Az elmúlt hét időjárása



Az aszályindex alakulása az őszi vetésű kultúrák esetében forrás: https://www.met.hu/idojaras/agrometeorologia/aszalyinfo/
Az időjárás alakulása az elmúlt héten Európában
A NOAA közzétette a CPC (Climate Prediction Center) által az európai térségről a műhold felvételek adatai alapján számított csapadék és hőmérsékleti térképeket. Az elmúlt hét elején még az anticiklon hatása érvényesült melynek a következtében az évszakhoz képest, szokatlanul meleg volt. A hét második felében északnyugati irányból egy gyenge hidegfront vonult át felettünk szórványos záporokkal, helyenként heves zivatarokkal. Jelentősebb mennyiségű csapadék csak kis területeken hullott, főként az ország északnyugati és az északkeleti régióiban.



Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre
Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és országos előrejelzése alapján:
- Hétfőn sok napsütésre számíthatunk, de fátyolfelhők érkeznek és gomolyfelhők is képződnek. Csapadéknak kicsi az esélye. A déli, délkeleti szél sokfelé megélénkül, főként a Kisalföldön megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 25 és 31 °C között alakul.
- Kedden hidegfront szakadozott felhőzete vonul át hazánk felett nyugatról kelet felé, emellett rövidebb-hosszabb időre a nap is kisüt. Szórványosan számítani lehet záporra, zivatarra. A déli, majd a nyugati, északnyugati szél többfelé megerősödik, zivatar környékén viharos lökések is lehetnek. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 13 és 20, a legmagasabb nappali hőmérséklet 24 és 32 °C között várható.
- Szerdán a Dunántúlon túlnyomóan napos idő várható, de a Dunától keletre a többórás napsütés mellett több gomolyfelhő képződik, és ott néhol zápor, egy-egy zivatar is kialakulhat. Mérsékelt marad a légmozgás. A minimum-hőmérséklet 11 és 17, a csúcsérték 24 és 29 °C között alakul.
- Csütörtökön gomolyfelhős, napos időre számíthatunk, de hajnalra északkeleten rétegfelhőzet képződhet, ami napközben lassanként gomolyosodik, megszűnik. Csapadék nem valószínű. Többfelé megélénkül, északnyugaton meg is erősödik a déli szél. A hajnali 11, 16 °C-ról 25 és 30 °C közé emelkedik a hőmérséklet.
- Pénteken többórás napsütést követően nyugat felől megnövekszik a felhőzet, és a nap második felében már kialakulhatnak záporok, zivatarok is. A déli szelet többfelé élénk, erős lökések kísérik. A minimum-hőmérséklet 13, 19, a maximum 25 és 32 °C között várható.
- Szombaton közepesen, illetve erősen felhős ég lesz a jellemző. Összességében több helyen is előfordulhat eső, zápor, zivatar. A még jellemzően déli szél élénk, olykor erős lehet. Hajnalban 13, 20, a délutáni órákban 21, 31 °C valószínű, nyugaton mérhetik az alacsonyabb, délkeleten a magasabb értékeket.
forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/
https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/
A várható európai hőmérsékleti és csapadék anomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előre jelzett hőmérséklet és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, valamint szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.


A károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
Polifágok:
A mezei pocok (Microtus arvalis) populáció tovább növekedett az elmúlt héten. A tarlóhántás hatására folyamatos volt a pocok áttelepülése a napraforgóba, a cukorrépába és a kukoricába. Az elvetett repcetáblákon megjelentek a pockok, a táblaszéleken a fertőzöttség több helyen már meghaladja a védekezési küszöbértéket.
A gradáció miatt a repcében megjelentek a pockok, a jelenleg rendelkezésre álló készítmények és az engedélyezett hektáronként dózis csak gyérítésre alkalmas, ezért a védekezést idejekorán el kell kezdeni.
A mezei pocok elleni védekezésre egyelőre a nagy mennyiségben elérhető zöld növényi rész miatt a cinkfoszfid hatóanyagú készítmények kijuttatását javasoljuk.
A napraforgóban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
A napraforgó ország szerte a teljes érés (BBCH 89) fenológiai állapotában volt az elmúlt héten.
Az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternariaster helianthi, Alternaria helianthinficiens) mindenhol megtalálható, a fertőzött levelek leszáradtak a fertőzés terjedése megállt.
A fómás- vagy fekete szárfoltosság (Phoma macdonaldii) alacsony-közepes fertőzöttségi szinten jelen van az állományokban, a fertőzés az állományok érését gyorsítja, fertőzés terjedése megállt.
A fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) szintén minden táblán előfordul, a fertőzött tövek elbarnultak, elszáradtak.
A hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) okozta fertőzések, következtében a növények elszáradtak, elpusztultak.
A rizópuszos tányérrothadás (Rhizopus spp.) tünetei a tányéron és a levélnyélen, megtalálhatóak. A terjedés jelentősen lelassult.
A verticilliumos hervadás (Verticillium spp.) tünetét elfedi a többi kórokozó tünete, ezért már nem azonosítható.
A napraforgórozsda (Puccinia helianthi) terjedése megállt, fertőzött foltokon megjelentek a teleutospórák.
A keresztesvirágúak fehérsömöre (Albugo candida) a napraforgóban szórványosan megtalálható, a fertőzöttség megállt.
A kétfoltos takácsatka (Tetranychus urticae) fertőzés megállt, a növényeken már nem találhatóak atkák.
A napraforgóban a károsítóhelyzet várható alakulása
A napraforgó-peronoszpóra (Plasmopara halstedii) terjedésére már nem kell számítanunk.
Az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternariaster helianthi, Alternaria helianthinficiens) terjedésére megáll.
Az elkövetkező időszakban a fóma (Phoma macdonaldii) terjedésére már nem kell számítanunk.
A fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) terjedése megáll.
A hamuszürke szárkorhadással (Macrophomina phaseolina) a fertőzött tövek el fognak száradni.
A napraforgórozsda (Puccinia helianthi) telepeken már csak teleutospórák, képződése folyik.
A rizopuszos tányérrothadás (Rhizopus spp.) terjedése a napraforgó érése miatt először lassul, majd meg fog állni.
A kétfoltos takácsatka (Tetranychus urticae) terjedésére, kártételére már nem kell számítanunk.
A napraforgó állományok jelentős része a citrom érés végi-teljes érés stádiumban van, ezért a deszikkálás aktuálissá vált.
Védekezési javaslat:
Napraforgó állományban az évelő gyomok elleni védekezésre, érésgyorsításra a Fozát 480 4-5 l/ha dózisát javasoljuk, a kaszatok 20-30%-os nedvességtartalmánál kijuttatva.
A heterogén érettségű, beteg táblákon a betakarítási veszteségek csökkentése céljából a diquat-dibromid hatóanyagú szerek használhatóak a szükséghelyzeti engedélyben foglaltak szerint.
A kukoricában a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
A kukorica viasz-teljes érés (BBCH 85-89) fenológiai stádiumban volt a múlt héten.
A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) második nemzedékének a rajzása a Tiszántúlon befejeződött, a Nyugat -Dunántúlon még folytatódott, de már ott is túl van a rajzáscsúcson.
Gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) második nemzedékének a rajzása befejeződött, de a lárvák folyamatosan károsítanak. A kártétel és a fertőzöttség mértéke tájegységenként nagy eltérést mutatott.
Az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera) nőstények többnyire eltűntek az állományokból.
A kétfoltos takácsatka (Tetranychus urticae) még szórványosan megtalálható az állományokban.
A kukoricában a károsítóhelyzet várható alakulása
A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) második nemzedékének a lárva kártétele országszerte jól érzékelhető, a fertőzöttség mértéke még tájegységeken belül is nagyon heterogén. A már bebábozódott lárvákból a déli országrészben egy gyenge harmadik nemzedék megjelenése várható.
A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) lárvák folyamatos kártételével számolnunk kell, a lárvák jelentős része már bebábozódott, a harmadik nemzedék rövidesen meg fog jelenni.
A kukoricabogár (Diabrotica virgifera) imágók tojásrakása befejeződött.
A kétfoltos takácsatka (Tetranychus urticae) az állományok előrehaladott érése miatt már nem fog kárt okozni.
Védekezési javaslat:
A gyapottok-bagolylepke és a kukoricamoly lárvák elleni védekezésre a Coragen 20 SC 125 ml/ha, illetve erős gyapottok-bagolylepke fertőzés esetén a 150 ml/ha dózisát javasoljuk.
A repcében a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
A repce száraz mag-szikleveles-2-4 leveles (BBCH 00-14) fenológiai stádiumban volt a múlt héten
Az augusztus 20 körüli vetések melyek a vetés után kellő csapadékot kaptak szépen fejlődnek többnyire már 2-4 leveles állapotban vannak. Az augusztus végi -szeptember eleji vetések még a csapadékosabb helyeken is szík-2 leveles fejlettségűek.
Az állományokban a repcedarázs (Athalia rosae) imágói megjelentek, elkezdődött a párzás.
A száraz területeken a repcebolha (Psylliodes crysocephala) kártétele is megjelent, folyamatosan nő.
A repce táblákon megjelent a mezei pocok, elkezdődött a fertőzöttebb táblákon a védekezés.
A repcében a károsítóhelyzet várható alakulása
A repcedarázs (Athalia rosae) imágóinak a tömeges megjelenésére, és a párzást követően a tojásrakásra kell számítani.
A száraz területeken a repcebolha (Psylliodes crysocephala) növekvő kártételére kell számítani.
A mezei pocok elleni további folyamatos betelepedésére, felszaporodására kell számítani.
Védekezési javaslat:
A repcebolha elleni védekezésre a kelő állományokban a piretroid hatóanyagú Vantex (80m l/ha) illetve a Detector (0,075 l/ha) használatát javasoljuk.