Növényvédelem 2023. March 28.

Az aktuális károsítóhelyzet és várható alakulása - 13.hét

Az múlt héten az enyhe tavaszi idős hatására a kártevők aktivitása jelentősen fokozódott. A repcében tömeges volt ormányosbogarak tojásrakása, a virágbimbókon megjelentek a fénybogarak. A kalászosokban tömegesen megjelentek a levéltetvek szárnyas alakjai, és az első vetésfehérítő imágók.

Az elmúlt hét időjárása:

A héten száraz, tavaszi időjárás volt jellemző az országban. A hét első felében még a felhős időszakok domináltak, de jelentősebb mennyiségű csapadék csak a Dunántúl nyugati részén hullott. A hét második felére már nyár eleji hőmérsékleti értékeket is mértek a déli országrészben. A hét elejétől megszűntek a fagyok, napközben pedig 15-20 fok közé melegedett a levegő. Az 5 cm-es talajhőmérséklet a héten 7 és 12 °C között alakult, de ez még ilyenkor nem tekinthető tartósnak. A március havi csapadék tekintetében a Nyugat-Dunántúl kivételével országszerte kisebb-nagyobb hiány mutatkozik. A talajok felső 15 cm-es rétegében a növények által felvehető víz mennyisége már minimális, a mélyebb rétegek vízellátottsága többé-kevésbé megfelelő, de főként az Alföldön 50 cm alatt jelentős hiány mutatkozik.

A csapadékmennyiség alakulása a PrecMet állomások alapján ( 03.19-25.)
A levegő középhőmérséklet alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (03.19-25.)
A középhőmérséklet alakulása a talaj felső 10 cm-es rétegében a PrecMet állomások adatai alapján ( 03.19-25.)

Az időjárás alakulása az elmúlt héten Európában

A NOAA közzétette a CPC (Climate Prediction Center) által az európai térségről a műholdfelvételek adatai alapján számított csapadék- és hőmérsékleti térképeket.

A műholdfelvételek alapján az elmúlt héten az Ibériai-félszigeten, Románia keleti részén, illetve déli szomszédainknál kevesebb csapadék hullott az ilyenkor szokásosnál. Amennyiben 90 napos periódusra tekintünk vissza, következtethetünk a talajokban lévő víztartalékra, e tekintetben Románia, Ukrajna, Bulgária keleti területei, illetve Franciaország és Spanyolország délkeleti területei állnak a legrosszabbul. A hőmérséklet tekintetében viszont egész Európára jellemző, hogy az évszakos átlag felett alakult az elmúlt hét hőmérséklete.

Csapadékanomália (mm) (03.18-24.)   https://www.cpc.ncep.noaa.gov/
A csapadékmennyiség 90 napos %-os eltérése az átlagtól             https://www.cpc.ncep.noaa.gov/
A hőmérsékleti értékek eltérése az átlagtól (03.18-24.)             https://www.cpc.ncep.noaa.gov/

Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre

Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és országos előrejelzése alapján:

  • Hétfőn reggelig borult lesz az ég, majd nyugat felől szakadozik, csökken a felhőzet, legkésőbb a Tiszántúlon. Hazánk nagy részén felhőátvonulások várhatók hosszabb-rövidebb napsütéssel. Az összefüggő csapadékzóna kelet felé húzódik, mögötte szórványosan alakulnak ki záporok. Néhol zivatar is előfordul, északkeleten, illetve a hegyekben pedig havas eső is lehet. Késő délutántól már csökken a csapadékhajlam. Az északnyugatira forduló szél sokfelé viharossá fokozódik. A minimum-hőmérséklet 2, 8, a maximum 7, 15 °C között alakul.
  • Kedden felhőátvonulások várhatók, általában többórás napsütéssel. Szórványosan előfordulhat zápor, havas eső zápor, hózápor. Az északnyugati szelet sokfelé kísérik viharos széllökések. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire -5 és +2 °C között alakul, de a szélvédett részeken -6, -9 °C-ot is mérhetnek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 5 és 10 °C között valószínű.
  • Szerdán nagyrészt közepesen vagy erősen felhős lesz az ég, és helyenként előfordulhat kisebb eső, zápor, északkeleten reggelig néhol havas eső, hó is hullhat. Többfelé megélénkül, helyenként megerősödik a délnyugati, nyugati szél. Hajnalra általában -7 és +2 °C közé hűl le a levegő, de a szélvédett északkeleti vidékeken -8, -10 °C-ot is mérhetnek. Délután 8, 15 °C várható, északkeleten lesz a hűvösebb, délnyugaton az enyhébb idő.
  • Csütörtökön jobbára erősen felhős, illetve borult időre számíthatunk. Szórványosan, de akár több helyen is előfordulhat eső, zápor, néhol zivatar. A délnyugati, nyugati szél sokfelé megerősödhet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -1, +6 °C között alakul, északkeleten azonban -2, -5 °C-ig is lehűlhet a levegő. A csúcsérték 9, 18 °C között várható.
  • Pénteken változóan felhős idő várható, több-kevesebb napsütéssel, majd a nap második felétől vastagodhat a felhőzet. Szórványosan előfordulhat eső, zápor, néhol zivatar. Időnként megélénkül a nyugati, később a délkeleti szél. A hajnali 1, 9 °C-ról 11 és 20 °C közé emelkedik a hőmérséklet.
  • Szombaton nagyrészt erősen felhős, illetve borult időre van kilátás. Többfelé számíthatunk esőre, záporra, néhol zivatar is kialakulhat. A keleti, majd a Dunántúlon az északnyugati szelet élénk, helyenként erős lökések kísérik. Hajnalban 3, 10, a délutáni órákban 11, 19 °C-ot mérhetünk.

forrás:
https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/                                                       https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/

A várható európai hőmérsékleti és csapadékanomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek, és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előrejelzett hőmérséklet- és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, valamint szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.

Csapadékanomália (03.27.-04.02.)
Hőmérsékleti anomália ( 03.27-04.02.)

forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/europai_elorejelezes/index.php?ful=2

 

A károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

Polifágok:

Jelenleg csak a ruderáliákon, lucernákban, illetve az árokpartokon találunk mezei pocokkal (Microtus arvalis) erősebben fertőzött gócpontokat. A pockok szaporodása elkezdődött, ezért a populáció mértének növekedését célszerű figyelemmel követni. A növényállományok gyors fejlődése miatt a kártétel mértéke még vélhetően nem fogja elérni a gazdasági kártételi szintet.

 

A repcében a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A repce számára kedvezett az elmúlt hét időjárása, az állományok a szárba indulás, rejtett bimbós állapotban (BBCH 30-50) voltak.

A repceszár-ormányos (Ceutorhynchus pallidactylus) és nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) folyamatosan aktív volt, tömeges volt a tojásrakás.

A repcefénybogár (Meligethes aeneus) tömeges betelepedése országszerte elkezdődött, az állományok jelentős része még rejtett bimbós állapotban volt, ezért a kártétel mértéke még nem volt jelentős.

A fómás levélfoltosság (Phoma lingam) a szárazság miatt nem terjedt, az elhalt alsó leveleken csak az őszi fertőzés beszáradt foltjai voltak megtalálhatók.

 

A repcében a károsítóhelyzet várható alakulása

A jövő hétre az időjárás-előrejelzés erős lehűlést prognosztizál széllel és csapadékkal. Amennyiben a prognózis beteljesül, a kártevők aktivitása jelentősen csökkeni fog, visszahúzódnak a növényi részek közé.

A sárgatálakat továbbra is hagyjuk kint a táblákon és figyeljük, a hidegfront elvonulását követően felmelegedés kezdődik, és ismét fokozódni fog az ormányosok aktvitása. Amennyiben a napi fogásszám a táblán eléri/meghaladja 10-15 imágó/csapda/3 nap értéket, illetve a növényeken az imágók száma 10 növény átlagában eléri a 2-3 darabot, ismételten védekezni kell.

A repcefénybogár (Meligethes aeneus) aktivitása is vélhetően csökkeni fog a jövő héten, a hőmérséklet emelkedésével el fog kezdődni a bimbók károsítása, ezért a védekezést el kell végezni adott esetben többször is.

A fómás levélfoltosság (Phoma lingam) a csapadékos időt követően vélhetően terjedni fog. A regulátoros kezelés jelentősen lassítja, adott esetben meggátolja a helyi fertőzések kialakulását, ezért aki védekezett, most jobb helyzetben van.

 

Védekezési javaslat

A hét végén várható a repceormányosok és repcefénybogarak aktivitásának a fokozódása, ezért célszerű a védekezéseket elkezdeni a csapdafogások és a növényvizsgálat eredményeinek a figyelembevételével. A fejlett állományokban célszerű az ormányosok elleni védekezéssel együtt a regulátort is kijuttatni. A repceállományok növekedésszabályozására a repcevirágzás végéig (BBCH 69) a Protector 240 EC-t javasoljuk.

Az ormányosbogarak és a repcefénybogár elleni védekezésre a Vantex CS-t 0,08 l/ha-ban, illetve a már a fejlettebb, szárba indulás stádiumában lévő állományokban acetamiprides kombinációban történő kijuttatását javasoljuk. A zöld bimbós állapotot követően a fénybogarak ellen a Vantex CS kijuttatását méhkímélő technológiával javasoljuk.

Fontos, hogy a kezelést legalább 300 l/ha lémennyiséggel végezzük el, és amennyiben csak a rovarölő szert juttattatjuk ki, nedvesítő szert is adjunk hozzá.

Amennyiben a repce fejlettsége elérte a zöld bimbós állapot végét, a repcefénybogarak elleni védekezésre a méhekre nem jelölésköteles acetampirid, illetve a tau-fluvalinát hatóanyagú szereket javasoljuk.

A kalászosokban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

Őszi búza

Az őszi búza a bokrosodás végi, egy szárcsomós (BBCH 29-31) fejlődési stádiumban van.

Mind az őszi búza, mind az őszi árpa állományokban sárga foltok láthatók, ami az őszi vírusfertőzésre vezethető vissza (árpa sárga törpülés vírus).

Az őszi búza lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) az ország egész területén megtalálható, az őszi fertőzés jelentős volt és sikeresen áttelet. A fogékony és a korán vetett fejlett állományokban számottevő fertőzés alakult ki, ezen állományokban a fertőzés mértéke elérte a védekezési küszöbértéket.

Erős lisztharmatfertőzés búzán, Békés vármegye

A búza sárgarozsda (Puccinia striiformis) a fogékony fajtákban gócokban közepes fertőzési szinten megjelent, a kevésbé fogékony fajtákban észlelési szint környékén van a fertőzés. A kórokozó inokulum felszaporodása az áttelt gócokban megfigyelhető.

Erős sárgarozsda-fertőzés fogékony fajtán, Békés vármegye

A búza levélrozsda (Puccinia recondita) is sikeresen áttelelt ugyan, de a populáció mérete mindenütt alacsony. Jelentősebb fertőzést az Alföldön és a Dél-Dunántúlon tapasztaltunk, a populáció mérete itt sem éri el a védekezési küszöbértéket, de a fertőzött gócokban az uredotelepeken tömegesen képződnek a spórák.

A szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) fertőzöttség mértéke az előző évekhez képpest alacsonyabb az Észak-Dunántúlon és Északkeleten, viszont a csapadékosabb Dél-, Nyugat-Dunántúlon, Dél-Alföldön erősebb, helyileg a kalászos előveteményű táblákon előfordulhatnak közepes mértékű fertőzések, ahol a védekezés elvégzése már indokolt.

A búza fahéjbarna levélfoltosság (Drechslera tritici – repentis) megjelent, lassan terjed az állományokban, jelenleg a fertőzöttség mértéke alacsony, az érzékenyebb fajtákban sem érte el a fertőzés önmagában a védekezési küszöbértéket.

A vetésfehérítők (Oulema spp.) imágói az egész országban megjelentek a gabonákban. Egyelőre még alacsony számban vannak jelen.

A levéltetvek (Aphididae) szárnyas alakjai is megjelentek a búzában, egyelőre még szárnyatlan alakkal, illetve kolóniával még nem találkoztunk.

Őszi árpa

Az őszi árpa a szárba indulás kezdeti, 2 nódusz stádiumában (BBCH 31-32) van.

Az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) az ország egész területén jelen van. A fogékony őszi árpa fajták lombozatán erős fertőzöttség tapasztalható. A fertőzés mértéke az országban már több helyen is elérte a védekezési küszöbértéket.

Az árpa hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) fertőzöttség az egész országban jelen van. A fogékony fajták állományaiban sok helyen szélsőségesen erős fertőzés alakult ki a lombozaton. A fertőzés mértéke a legtöbb állományban elérte, illetve meghaladta a védekezési küszöböt.

Az árpa barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) szintén az egész országban megtalálható az árpában, a fertőzöttség mértéke nagy eltéréseket mutat, de jellemzően közepes, viszont jelenlétével súlyosbítja a többi levélbetegség kártételét.

Az árpa törperozsda (Puccinia hordei) az ország déli részén található meg jelentősebb mennyiségben. A fertőzöttség mértéke a déli területektől eltekintve gyenge, jelenleg önmagában nem szükséges ellene védekezni.

A kártevők közül a levéltetvek szárnyas alakjai és a vetésfehérítő (Oulema melanopus) első imágói megjelentek a gabonatáblákon.

 

A kalászosokban a károsítóhelyzet várható alakulása

Őszi búza

A hétre a meteorológusok markáns lehűlést, szeles, csapadékos időt prognosztizáltak, mely többé-kevésbé kedvező feltételeket biztosít a kórokozók terjedéséhez.

Az őszi búza lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) további terjedésével kell számolnunk, ugyan a csapadék nem kedvez a fertőzésnek, de hét végére prognosztizált párás, csapadékmentes idő ismét kedvez fertőzéséhez. A héten a kórokozó további terjedésével kell számolnunk.

A búza sárgarozsda (Puccinia striiformis) számára kedvezően alakul az elkövetkező napok időjárása, ezért a spóraképződés és -terjedés be fog indulni. Az elkövetkező héten még nem kell ellene védekezni, de a fogékony fajtákban előfordulhat a helyi felszaporodása, amely ellen indokolttá válhat a védekezés.

A búza levélrozsda (Puccinia recondita) az állományokban gyengén fog terjedni a kevés fertőző anyag miatt. Az uredosprórák mennyisége a kedvező körülmények miatt folyamatosan nőni fog. A fertőzöttség mértéke az elkövetkező héten még nem fogja elérni a védekezési küszöbéréket.

A szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) fertőzöttség a következő időszakban várhatóan gyorsuló ütemben fog terjedni, de vélhetően önmagában nem kell ellene védekezni az elkövetkező héten. Kivételt képezhetnek helyi szinten azok a vetésváltás nélkül termesztett, mély fekvésben levő, fejlett lombozatú állományok, ahol erős fertőzés is kialakulhat.

A búza fahéjbarna levélfoltosság (Drechslera tritici – repentis) tömeges spóraképzésre nem kell számítani, ezért az elkövetkező héten nem kell önmagában ellene védekezni.

Őszi árpa

Az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) az elkövetkező héten gyorsuló ütemben fog terjedni, de már a közepesen fertőzött állományokban célszerű a védekezést elvégezni.

Az árpa hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) gyorsuló ütemű terjedésére kell számítani az elkövetkező héten. A közepesen fertőzött, fogékony állományokban a védekezés elvégzése indokolt.

Az árpa barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) további terjedésével kell számolni. A kórokozó elleni védekezésre az elkövetkező héten csak szélsőséges esetben lehet szükség.

Az árpa törperozsda (Puccinia hordei) gyorsuló ütemben fog terjedni az elkövetkező időszakban, jelentősebb fertőzésre egyelőre csak a déli országrészben kell számítani. Önmagában a kórokozó ellen az elkövetkező héten nem lesz szükség a védekezésre.

Védekezési javaslat

A gombabetegségek elleni védekezésre a Revycare-t vagy a Stamina-t javasoljuk.

Az erőteljes lehűlés miatt a levéltetvek szárnyas alakjai és a vetésfehérítő (Oulema melanopus) imágók további betelepedésére az elkövetkező napokban nem kell számítani.

A kártevők ellen az elkövetkező héten még nem kell védekezni.