Növényvédelem 2023. április 18.

Az aktuális károsítóhelyzet és várható alakulása - 16.hét

A múlt hét elején visszatért a tavasz, folytatódott a felmelegedés, a hét második felében egy délnyugati áramlási rendszernek köszönhetően ismét csapadékosra fordult az idő. A meleg, csapadékos idő hatására a gabonában a gombás megbetegedések terjedése felgyorsult.

Az elmúlt hét időjárása

A hét elején egy erősödő délnyugati áramlási rendszer hatására emelkedni kezdett a napi középhőmérséklet, visszatért a tavasz. A hét közepén délnyugatról nedves légtömegek sodródtak a Kárpát-medence felé, mely először a Dél-Dunántúlon okozott záporokat, zivatarokat majd pénteken az ország keleti felében. Jelentős mennyiségű csapadék hullott az Észak-Dunántúlon, de az ország többi részén is 5-20 mm közötti mennyiségeket mértek. A napi középhőmérsékleti értékek az átlag körül alakultak az egyész országban.

A csapadékmennyiség alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (04.01-08.)
A levegő-középhőmérséklet alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (04.01-08.)
A talaj-középhőmérséklet alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (04.01-08.)

Az időjárás alakulása az elmúlt héten Európában

A NOAA közzétette a CPC (Climate Prediction Center) által az európai térségről a műholdfelvételek adatai alapján számított csapadék- és hőmérsékleti térképeket.

A műholdfelvételek alapján az elmúlt héten Európában több csapadék hullott a szokásosnál, kivétel Spanyolország, ahol már jelentős az aszály. A heti középhőmérsékleti értékek Magyarországon, illetve tőlünk nyugtara 1-2 °C-kal a sokéves átlag alatt alakultak. Tőlünk keletre is éreztette hatását a ciklon, Ukrajnában is jelentős mennyiségű csapadék hullott, illetve néhány fokkal magasabb volt az átlaghőmérséklet a szokásostól.

Csapadékanomália (mm) (04.09-15.)   https://www.cpc.ncep.noaa.gov/
A hőmérsékleti értékek eltérése az átlagtól (04.09-15.)             https://www.cpc.ncep.noaa.gov/

Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre

Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és országos előrejelzése alapján:

  • Hétfőn a fátyolfelhők és az erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett akár több órára kisüthet a nap. Reggel főként északkeleten, illetve délnyugaton lehet gyenge eső, a délután folyamán már többfelé záporok, zivatarok képződhetnek. Az északias szél nagy területen megélénkülhet, megerősödik, nyugaton néhol viharossá fokozódhat. Zivatarok környezetében is lehetnek viharos erejű széllökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 °C között alakul.
  • Kedden az erőteljes nappali gomolyfelhő-képződés és a magasszintű felhőzet mellett több-kevesebb napsütésre is számíthatunk. Összességében több körzetben előfordulhat záporeső, zivatar. Sokfelé kísérhetik élénk, időnként erős lökések az északi, északkeleti szelet. A minimum-hőmérséklet általában 4 és 10, a maximum 14 és 20 °C között várható
  • Szerdán az erőteljes nappali gomolyfelhő-képződés és a magasszintű felhőzet mellett hosszabb-rövidebb időre kisüt a nap. Elszórtan kialakulhat záporeső, zivatar. Sokfelé megélénkül, helyenként megerősödik az északkeleti, északi szél. A hajnali 3, 9 °C-ról 13 és 19 °C közé melegszik fel a levegő.
  • Csütörtökön a gomoly- és fátyolfelhők mellett általában többórás napsütésre számíthatunk. Helyenként előfordulhatnak záporok. Többfelé kísérhetik élénk, néha erős lökések az északkeleti, északi szelet. Hajnalban 2, 9, a délutáni órákban 14, 19 °C-ot mérhetnek.
  • Pénteken a gomoly- és fátyolfelhők mellett hazánk nagy részén több órára kisüt a nap. Néhol előfordulhat zápor. Az északkeleti, északi szelet helyenként erős lökések kísérhetik. Hajnalban általában 2, 9, a délutáni órákban 15, 19 °C-ot olvashatnak le a hőmérőkről.
  • Szombaton általában gomolyfelhős, napos időre van kilátás. Csak néhol valószínű zápor. Az északkeleti, keleti szél helyenként megélénkülhet. A minimum-hőmérséklet 3 és 9, a csúcsérték 15 és 19 °C között várható.

forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/                                         https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/

 

A várható európai hőmérsékleti és csapadékanomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek, és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előrejelzett hőmérséklet- és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb, és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, valamint szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.

Csapadékanomália (04.17-23.)
Hőmérsékleti anomália (04.17-23.)

forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/europai_elorejelzes/

A károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

Polifágok:

A pockok (Microtus arvalis) szaporodása elkezdődött, ezért a populáció mérete rövidesen növekedni fog. Jelenleg a ruderáliákon, lucernákban, illetve az árokpartokon találunk mezei pocokkal erősebben fertőzött gócpontokat. A fertőzött táblákon a növényállományok gyors fejlődése miatt a kártétel mértéke még vélhetően nem fogja elérni a gazdasági kártételi szintet.

 

A repcében a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A múlt heti meleg, tavaszi időjárás miatt felgyorsult a repceállományok fejlődése, növények a zöld bimbós, sárga bimbós virágzás kezdeti állapotban (BBCH 51-59-61) voltak.

A repceszár-ormányos (Ceutorhynchus pallidactylus) és nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) lárváinak fejlődése elkezdődött, melynek a következtében a repceszáron repedések jelentek meg, a lárvák már lefelé tartanak a szárban.

A repcefénybogár (Meligethes aeneus) tömeges betelepedése volt megfigyelhető. A zöld és sárga bimbós állományokban jelentősebb a kártétel, a már a virágzás kezdeti állapotában lévő állományokban gyenge kártétel volt megfigyelhető.

A repcefénybogár kártétele, Nádudvar

A fómás levélfoltosság (Phoma lingam) és a szárrák terjedése szempontjából kedvezően alakult az elmúlt hét időjárása, de egyelőre csak az alsó leveleken voltak láthatók a fertőzés tünetei.

 

A repcében a károsítóhelyzet várható alakulása

A meteorológiai prognózis szerint a jövő hét csapadékkal folytatódik, majd a hét második felében megszűnik a csapadék, és erősödik a nappali felmelegedés. A sárgatálakat a már virágzó repcetáblákról szedjük össze, mivel a csalogatóhatás már nem érvényesül. A becő- és bimbókártevők mennyiségét ezután csak növényvizsgálattal, illetve hálózással tudjuk vizsgálni.

A repcefénybogár (Meligethes aeneus) aktivitása fokozódni fog az elkövetkező héten, ugyanakkor a repce virágzása is be fog beindulni, ami miatt a fénybogarak kártétele a virágzó állományokban nem lesz jelentős. A még nem virágzó állományokban a fénybogarak jelentős kártétére kell számítanunk. Amennyiben a fénybogarak száma virágzatonként eléri a 2-3 db-ot, illetve a bimbókártétel eléri a 10%-ot, védekezni kell.

A repcebecő-ormányos (Ceutorhynchus assimilis) betelepedésének a kezdetét is folyamatos növényvizsgálattal, illetve hálózással tudjuk nyomon követni. A repcebecő-ormányos betelepedésére kell számítani az elkövetkező héten.

A fómás levélfoltosság (Phoma lingam) a hőmérséklet emelkedésével és a prognosztizált csapadék hatásásra terjedni fog, ezért a virágzást követően a gombaölő szeres védekezést el kell végezni.

Védekezési javaslat

A sárga bimbós, illetve a már virágzás kezdeti állapotában lévő repcébe a repcefénybogarak és az repcebecő-ormányos elleni védekezésre a méhekre nem jelölésköteles acetampirid, illetve a tau-fluvalinát hatóanyagú szereket javasoljuk.

A kalászosokban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

Őszi búza

Az elmúlt héten az őszi búza egy-három nóduszos (BBCH 31-33) fejlődési stádiumban volt.

Az őszi búza lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) az ország egész területén megtalálható, terjed, a fogékony állományokban erős fertőzés alakult ki. A kevésbé fogékony állományokban jellemzően gyenge-közepes mértékű fertőzést tapasztaltunk.

A búza sárgarozsda (Puccinia striiformis) lassú terjedése volt megfigyelhető. Jelenleg csak a fogékony fajtákban haladta meg a fertőzöttség mértéke az észlelési küszöbértéket, de a kevésbé fogékony fajtákban is gócokban megjelent.

A búza levélrozsda (Puccinia recondita) fertőzöttség mértéke is nőtt az elmúlt héten, de a populáció mérete még mindig alacsony. A fertőzés erősebb terjedését a Dél-Alföldön és a Dél-Dunántúlon tapasztaltuk, de a populáció mérete még nem érte el a védekezési küszöbértéket.

A szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) fertőzöttség mértéke nőtt az elmúlt héthez képest a Dél- és Nyugat-Dunántúlon, Dél-Alföldön. A fertőzés terjedése volt megfigyelhető az alsó és a középső levélzónában.  A fertőzés mértéke jellemzően még nem érte el a védekezési küszöbéréket.

A búza fahéjbarna levélfoltosság (Drechslera tritici – repentis) megjelent, lassan terjed az állományokban, jelenleg a fertőzöttség mértéke alacsony, az érzékenyebb fajtákban még nem érte el a fertőzés önmagában a gazdasági kártételi küszöböt.

A vetésfehérítők (Oulema spp.) imágói az egész országban jelen vannak a gabonákban. A tojásrakás az egész országban elkezdődött, a Dél-Dunántúlon már elkezdődött a lárvakelés.

A vetésfehérítő fejlődéséhez szükséges hőösszegek állása a 15. hét végén Nádudvaron
A vetésfehérítő fejlődéséhez szükséges hőösszegek állása a 15. hét végén Dalmandon

A levéltetvek (Aphididae) kolóniái megjelentek a gabonákban, jelenleg gyenge a fertőzöttség mértéke, de előfordulnak közepesen fertőzött gócok.

 

Őszi árpa

Az őszi árpa 3 nóduszos zászlóslevél megjelenésének a stádiumában (BBCH 32-37) volt az elmúlt héten.

Az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) az ország egész területén jelen van. A fogékony fajták lombozatán erős fertőzöttség tapasztalható. A fertőzöttség mértéke országosan közepes, erősen fertőzött gócokkal.

Az árpa hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) fertőzöttség az egész országban jelen van. A fogékony fajták állományaiban sok helyen szélsőségesen erős fertőzés alakult ki a lombozaton. A fertőzés mértéke a legtöbb állományban már meghaladta a védekezési küszöböt.

Az árpa barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) szintén az egész országban megtalálható az árpában, a fertőzöttség mértéke jellemzően közepes, viszont jelenlétével súlyosbítja a többi levélbetegség kártételét.

Az árpa törperozsda (Puccinia hordei) fertőzöttség mértéke a déli országrészben jelentősebb, de az egész országban megfigyelhető volt a terjedése. A fertőzöttség mértéke jellemzően gyenge-közepes.

A rinchospóriumos levélfoltosság (Rhynchosporium secalis) a Dél-Alföldön megjelent az árpában. Egyelőre alacsony szintű a fertőzöttség, de a lassú terjedése volt megfigyelhető.

A kártevők közül a levéltetvek és a vetésfehérítők (Oulema melanopus) okozta fertőzöttség a búzánál leírtak szerint alakul.

A kalászosokban a károsítóhelyzet várható alakulása

Őszi búza

A hétre a meteorológusok felmelegedést, szeles, csapadékos időt prognosztizáltak, mely kedvező feltételeket fog biztosítani a kórokozók terjedéséhez.

Az őszi búza lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) további terjedésével kell számolnunk, a fogékony fajtákban erős fertőzés is kialakulhat, de a kevésbé fogékony fajtákban is terjedni fog. Az elkövetkező időszakban a lisztharmatfertőzés a kevésbé fogékony fajtákban is el fogja érni a védekezési küszöbértéket.

A búza sárgarozsda (Puccinia striiformis) számára kedvezően alakul az elkövetkező hét időjárása, ezért a terjedés be fog indulni. Az elkövetkező héten a fogékony fajtákban előfordulhat a helyi felszaporodása, ezért indokolttá válhat a védekezés. A kevésbé fogékony fajtákban egyelőre alacsony marad a fertőzés.

A búza levélrozsda (Puccinia recondita) terjedni fog a kedvező időjárási viszonyok miatt, de még mindig kevés a fertőzőanyag ahhoz, hogy jelentős mértékben lépjen fel. A fogékony fajtákban a déli, délnyugati országrészben kialakulhatnak közepesen fertőzött területek, ahol indokolttá válhat a védekezés.

A szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) fertőzöttség a következő időszakban várhatóan gyorsuló ütemben fog terjedni, de az elkövetkező héten vélhetően nem kell ellene védekezni. Kivételt képezhetnek ez alól azok a vetésváltás nélkül termesztett, fejlett lombozatú állományok, ahol erős fertőzés is kialakulhat.

A búza fahéjbarna levélfoltosság (Drechslera tritici – repentis) aszkospóráinak szóródása miatt a déli területeken a primer tünetek megjelenésére lehet számítani. A fertőzöttség mértéke folyamatosan nőni fog, de kártétel egyelőre alig lesz érzékelhető.

 

         Őszi árpa

Az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) az elkövetkező héten gyorsuló ütemben fog terjedni. A fertőzés már a magasabb levélemeleteken is meg fog jelenni, ezért célszerű a védekezést elvégezni.

Az árpa hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) gyorsuló ütemű terjedésére kell számítani az elkövetkező héten. A közepesen fertőzött, fogékony állományokban a védekezés elvégzése indokolt.

Az árpa barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) további terjedésével kell számolni. A kórokozó elleni védekezésre az elkövetkező héten csak szélsőséges esetben lehet szükség.

Az árpa törperozsda (Puccinia hordei) gyorsuló ütemben fog terjedni az elkövetkező időszakban, jelentősebb fertőzésre egyelőre csak a déli országrészben kell számítani. A déli országrészben a fertőzés intenzív terjedése miatt indokolt a védekezés. Az ország többi területén előfordulhatnak erősen fertőzött gócok, ahol indokolttá válhat a védekezés.

A rinchospóriumos levélfoltosság (Rhynchosporium secalis) dinamikus terjedésére kell számítani az elkövetkező időszakban a Dél-Alföldön, illetve a Dél-Dunántúlon, de vélhetően még ott sem fogja elérni a védekezési küszöbértéket.

A hétre prognosztizált felmelegedés miatt a levéltetvek szaporodása dinamikusan fokozódni fog, egyre több állományban fogunk találni nagyobb kolóniákat. A fertőzöttség mértéke nagyban függ a fajtától és a helyi környezeti viszonyoktól, ezért bárhol kialakulhatnak erősebben fertőzött gócok.

A vetésfehérítő (Oulema melanopus) imágók tömeges betelepedésére, tojásrakására kell számítani az elkövetkező héten. A déli, délnyugati országrészben a hét végére elkezdődik a lárvakelés, ezért ott el kell kezdeni a védekezést.

Védekezési javaslat

A gombabetegségek intenzív terjedése miatt a gombaölő szeres védekezés feltétlen szükséges!

A gombabetegségek elleni védekezésre a Revycare 1 l/ha vagy a Stamina 0,75 l/ha dózisát javasoljuk. A gombaölő szerrel együtt a szárszilárdító (Medax Top, Cycocel 750, Stabilan SL) szerek kijuttatását javasoljuk, ugyanis a felmelegedés hatására az állományok intenzíven növekednek, a megdőlésre hajlamossá válnak.

A vetésfehérítő imágók és a levéltetvek gyérítésére őszi búzában Vantex CS 0,08 l/ha dózisát, az őszi árpában a Detector 0,0625 l/ha dózisát javasoljuk, amennyiben a táblán, illetve annak környezetében virágzó gyomok vannak, méhkímélő kezelés formájában kell védekezni.