Az elmúlt hét időjárása
A hét eleji lehűlést egy kelet felől fölénk érkező légörvény okozta, melynek a hátoldalán sarkvidéki eredetű légtömeg zúdult le. A hét végén a légörvény elmozdult, és délről enyhébb levegőnek adta át a helyét, csökkent a csapadékhajlam, lassú melegedés kezdődött. A múlt héten a napi átlaghőmérséklet 3-4 °C-kal elmaradt az ilyenkor szokástól, az északi, északkeleti területeken kedden és szerdán -1- -5 °C körül alakult a minimumhőmérséklet. A talajhőmérséklet 15 cm mélyen már 4-8 °C körül alakul, de a felső 5-8 cm-es réteg hőingadozása még mindig jelentős. Az elmúlt héten számottevő csapadék északkeleten és a Kisalföld térségeben hullott 5-15 mm mennyiségben. Az Észak-Alföld régióban a talajok felső rétege telítődött vízzel, jelenleg az alsóbb rétegek ellátottsága is megfelelő. A Kisalföld térségében is csökkent a vízhiány a talajok felső rétegében.



Az időjárás alakulása az elmúlt héten Európában
A NOAA közzétette a CPC (Climate Prediction Center) által az európai térségről a műholdfelvételek adatai alapján számított csapadék- és hőmérsékleti térképeket.
A műholdfelvételek alapján az elmúlt héten Kelet-Európában több csapadék hullott a szokásosnál. Továbbra is jelentős csapadékhiánnyal küzd Spanyolország, Dél-Olaszország. A heti középhőmérsékleti értékek Magyarország, Románia, Ausztria esetében 3-4 °C-kal a sokéves átlag alatt alakultak. Tőlünk délnyugatra is éreztette hatását a ciklon, néhány fokkal elmaradt az átlaghőmérséklet a szokásostól, kivétel ez alól Spanyolország déli része, ahol az évszakot meghazudtoló nyári meleg volt.



Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre
Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és országos előrejelzése alapján:
- Hétfőn a legtöbb helyen többórás napsütés várható gomolyfelhőkkel. Ezzel szemben a keleti, északkeleti megyék fölé vastagabb felhőzet érkezik, ezért ott kevesebb napsütés lehet, és eső, záporeső, sőt, néhol zivatar is kialakulhat. Az északi, északkeleti szél többfelé megélénkül. A csúcshőmérséklet 12 és 17 °C között alakul. Késő estére 3 és 8 °C közé hűl le a levegő.
- Kedden a gomoly- és fátyolfelhők mellett több-kevesebb napsütésre is számíthatunk, de délelőttől nyugat, északnyugat felől már vastagszik a felhőzet. Főleg a nap második felében valószínű elszórtan eső, zápor. Az északi, majd jellemzően a nyugati szél sokfelé megélénkül, néhol időnként megerősödhet. A csúcsérték 14 és 19 °C között alakul.
- Szerdán fátyolfelhős, napos idő valószínű, de napközben főleg a Dunántúlon és északkeleten meg is vastagodhat a felhőzet. Elvétve előfordulhat gyenge eső. Az északnyugati, majd a délnyugati, déli szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik. Hajnalban 0 és +6, a délutáni órákban 14 és 19 °C között alakul a hőmérséklet.
- Csütörtökön nyugat felől zárt, vastag felhőzet terjeszkedik kelet felé, így a keleti, délkeleti országrészben lehetnek még hosszabb napos időszakok. Többfelé várható eső, zápor. Helyenként zivatar is előfordulhat. A déli, majd a Dunántúlon az északnyugati, északi szelet sokfelé élénk, néhol erős lökések kísérik. A hőmérséklet hajnalban 2 és 9, délután 9 és 21 °C között alakul, nyugaton mérhetik az alacsonyabb, délen, délkeleten a magasabb értékeket.
- Pénteken nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég. Többfelé valószínű eső, záporeső. Helyenként zivatar is előfordulhat. A délnyugati, majd az északnyugati szél időnként megerősödik. A hajnali 2, 9 °C-ról délutánra 10, 16 °C közé emelkedik a hőmérséklet.
- Szombaton többnyire közepesen vagy erősen felhős lesz az ég. Akár több helyen előfordulhat csapadék. Sok helyütt megélénkül, néhol megerősödhet a déli, majd a Dunántúlon az északnyugati szél. A minimum-hőmérséklet általában 0 és +6, a maximum 10 és 18 °C között valószínű.
forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/ https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/
A várható európai hőmérsékleti és csapadékanomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek, és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előrejelzett hőmérséklet- és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, valamint szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.


forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/europai_elorejelzes/
A károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten:
Polifágok:
A pockok (Microtus arvalis) szaporodása elkezdődött, ezért a populáció mérete rövidesen növekedni fog. Jelenleg a ruderáliákon, lucernákban, illetve az árokpartokon találunk mezei pocokkal erősebben fertőzött gócpontokat. A fertőzött táblákon a növényállományok gyors fejlődése miatt a kártétel mértéke még vélhetően nem fogja elérni a gazdasági kártételi szintet.
A repcében a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
A múlt heti hideg időjárás miatt lelassult a repceállományok fejlődése, növények a zöld bimbós, sárga bimbós fejlettségi állapotban (BBCH 51-59) voltak.
A repceszár-ormányos (Ceutorhynchus pallidactylus) és nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) tojásrakási időszaka befejeződött. A lárvák fejlődése elkezdődött, melynek a következtében a repceszáron repedések jelentek meg.
A repcefénybogár (Meligethes aeneus) tömeges betelepedése a hűvös idő miatt megtorpant, a már a növény virágzatán lévő imágók gyenge kártétele volt megfigyelhető.
A fómás levélfoltosság (Phoma lingam) és a szárrák terjedése szempontjából kedvezően alakult az elmúlt hét időjárása, de egyelőre csak az alsó leveleken voltak láthatók a fertőzés tünetei.
A repcében a károsítóhelyzet várható alakulása
A meteorológiai prognózis szerint a jövő héten lassú felmelegedés kezdődik csapadékkal. A felmelegedés hatására a kártevők aktivitása vélhetően növekedni fog.
A repcefénybogár (Meligethes aeneus) aktivitása fokozódni fog az elkövetkező héten, ugyanakkor a repce virágzása még nem fog beindulni, ami miatt a fénybogarak kártételére kell számítanunk. Amennyiben a fénybogarak száma virágzatonként eléri a 2-3 db-ot, illetve a bimbókártétel eléri a 10%-ot, védekezni kell.
A sárgatálakat továbbra is hagyjuk kint a táblákon a repcevirágzás kezdetéig, ezzel egyrészt a fénybogarak aktivitását, másrészt a repcebecő-ormányos (Ceutorhynchus assimilis) betelepedésének a kezdetét is nyomon tudjuk követni.
A fómás levélfoltosság (Phoma lingam) a hőmérséklet emelkedésével és a csapadék hatására terjedni fog, ezért a virágzást követően a gombaölő szeres védekezést el kell végezni.
Védekezési javaslat
Az ormányosbogarak és a repcefénybogár elleni védekezésre a zöld bimbós állapotot követően méhkímélő technológiával javasoljuk a Vantex CS kijuttatását.
Amennyiben a repce fejlettsége elérte a sárga bimbós állapotot, illetve annak a végén van, a repcefénybogarak és az repcebecő-ormányos elleni védekezésre a méhekre nem jelölésköteles acetampirid, illetve a tau-fluvalinát hatóanyagú szereket javasoljuk.
A kalászosokban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
Őszi búza
Az elmúlt héten az őszi búza egy-három nóduszos (BBCH 31-33) fejlődési stádiumban volt.
Az őszi búza lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) az ország egész területén megtalálható, fogékony állományokban számottevő fertőzés alakult ki, melynek a mértéke helyenként elérte a védekezési küszöbértéket. A kevésbé fogékony állományokban jellemzően gyenge, foltokban közepes fertőzést tapasztaltunk.
A búza sárgarozsda (Puccinia striiformis) a fogékony fajtákban gócokban megjelent, lassú terjedése volt megfigyelhető. Jelenleg csak a fogékony fajtákban haladta meg a fertőzöttség mértéke az észlelési küszöbértéket.
A búza levélrozsda (Puccinia recondita) fertőzöttség mértéke is nőtt az elmúlt héten, de a populáció mérete még mindig alacsony. A fertőzés terjedését a Dél-Alföldön és a Dél-Dunántúlon tapasztaltunk, de a populáció mérete itt sem érte el még a védekezési küszöbértéket.
A szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) fertőzöttség mértéke nőtt az elmúlt héthez képest a Dél- és Nyugat-Dunántúlon, Dél-Alföldön. Jelentősebb fertőzést csak a kalászos előveteményű táblákon tapasztaltunk. A fertőzés mértéke táblaszinten még nem érte el a védekezési küszöbéréket.
A búza fahéjbarna levélfoltosság (Drechslera tritici – repentis) megjelent, lassan terjed az állományokban, jelenleg a fertőzöttség mértéke alacsony, az érzékenyebb fajtákban sem érte el a fertőzés önmagában a gazdasági kártételi küszöböt.
A vetésfehérítők (Oulema spp.) imágói az egész országban jelen vannak a gabonákban. A hűvös időjárás miatt gyenge a betelepedés mértéke, a betelepedett imágók aktivitása is alacsony.
A levéltetvek (Aphididae) szárnyas alakjai mellet már a szárnyatlan alakok is megjelentek a gabonákban, egyelőre kolóniákat csak szórványosan találtunk.
Őszi árpa
Az őszi árpa 2-3 nóduszos stádiumában (BBCH 32-33) volt az elmúlt héten.
Az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) az ország egész területén jelen van. A fogékony fajták lombozatán erős fertőzöttség tapasztalható. A fertőzés mértéke az országban már több helyen is elérte a védekezési küszöbértéket.
Az árpa hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) fertőzöttség az egész országban jelen van. A fogékony fajták állományaiban sok helyen szélsőségesen erős fertőzés alakult ki a lombozaton. A fertőzés mértéke a legtöbb állományban elérte, illetve meghaladta a védekezési küszöböt.
Az árpa barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) szintén az egész országban megtalálható az árpában, a fertőzöttség mértéke jellemzően közepes, viszont jelenlétével súlyosbítja a többi levélbetegség kártételét.
Az árpa törperozsda (Puccinia hordei) az ország déli részén található meg jelentősebb mennyiségben. A fertőzöttség mértéke a déli területektől eltekintve gyenge, jelenleg önmagában nem szükséges ellene védekezni.
A rinchospóriumos levélfoltosság (Rhynchosporium secalis) a Dél-Alföldön megjelent az árpában. Egyelőre alacsony szintű a fertőzöttség, mivel a kórokozó meleg- és nedvességkedvelő.
A kártevők közül a levéltetvek és a vetésfehérítők (Oulema melanopus) okozta fertőzöttség a búzánál leírtak szerint alakul.
A kalászosokban a károsítóhelyzet várható alakulása
Őszi búza
A hétre a meteorológusok lassú felmelegedést, szeles, csapadékos időt prognosztizáltak, mely kedvező feltételeket fog biztosítani a kórokozók terjedéséhez.
Az őszi búza lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) további terjedésével kell számolnunk, a fogékony fajtákban erős fertőzés is kialakulhat, de a kevésbé fogékony fajtákban is terjedni fog. Az elkövetkező időszakban a lisztharmatfertőzés a kevésbé fogékony fajtákban vélhetően nem fogja elérni a védekezési küszöbértéket, a fogékony fajtákban viszont meg is haladhatja.
A búza sárgarozsda (Puccinia striiformis) számára kedvezően alakul az elkövetkező hét időjárása, ezért a terjedés be fog indulni. Az elkövetkező héten a fogékony fajtákban előfordulhat a helyi felszaporodása, ezért indokolttá válhat a védekezés. A kevésbé fogékony fajtákban egyelőre alacsony marad a fertőzés.
A búza levélrozsda (Puccinia recondita) terjedni fog a kedvező időjárási viszonyok miatt, de még mindig kevés a fertőzőanyag ahhoz, hogy jelentős mértékben lépjen fel. A fogékony fajtákban a déli, délnyugati országrészben kialakulhatnak közepesen fertőzött területek, ahol indokolttá válhat a védekezés.
A szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) fertőzöttség a következő időszakban várhatóan gyorsuló ütemben fog terjedni, de az elkövetkező héten vélhetően nem kell ellene védekezni. Kivételt képezhetnek ez alól azok a vetésváltás nélkül termesztett, mély fekvésben levő, fejlett lombozatú állományok, ahol erős fertőzés is kialakulhat.
A búza fahéjbarna levélfoltosság (Drechslera tritici – repentis) aszkospóráinak szóródása miatt a déli területeken a primer tünetek megjelenésére lehet számítani. A fertőzöttség mértéke egyelőre alig lesz érzékelhető.
Őszi árpa
Az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) az elkövetkező héten gyorsuló ütemben fog terjedni. A fertőzés már a magasabb levélemeleteken is meg fog jelenni, ezért a közepesen fertőzött állományokban is célszerű a védekezést elvégezni.
Az árpa hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) gyorsuló ütemű terjedésére kell számítani az elkövetkező héten. A közepesen fertőzött, fogékony állományokban a védekezés elvégzése indokolt.
Az árpa barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) további terjedésével kell számolni. A kórokozó elleni védekezésre az elkövetkező héten csak szélsőséges esetben lehet szükség.
Az árpa törperozsda (Puccinia hordei) gyorsuló ütemben fog terjedni az elkövetkező időszakban, jelentősebb fertőzésre egyelőre csak a déli országrészben kell számítani. Önmagában a kórokozó ellen az elkövetkező héten néhány erősebben fertőzött területtől eltekintve nem lesz szükség a védekezésre.
A rinchospóriumos levélfoltosság (Rhynchosporium secalis) mérséklet terjedésére az elkövetkező időszakban a Dél-Alföldön, illetve a Dél-Dunántúlon kell számítani, de vélhetően ott sem fogja elérni a védekezési küszöbértéket.
A hétre prognosztizált lassú felmelegedés miatt a levéltetvek szaporodása fokozódni fog, egyre több állományban fogunk találni kisebb-nagyobb kolóniákat. A fertőzöttség mértéke nagyban függ a fajtától és a helyi környezeti viszonyoktól, ezért bárhol kialakulhatnak erősebben fertőzött gócok.
A vetésfehérítő (Oulema melanopus) imágók tömeges betelepedésére kell számítani az elkövetkező héten, vélhetően a kopuláció és a tojásrakás is fokozódni fog. A déli, délnyugati országrészben a hét végére a fertőzöttség elérheti a védekezési küszöbértéket.
Védekezési javaslat
A gombabetegségek elleni védekezésre a Revycare 1 l/ha vagy a Stamina 0,75 l/ha dózisát javasoljuk. A vetésfehérítő imágók gyérítésére őszi búzában Vantex CS 0,08 l/ha dózisát, az őszi árpában a Detector 0,0625l/ha dózisát javasoljuk, amennyiben a táblán, illetve annak környezetében virágzó gyomok vannak, méhkímélő kezelés formájában kell védekezni.