Növényvédelem 2023. July 18.

Az aktuális károsító helyzet és várható alakulása - 29. hét

A múlt héten elkezdődött a kukoricabogár rajzása, az imágók száma és ez ebből fakadó kártétel mértéke a Dunántúlon meghaladta a védekezési küszöbértéket, ugyanakkor a Tiszántúlon jellemzően alacsony volt az egyedszám. Az Alföldön elkezdődött a mezei pocok gradációja.

Az elmúlt hét időjárása:

A levegő középhőmérséklet alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (07.10-07.16).
A levegő középhőmérséklet alakulása a PrecMet állomások adatai alapján (07.10-07.16).
Az aszályindex alakulása a nyári vetésű kultúrák esetében https://www.met.hu/idojaras/agrometeorologia/aszalyinfo/
Az aszályindex alakulása a nyári vetésű kultúrák esetében
 https://www.met.hu/idojaras/agrometeorologia/aszalyinfo/

Az időjárás alakulása az elmúlt héten Európában

A NOAA közzétette a CPC (Climate Prediction Center) által az európai térségről a műhold felvételek adatai alapján számított csapadék és hőmérsékleti térképeket. A műhold felvételek alapján, az elmúlt héten Európában a Cerberus elnevezésű anticiklon hatása érvényesült, ezért csapadék csak az Alpokban, illetve Európa északi részén, az Északi-tenger partvidékén hullott. A Cerberus hatására az Pireneusi-félszigeten és a Földközi-tenger térségében hőmérsékleti rekordok dőltek meg, a hőmérséklet gyakran elérte, illetve meghaladta a 40 °C-ot. A Cerberus az El Nino hatására Észak-Afrika sivatagos területei felett alakult ki és a Földközi tenger térsége felé mozdult el, és az Azori ciklonhoz hasonlóan kezdett működni. A klimatológusok szerint az anticiklon hatása még hetekig befolyással lesz az időjárásunkra.

Csapadék anomália (mm) 07.08-07.14	https://www.cpc.ncep.noaa.gov/
Csapadék anomália (mm) 07.08-07.14 
https://www.cpc.ncep.noaa.gov/
Hőmérsékleti anomália (°C) 07.08-07.14	https://www.cpc.ncep.noaa.gov/
Hőmérsékleti anomália (°C) 07.08-07.14
 https://www.cpc.ncep.noaa.gov/

Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre

Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és országos előrejelzése alapján:

Hétfőn sok napsütésre számíthatunk fátyol- és gomolyfelhők mellett. Főként az ország északi felén szórványosan lehetnek záporok, zivatarok, amelyeket akár felhőszakadás is kísérhet. A nyugatira, északnyugatira forduló szél megélénkül, zivatarok környezetében akár viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 31 és 38 °C között várható, de délkeleten egy-egy helyen 39 °C sem kizárt.

Kedden napos időre van kilátás, gomoly- és fátyolfelhőkkel. Általában száraz idő lesz, legfeljebb egy-egy zápor fordulhat elő. Többfelé megélénkül az északi, északnyugati szél. Hajnalban 16, 23, délután 30, 36 °C között alakul a hőmérséklet.

Szerdán erőteljes gomolyfelhő-képződés, illetve a fátyolfelhőzet mellett általában többórás napsütésre számíthatunk. Több helyen valószínű záporeső, zivatar, helyenként heves zivatar is kialakulhat. A déli, majd északnyugati szél néhol megerősödik, zivatarban viharos lökések is lehetnek. A minimum-hőmérséklet 14, 22, a maximum 28 és 35 °C között várható, északkeleten mérhetik az alacsonyabb, a déli határvidéken a magasabb értékeket.

Csütörtökön sok napsütés várható, gomoly- és fátyolfelhőkkel. Helyenként kialakulhat záporeső, zivatar. Az északi, északnyugati szél néhol megélénkül, zivatarban megerősödhet. A hajnali 14, 22 °C-ról 28 és 34 °C közé emelkedhet a hőmérséklet.

Pénteken erőteljes gomolyfelhő-képződésre és fátyolfelhőzetre is számíthatunk. Több helyen előfordulhat záporeső, zivatar. A szél zivatar környezetében megerősödik. Hajnalban 14, 22, délután 27, 34 °C valószínű.

Szombaton erőteljes gomolyfelhő-képződés és fátyolfelhőzet mellett általában többórás napsütés valószínű. Több helyütt kialakulhat zápor, zivatar. Sokfelé megélénkül, helyenként megerősödik az északi, északnyugati szél, zivatarban viharos lökések is lehetnek. A minimum-hőmérséklet 15, 22, a maximum 26 és 32 f°C között várható.

forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/

https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/

A várható európai hőmérsékleti és csapadékanomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előre jelzett hőmérséklet és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, valamint szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.

Csapadék anomália 07.17-07.23.
Csapadék anomália 07.17-07.23.
Hőmérsékleti anomália 07.17-07.23.
Hőmérsékleti anomália 07.17-07.23.

forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/europai_elorejelzes/

A károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten:

Polifágok:

A pockok (Microtus arvalis) populáció mérete a jelenlegi „táplálékbőség” miatt folyamatosan növekszik. Mezei pocokkal „fertőzött” foltok már a gabona, repce és a kapás kultúrákba is előfordulnak. A repce és a gabona tarlókon jól látható, hogy a mezei pocok populáció mérete jelentősen nőtt a nyár folyamán. Az Alföldön, Hajdú-Bihar és Békés Vármegyében a fertőzöttség mértéke a repce és a gabona tarlókon elérte a védekezési küszöbértéket (4-7 lakott járat/100 m2) de jelenleg csak a tarlóhántással tudunk ellene védekezni, mellyel egy vándorlási folyamatot is elindítunk. A mezei pocok jelenleg még nem okoz jelentős károkat, de nagyobb egyedszámban a napraforgót, kukoricát és cukorrépát is károsíthatja. A legnagyobb veszélyt mégis a repce és gabona vetésekre jelenti, ezért a védekezésre már most fel kell készülni.

 A repcében a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A múlt héten felgyorsult a repceállományok érése, az állományok jelentős része megérett (BBCH 89).
Az elmúlt héten az egész országban folyt a repce betakarítása.

 A kalászosokban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

Őszi búza

Az elmúlt héten az őszi búza a teljes érés (BBCH 89) stádiumában volt.
Az őszi búza betakarítása az egész országban folytatódott.

A napraforgóban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A napraforgó virágzás eleji-végi (BBCH 63-69) fenológiai állapotban volt az elmúlt héten.
A napraforgó-peronoszpóra (Plasmopara halstedii) észlelési szinten továbbra is megtalálható volt, de jelentős terjedését nem tapasztaltuk. A csapadékosabb területeken lokálisan 5-8% körüli fertőzés alakult ki.

Az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternariaster helianthi, Alternaria helianthinficiens) alacsony-közepes fertőzöttségi szinten az egész országban megtalálható, lassú terjedése volt megfigyelhető.

Alternaria fertőzés a napraforgóban
Alternaria fertőzés a napraforgóban

A fómás- vagy fekete szárfoltosság (Phoma macdonaldii) észlelési-alacsony ferőzöttségi szinten jelen van az állományok többségében, a csapadékosabb területeken lassú terjedése volt megfigyelhető.

A fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) szártő megbetegedés formájában szórványosan az egész országban előfordul, a csapadékosabb területeken lassú terjedése volt megfigyelhető. Jelenleg a fertőzöttség mértéke 5-8% körüli.

„Vélhetően” fehérpenész okozta növénypusztulás
„Vélhetően” fehérpenész okozta növénypusztulás

A hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) tünetei is megjelentek, de jelenleg, a fehérpenésztől csak nehezen lehet elkülöníteni.

A meleg időjárás kedvez a mezeipoloska (Lygus pratensis) számára, az egész országban megtalálható az állományokban, a kártétel mértéke alacsony, de előfordulnak erősebben fertőzött táblák is.

A fekete répa-levéltetű (Aphis fabae), a sárga szilva-levéltetű (Brachycaudus helichrysi) kártétele már alig érzékelhető, az egyedszámuk is alacsony az állományokban.

A kétfoltos takácsatka (Tetranychus urticae) észlelési szinten megjelent és lassú terjedése volt megfigyelhető.

A napraforgóban a károsítóhelyzet várható alakulása

A napraforgó-peronoszpóra (Plasmopara halstedii) gyenge terjedésére csak a csapadékosabb területeken kell számítanunk.

A kedvező környezeti feltételek miatt az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternariaster helianthi, Alternaria helianthinficiens) közepes ütemű terjedésére kell számítanunk.

Az elkövetkező időszakban a fóma (Phoma macdonaldii) (a csapadékosabb területeken közepes) lassú ütemű terjedésére kell számítanunk.

A csapadékosabb területeken a szeptóriás levélfoltosság (Septoria helianthi) lassú terjedésével kell számolnunk.

A prognosztizált időjárás kedvezni fog a fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) számára, ezért a közepes ütemű terjedésére kell számítanunk.

A hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) tüneteivel egyre gyakrabban fogunk találkozni, a fehérpenész tüneteitől egyelőre nehezen lehet csak elkülöníteni.

A levéltetvek jellemzően már csak a tányér fészekpikkelyei környékén találhatóak meg, jelentős terjedésére a magas hőmérséklet miatt már nem kell számítanunk.

A kétfoltos takácsatka (Tetranychus urticae) gyorsuló ütemben történő felszaporodására kell számítani az Alföld és a Kis-Alföld térségében.

A kukoricában a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A kukorica a címerhányás kezdete-teljes virágzás (BBCH 51-65) fenológiai stádiumban volt a múlt héten.

A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis). lárvakelése és kártétele már az egész országban jól érzékelhető volt. A Nyugat-Dunántúlon a lárvakártétel átlagos, de előfordultak közepesen-erősen fertőzött területek. A Tiszántúlon a lárva kártétel mértéke 5-8% körül alakult, de itt is előfordultak erősebben fertőzött gócok.

Gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) a Dunántúlon és az Alföld déli részén tömegesen megjelent, folyamatos a tojásrakás, az első lárvák kártétele a paradicsomban és a csemegekukoricában már megtalálható.

Az amerikai kukoricabogár (Diabrotica virgifera) gradációja elkezdődött, mind a nőstények mind a hímek nagy egyed számban jelen voltak a kukoricában. A kukoricabogár populáció mérete a Tiszántúli régióban jellemzően alacsony, de előfordulnak erősen fertőzött táblák, térségek is.

A Nyugat-Dunántúli közepes-erős a fertőzöttség és a kártétel mértéke, ezért már több megyében (Zala, Vas) elkezdték a védekezést.

A címer szárán és az alatta lévő leveleken a levéltetvek tömegesen jelen vannak.

A kukoricában a károsítóhelyzet várható alakulása

A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) további lárvakelése várható országszerte, a lárvakelés üteme tájegységenként jelentősen eltérhet. A védekezések elvégzése időszerű.

A kukoricabogár (Diabrotica virgifera) tömeges megjelenésére kell számítani, az elkövetkező héten. Az imágók a címer, illetve a bibeszálak megrágásával jelentős termékenyülési problémát okoznak, ezért ahol a kukoricabogarak száma eléri, illetve meghaladja a 3 db/cső értéket vagy jelentős mértékű bibe rágás (a bibeszál hossza <2,5 cm) tapasztalható védekezni kell. A védekezés szükségességét az árutermelésben bibekártétel, illetve az imágók mennyisége alapján döntjük el, a vetőmagtermesztés esetén az imágók tömeges megjelenésétől kezdve folyamatosan védekezni kell.

A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) lárvák folyamatos kelésére kell számítani, a védekezést célszerű elkezdeni.

A levéltetvek az igen meleg időjárás miatt már nem fognak jelentős mértékben szaporodni.

Védekezési javaslat:

 

A kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke lárvák elleni védekezésre a Coragen 20 SC 125 ml/ha, illetve gyapottok-bagolylepke erős fertőzése esetén a 150 ml/ha dózisát javasoljuk. A kukoricabogár ellen méh kímélő technológiával kijuttatva a Ninja Zeon-t vagy a méhekre nem jelölés köteles acetamiprid hatóanyagú készítményeket javasoljuk.

A szójában a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A szójában a csapadékos és meleg időjárás miatt megjelent a peronoszpóra (Peronospora manshurica) és a baktériumos levélfoltosság (Pseudomonas syringae pv. gycinea) illetve a hólyagos levélfoltosság (Xanthomonas campestris pv. glycines). A fertőzés mértéke egyelőre alacsony, de célszerű a terjedést figyelemmel követni, mivel a fajták érzékenysége eltérő.

A kétfoltos takácsatka (Tetranychus urticae) is megjelent az állományokba.

A szójában a károsítóhelyzet várható alakulása

Az időjárás kedvező a peronoszpóra (Peronospora manshurica) számára, a csapadékosabb területeken a kórokozó lassú terjedésével kell számolnunk.

A baktériumos levélfoltosság (Pseudomonas syringae pv. gycinea) illetve a hólyagos levélfoltosság (Xanthomonas campestris pv. glycines) jelentősebb mértékű megjelenésére, kártételére csak a csapadékosabb tájakon, illetve a már fertőzött folyamatosan öntözött táblákon kell számítanunk.

A kétfoltos takácsatka (Tetranychus urticae) gyorsuló ütemű felszaporodása várható, mely vélhetően az elkövetkező héten még nem fogja megközelíteni, elérni a védekezési küszöbértéket.

Védekezési javaslat:

 

A baktériumos betegségek és a szója peronoszpóra ellen a rézhidroxid hatóanyagú Kocide 2000 gombaölő szert javasoljuk.

Innovációs Főigazgatóság,

Nádudvar, 2023.07.17