Precíziós gazdálkodás 2019. február 20.

A növény igénye szerint

Mészáros Gábor a PREGA konferencián speciális szempontból járta körül a precíziós gazdálkodás témakörét. Agrotechnológia, műszaki megoldások, informatikai háttér – fókuszban a NÖVÉNY címmel tartott előadásában a különböző technológiai elemeket vizsgálta meg a növény szemszögéből.

Ennek a filozófiának a figyelembevételével alakította ki a KITE Zrt. a precíziós gazdálkodásban alkalmazható agrotechnológiai sorokat, melyeket akkor vagyunk képesek a leghatékonyabban kiaknázni, ha megvan hozzá a megfelelő műszaki hátterünk és IT megoldásunk. A növényeknek megvan a maguk szükséglete a növekedéshez, legyen az talaj-, víz-, hőmérséklet-, vagy tápanyagigény. Ha ezeket, valamint az adott ökológiai körülményeket figyelembe vesszük, akkor nem okoz majd számunkra csalódást a precíziós gazdálkodás alkalmazása.

A helyspecifikus gazdálkodási módszernek az alapvető célja a jövedelemtermelés.  A bevezetéséhez azonban agronómiai előfeltételeket is teljesítenünk kell. Először is a területünket alkalmassá kell tennünk a gazdaságos termelésre, amely teret nyit a precíziós technológiák okszerű felhasználásának. A belvíz, az erózió problémakörét mindenképpen érdemes orvosolni, valamint a talaj ph-ját is rendbe tenni, ha sikeres agrotechnológiát akarunk végezni.

A precíziós gazdálkodás valójában a betakarítással kezdődik. A növénytermesztésünk eredményét, és azt, hogy az adott kultúra milyen produktumra képes egy jól beállított, hozammérővel ellátott kombájn adatai mutatják meg a legjobban. A jövőbeni differenciáláshoz szükséges az eltérő terméspotenciálú táblarészek azonosítása, melyhez a hozam- és nedvességtérképek nyújtják az alapot.

Kombájn és átrakókocsi gépkapcsolat

A tápanyag-utánpótlás ma kardinális kérdés a gazdálkodásban. Fontos, hogy ne a megszokásokon alapuló műtrágyázást folytassunk, ha jó eredményt akarunk elérni. Ha már eljutottunk odáig, hogy hogy növényspecifikusan próbálunk tápanyagot kijuttatni, akkor érdemes odafigyelni arra is, hogy egy megbízható talajvizsgálat eredményeit figyelembe véve, táblaszinten differenciáltan juttassuk ki azt. A célunk azonban az kell legyen, hogy a növény igényét és talajadottságokat figyelembe vevő precíziós tápanyag-kijuttatást folytassunk. Ez a mai technológiai keretek között akár pozícionáltan is megoldható, amikor az applikációs térkép alapján lokálisan, a kellő mélységben tudjuk kijuttatni a megfelelően dozírozott tápanyagot. Ez azonban előfeltételezi a sávos talajművelés alkalmazását.

Alapvetően elmondhatjuk, hogy a növény igényét és a talaj állapotát figyelembe vevő talajművelési rendszert kell használnunk. Lehet az sávos művelés, lazítás vagy szántás is, de minden esetben jól kell azt elvégezni. A navigáció ebben is a segítségünkre van, ugyanis az alkalmazásával olyan minőségű talajművelést tudunk végezni, amilyenre az elvetendő növényünknek szüksége van.

A gazdálkodásunk eredményessége szempontjából az egyik legfontosabb kérdés a vetés. Erre érdemes nagy figyelmet fordítani, mert az itt okozott hibák, vagy csak nagyon költségesen küszöbölhetők ki. A tábla heterogenitása miatt az egyes táblarészek terméspotenciálja eltérő lehet. A tőszámot a terméspotenciálhoz igazítva a gyenge részeken csökkenthető a vetőmag-felhasználás, míg a nagy termőképességű táblarészeken kihasználhatjuk a hibridek tőszámreakcióját. A műszaki megoldások ma már alkalmasak az átfedés-mentes differenciált vetésre. A KITE Zrt. technológiájának a homogén növényállomány kialakítása a célja, minden innovatív eleme (sávtisztító hullámos tárcsa, folyékony műtrágya-kijuttatás, magnyomó pálca) ezt a célt szolgálja.

Repce tél előtt

Gyomtérkép és a humusztartalom alapján képesek vagyunk a differenciált gyomirtásra is, mely átfedésmentesen az előírt dózist juttatja ki a tábla bármelyik pontján. Az eltérő terméspotenciál és növénypopuláció pedig eltérő fejtrágyadózist indokol, ami javítja a fejtrágyázás agronómiai hatékonyságát.

Végezetül pedig néhány szóban említésre került a változtatható intenzitású öntözés. A táblán belüli eltérő vízgazdálkodási tulajdonságok, vagy a domborzati viszonyok változtatható öntözési intenzitást indokolnak. Ezzel megelőzhető az öntözés által okozott belvíz, szerkezetleromlás vagy szikesedés. Az eltérő növénykultúrák különböző vízigénye, vagy az izolációs területek öntözésből való kivonása is végrehajtható.

Az előadás anyaga ide kattintva tölthető le.