de az erősebben fertőzött táblákon az oldalelágazások bimbós virágait károsítja. A kártétel mértéke jellemzően alacsony, de néhány tábla, táblarész esetében eléri a védekezési küszöbértéket.

A repcebecő-ormányos (Ceutorhynchus assimilis) betelepedése elkezdődött, egyelőre alacsony számban van jelen a táblákon, az egyedszáma még nem érte el a védekezési küszöbértéket.

A repcefénybogár mellett a bundásbogarak (Epicometis hirta) tömeges betelepedése, és szórványosan a kártétele volt megfigyelhető. A bundásbogár kártétele önmagában néhány táblától eltekintve nem jelentős, de a repcefénybogár kártételével együtt már több helyen meghaladja a gazdasági kártételi küszöbértéket.

A bundásbogár és kártétele, Nádudvar

A fómás levélfoltosság (Phoma lingam) és a szárrák terjedése szempontjából kedvezően alakult az elmúlt hét időjárása, de egyelőre csak az alsó leveleken voltak láthatók a fertőzés tünetei.

A csapadékos, meleg időjárás és a fagy, illetve a repceormányos lárvakártétele okozta szárrepedés kedvez a fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) fertőzéséhez.

A repcében a károsítóhelyzet várható alakulása

A meteorológiai prognózis szerint a jövő hét csapadékkal és lehűléssel kezdődik, majd a hét második felében megszűnik a csapadék és erősödik a nappali felmelegedés.

A repcefénybogár (Meligethes aeneus) tömeges jelenlétével továbbra is számolnunk kell az elkövetkező héten, ugyanakkor a repce virágzása miatt kártétele csak az oldalelágazások virágzatán lesz jelentős. Amennyiben az oldalhajtásokon a bimbókártétel eléri a 10%-ot, védekezni kell.

A bundásbogarak (Epicometis hirta) tömeges betelepedése várható az elkövetkező héten, melynek következtében szórványosan jelentős kártétel is kialakulhat. Az oldalelágazások virágzatán a bundásbogár kártétele a repcefénybogár kártételével együtt több helyen is elérheti a védekezési küszöbértéket (10%-kártétel/virágzat), ezért védekezni kell ellene.

A repcebecő-ormányos (Ceutorhynchus assimilis) betelepedése folytatódni fog, a héten az egyedszáma már több helyen meg fogja közelíteni, illetve el is érheti a védekezési küszöbértéket (1db imágó/virágzat). A becőormányosok számát folyamatosan figyelni kell, és fel kell készülni a hét második felére a védekezésre.

A fómás levélfoltosság (Phoma lingam) a hőmérséklet emelkedésével és a prognosztizált csapadék hatásásra terjedni fog, ezért a virágzást követően a gombaölő szeres védekezést el kell végezni.

A prognosztizált időjárás kedvezni fog a fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) fertőzéséhez, ezért a gombaölő szeres kezelést el kell végezni.

 

Védekezési javaslat

A repcefénybogarak, a repcebecő-ormányos és a bundásbogarak elleni védekezésre a méhekre nem jelölésköteles acetamiprid hatóanyagú szereket javasoljuk.

A repce gombabetegségei elleni megelőző védekezésre a Picasso 0,5 l/ha dózisát javasoljuk.

A kalászosokban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

Őszi búza

Az elmúlt héten az őszi búza két nódusz, illetve zászlóslevél megjelenése (BBCH 32-37) fejlődési stádiumban volt.

Az őszi búza lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) az ország egész területén megtalálható, a fertőzés jellemzően az alsó és a középső levélzónában volt észlelhető. A fogékony állományokban erős fertőzés alakult ki. A kevésbé fogékony állományokban jellemzően gyenge-közepes mértékű fertőzést tapasztaltunk. A lisztharmat-telepeken tömeges konídiumképződés volt megfigyelhető.

A búza sárgarozsda (Puccinia striiformis) további terjedése volt megfigyelhető. A fertőzöttség mértéke nőtt az elmúlt héthez képest, több állományban is meghaladta az észlelési küszöbértéket. A sárgarozsda a kevésbé fogékony fajtákban is megjelent, több helyen már a tipikus gépöltésszerű telepekkel is lehetett találkozni, de még táblaszintű fertőzés nem alakult ki.

Megjelent a sárgarozsda jellegzetes telepe, Hajdúszoboszló

A búza levélrozsda (Puccinia recondita) fertőzöttség mértéke is nőtt az elmúlt héten, de a populáció mérete még alacsony. A fertőzés erősebb terjedését a Dél-Alföldön és a Dél-Dunántúlon tapasztaltunk, néhány szélsőségesen fertőzött táblától eltekintve a fertőzés nem haladta meg a védekezési küszöbértéket.

A szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) fertőzöttség mértéke tovább nőtt az elmúlt héthez képest a Dél- és Nyugat-Dunántúlon, Dél-Alföldön. A fertőzés terjedése az alsó és a középső levélzónába volt megfigyelhető.  A fertőzés mértéke jellemzően még nem érte el a védekezési küszöbéréket.

A búza fahéjbarna levélfoltosság (Drechslera tritici – repentis) érzékelhetően tovább terjedt az állományokban, a jelenlegi fertőzöttség mértéke alacsony. Az érzékenyebb fajtákban a fertőzöttség mértéke megközelítette a védekezési küszöbértéket.

A vetésfehérítők (Oulema spp.) imágói az egész országban jelen vannak a gabonákban. A tojásrakás az egész országban folyamatos volt, a déli és a középső országrészben elkezdődött a lárvakelés.

A vetésfehérítő fejlődéséhez szükséges hőösszegek állása a 16. hét végén Nádudvaron
A vetésfehérítő fejlődéséhez szükséges hőösszegek állása a 16. hét végén Dalmandon

A levéltetvek (Aphididae) kolóniái gyorsan szaporodnak a gabonákban, jelenleg gyenge-közepes a fertőzöttség mértéke, de már előfordulnak erősen fertőzött gócok.

Őszi árpa

Az őszi árpa a zászlóslevél kiterülése, illetve levélhüvely felnyílása fejlettségi stádiumban (BBCH 39-47) volt az elmúlt héten.

Az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) az ország egész területén jelen van, dinamikusan terjedt. A fertőzöttség mértéke országosan közepes, erősen fertőzött gócokkal.

Az árpa hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) fertőzöttség az egész országban jelen van. A fogékony fajták állományaiban sok helyen szélsőségesen erős fertőzés alakult ki a lombozaton. A fertőzés mértéke a legtöbb állományban már meghaladta a védekezési küszöböt.

Az árpa barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) szintén az egész országban megtalálható az árpában, a fertőzöttség mértéke jellemzően közepes, viszont jelenlétével súlyosbítja a többi levélbetegség kártételét.

Az árpa törperozsda (Puccinia hordei) az egész országban megtalálható az árpában, a fertőzöttség mértéke a déli országrészben erősebb. A kedvező időjárás miatt országosan megfigyelhető volt a terjedése. A fertőzöttség mértéke a déli országrészben jellemzően közepes, az északi területeken gyenge.

A rinchospóriumos levélfoltosság (Rhynchosporium secalis) a Dél-Alföldön megjelent az árpában. Egyelőre alacsony szintű a fertőzöttség, de a terjedése megfigyelhető volt.

A kártevők közül a levéltetvek és vetésfehérítők (Oulema melanopus) okozta fertőzöttség a búzánál leírtak szerint alakul.

A kalászosokban a károsítóhelyzet várható alakulása

Őszi búza

A hétre a meteorológusok némi lehűlést és szeles, csapadékos időt prognosztizáltak, mely kedvező feltételeket fog biztosítani a kórokozók terjedéséhez.

Az őszi búza lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) további terjedésével kell számolnunk, erős fertőzés bárhol kialakulhat az országban. Az elkövetkező időszakban a lisztharmat dinamikusan fog terjedni a kevésbé fogékony fajtákban is, a fertőzöttség mértéke bárhol elérheti a védekezési küszöbértéket.

A búza sárgarozsda (Puccinia striiformis) számára kedvezően alakul az elkövetkező hét időjárása, ezért a terjedés fokozódni fog. Az elkövetkező héten bárhol előfordulhat a felszaporodása, ezért indokolt a védekezés.

A búza levélrozsda (Puccinia recondita) terjedni fog a kedvező időjárási viszonyok miatt, de egyelőre országosan még jelentős mértékű felszaporodására nem kell számítani. A fogékony fajtákban a déli, délnyugati országrészben kialakulhatnak közepesen fertőzött területek, ahol indokolttá válhat a védekezés.

A szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) fertőzöttség a következő időszakban várhatóan gyorsuló ütemben fog terjedni, de az elkövetkező héten vélhetően önmagában csak szélsőséges esetekben fog jelentős gazdasági kár okozni, míg a fejlett lombozatú állományokban erős fertőzés is kialakulhat.

A búza fahéjbarna levélfoltosság (Drechslera tritici – repentis) aszkospóráinak megjelenésére és egyelőre lassú terjedésére lehet számítani. A fertőzöttség mértéke folyamatosan nőni fog, de a kártétel egyelőre nem éri el a védekezési küszöbértéket.

         Őszi árpa

Az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) az elkövetkező héten is gyorsuló ütemben fog terjedni. A fertőzés már a magasabb levélemeleteken is meg fog jelenni, ezért a védekezést el kell végezni.

Az árpa hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) gyorsuló ütemű terjedésére kell számítani az elkövetkező héten. A közepesen fertőzött, fogékony állományokban a védekezés elvégzése indokolt.

Az árpa barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) dinamikusan gyorsuló terjedésével kell számolni. A kórokozó felszaporodása a jövő héten már jól érzékelhető lesz, de egyelőre csak szélsőséges esetben éri el a védekezési küszöbértéket.

Az árpa törperozsda (Puccinia hordei) gyorsuló ütemben fog terjedni az elkövetkező időszakban, jelentősebb fertőzésre elsősorban a déli országrészben kell számítani. Az ország egész területén előfordulhatnak erősen fertőzött gócok, ezért indokolt ellene a védekezés.

A rinchospóriumos levélfoltosság (Rhynchosporium secalis) dinamikus terjedésére kell számítani az elkövetkező időszakban a Dél-Alföldön, illetve a Dél-Dunántúlon, a fertőzöttség mértéke ott megközelítheti a védekezési küszöbértéket.

A hétre prognosztizált felmelegedés miatt a levéltetű fertőzöttség mértéke dinamikusan nőni fog, egyre több állományban fogunk találni nagyobb kolóniákat. A fertőzöttség mértéke nagyban függ a fajtától és a helyi környezeti viszonyoktól, az országban bárhol kialakulhat védekezési küszöböt meghaladó fertőzés.

A vetésfehérítő (Oulema melanopus) imágók tömeges betelepedésére, tojásrakására kell számítani az elkövetkező héten. A déli és a középső országrészben a tömeges lárvakelés kezdetére kell számítani. Az ország keleti és északi régióiban a tojásrakás fokozódni fog. A vetésfehérítő fertőzöttség mértéke jelenleg közepesnek mondható.

 

Védekezési javaslat

A gombabetegségek és különösen a sárgarozsda intenzív terjedése miatt a gombaölő szeres védekezés kötelező! Aki még nem védekezett, sürgősen végezze el!!

A gombabetegségek elleni védekezésre a Revycare 1 l/ha vagy a Stamina 0,75 l/ha dózisát javasoljuk. A gombaölő szerrel együtt a szárszilárdító (Medax Top, Cycocel 750, Stabilan SL) szerek kijuttatását javasoljuk, ugyanis a felmelegedés hatására az állományok intenzíven növekednek, a megdőlésre hajlamossá válnak.

A vetésfehérítő imágók és a levéltetvek gyérítésére őszi búzában Vantex CS 0,08 l/ha dózisát, az őszi árpában a Detector 0,0625 l/ha dózisát javasoljuk, amennyiben a táblán, illetve annak környezetében virágzó gyomok vannak, méhkímélő kezelés formájában kell védekezni.

A napraforgóban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A napraforgó csírázás-kelés (BBCH 0-09) fenológiai állapotban volt az elmúlt héten.

Az elmúlt héten országszerte folyt a napraforgó vetése. Az első vetések (húsvét utáni) már sorolnak.

A csapadékos, enyhe idő miatt a talajlakó kártevők már a felső 15 cm-es rétegben jelen vannak, egyelőre kártételt nem tapasztaltunk.

A napraforgóban a károsítóhelyzet várható alakulása

A kelő állományokban a drótféreg kártételére kell számítani, amennyiben a talajfertőtlenítő elhagyásra került.

A szikleveles állományokban a mezei nyúl (Lepus europaeus) kártételére is számítani kell.

Védekezési javaslat

A talajlakó kártevők elleni védekezésre a vetéssel egy menetben a Force 1,5G 15 kg/ha vagy a Microsed Geo 15 kg/ha talajfertőtlenítő szer kijuttatását javasoljuk.

A kukoricában a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A héten országszerte elkezdődött a kukorica vetése.

A kukorica a száraz mag, illetve gyököcske megjelenése (BBCH 00-05) fenológiai állapotban volt az elmúlt héten.

A csapadékos, enyhe idő miatt a talajlakó kártevők már a felső 15 cm-es rétegben jelen vannak, egyelőre kártételt nem tapasztaltunk.

A kukoricában a károsítóhelyzet várható alakulása

A kelő állományokban a drótféreg kártételére kell számítani, amennyiben a talajfertőtlenítő elhagyásra került.

 

Védekezési javaslat

A talajlakó kártevők elleni védekezésre a vetéssel egy menetben a Force 1,5G 15 kg/ha vagy a Microsed Geo 15 kg/ha talajfertőtlenítő szer kijuttatását javasoljuk.