Növényvédelem 2021. július 12.

A károsítóhelyzet várható alakulása, aktualitások - 28. hét

Az elmúlt héten tovább folytatódott kánikula, mely ugyan kedvezett a kalászosok és a repce betakarításának, de a kukorica és a napraforgó szenvedett a szárazságtól. A kukoricában a héten tömegesen megjelent az amerikai kukoricabogár, mely jelentős károkat okozott.

Az elmúlt hét meteorológiai elemzése

A hét elejétől tovább melegedett az idő, szerdán és csütörtökön az országban számos helyen hőmérsékleti rekordok dőltek meg, de jelentős mennyiségű csapadék sehol sem hullott. A talajok felső 30 cm-es rétegének a nedvességtartalma a növények számára felvehető, kritikus szint alá csökkent. Csütörtökön a délutáni órákban nyugat felől egy markáns hidegfront érte el az országot, mely péntek délelőtt a nyugaton, délután a Duna-Tisza közén és este a keleti országrészben okozott viharos szelet és heves helyi, zivatarokat záporokat. A zivatarokból a nyugati és a középső országrészben tekintélyes mennyiségű (30 mm <) csapadék hullott rövid idő alatt, nem ritkán jég kisértében. Az észak és délkeleti országrészben már kevesebb helyen és kisebb mennyiség hullott, a front északkelti irányba tolódva hagyta el az országot.

csapaékmennyiség
A csapadékmennyiség alakulása (2021.07.04 - 07.11.)    
A PrecMet állomások adatai alapján
középhőmérséklet
A középhőmérséklet alakulása (2021.07.04 - 07.11.)
A PrecMet állomások adatok alapján

Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre

Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és országos előrejelzése alapján:

Hétfőn a többórás napsütés mellett erőteljes gomolyfelhő-képződésre számíthatunk, szórványosan várható zápor, zivatar. Többnyire mérsékelt lesz a légmozgás, de zivatarban viharos lökések is lehetnek. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 14 és 21, a legmagasabb nappali hőmérséklet 28 és 33 °C között valószínű.

Kedden gomolyfelhős, napos időre van kilátás, majd késő délutántól nyugaton erőteljesebb lehet a gomolyfelhő-képződés. Estefelé, éjszaka a Dunántúlon már előfordulhat zápor, zivatar. Többfelé megélénkül, néhol megerősödik a délkeleti szél. Zivatarban viharos lökések is lehetnek. A hajnali 15-21 °C-ról 31 és 36 °C közé emelkedik a hőmérséklet.

Szerdán egyre többfelé válik erőteljessé a gomolyfelhő-képződés. Egyre többfelé (nyugat felé haladva növekvő eséllyel) alakulhat ki záporeső, zivatar. A Dunántúlon az északias szél megélénkül, helyenként megerősödik, zivatarban viharos lökések is lehetnek. A minimum-hőmérséklet 17 és 22, a maximum 25 és 35 °C között várható, északnyugaton mérhetik az alacsonyabb, a délkeleti tájakon a magasabb értékeket.

Csütörtökön nagyrészt erősen gomolyfelhős időre van kilátás, többfelé akár ismétlődő jelleggel alakulhat ki zápor, zivatar. A változó irányú szél megélénkülhet, zivatar környezetében viharos széllökések is lehetnek. A hajnali 14-21 °C-ról 27 és 32 °C közé emelkedhet a hőmérséklet.

Pénteken erőteljes gomolyfelhő-képződés várható több-kevesebb napsütéssel. Többfelé várható zápor, zivatar. Az északias szél többnyire mérsékelt marad. Hajnalban 15-20, napközben 25-30 °C valószínű.

Szombaton nagyrészt erősen gomolyfelhős idő várható sokfelé esővel, záporral, zivatarral. A nagyrészt északias szelet többfelé élénk, helyenként erős lökések kísérik. Hajnalban 14 és 19, a legmelegebb délutáni órákban 21 és 28 °C közötti hőmérséklet valószínű.

forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/

      https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/

A várható európai hőmérsékleti és csapadékanomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek, és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előrejelzett hőmérséklet és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, illetve szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.

Hőmérséklet anomália

csapadék anomális

forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/europai_elorejelzes/index.php?ful=2

Repcében a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A repce az érés (BBCH 87-89) stádiumában van.

Az elmúlt hét a meleg száraz időjárása felgyorsította a repce érését, a magvak nedvességtartalma jelentősen csökkent, betakarítható vált.

A száraz, meleg idő és a repce előrehaladott érése miatt a gombabetegségek terjedése lelassult, megállt.

A fómás (Phoma lingam) fertőzés terjedése megállt az állományok érése és az igen meleg és száraz időjárás miatt, a fertőzéshez már a „bőséges” reggeli harmat sem volt elegendő.

A lisztharmat (Erysiphe cruciferarum), a fertőzés sem nőtt elmúlt héthez képest, a mycélium bevonat elszürkült, elöregedett.

Az alternaria (Alternaria brassicae, Alternaria brassicicola) fertőzés terjedése is megállt, a fertőzött foltok beszáradtak.

A fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) terjedése is megállt, a fertőzött foltok mérete nem nőtt, de már az összes fertőzött növény elszáradt.

Repcében a károsítóhelyzet várható alakulása a jövő héten

A meteorológiai prognózis szerint a jövő héten meleg időjárás várható záporokkal, zivatarokkal, ami a repce betakarítást hátráltathatja, de a betegségek már nem fognak terjedni.

Védekezési javaslat

Az érésben előrehaladottabb állományokban a magvak 35-40%-os nedvességtartalmánál, amikor a becőkben lévő magvak már barnák és kimorzsolhatóak, a tábla egyöntetű betakarításkori nedvességtartalmának elérése céljából a dikvát-dibromid hatóanyagú Reglone Air-t (1,5-2,0l/ha), Solaris-t (1,5-2,5l/ha) vagy a Dessicash 20 SL-t (1,5-2,0 l/ha) javasoljuk. A Relone Air a 6300/355-2/2021 ikt. számú a Solaris a 6300/681-3/2021 ikt. számú és a Dessicash 20 SL 6300/681-2/2021 ikt. számú szükséghelyzeti határozatban foglaltak szerint használható fel.

Az őszi búzában a károsítóhelyzet az elmúlt héten

Az őszi búza viaszérés-teljesérés (BBCH 85-89) fenológiai állapotban volt az elmúlt héten, országszerte elkezdődött a betakarítás.

A hosszabb tenyészidejű, még be nem takarított fajtákban:

A lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) fertőzöttség már nem nőtt az állományok érése, száradása miatt.

A búza sárgarozsda (Puccinia striiformis) fertőzöttség nem nőtt az elöregedett állományokban, jellemzően a teleuto spórák képződése figyelhető meg.

A levélrozsda (Puccinia recondita) terjedése is megállt, szórványosan megtalálhatóak a teleutotelepek.

A szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) fertőzés megállt, a fertőzött foltok beszáradtak.

A búza DTR-es levélfoltosság (Drechslera tritici-repentis) terjedése is megállt, a fertőzött levelek elszáradtak.

Az levéltetvek is eltűntek az állományokból.

A poloskák szórványos kalász kártétele megfigyelhető volt a kalászosokba, az egyedszámuk nőtt az elmúlt héthez képest.

Szórványosan megjelentek a táblaszegélyekben a szipolyok.

Az őszi búzában a károsítóhelyzet várható alakulása

Az őszi árpa az elmúlt héten a teljesérés (BBCH 89) fenológiai állapotában volt, elkezdődött a betakarítása.

Az őszi árpában a károsítóhelyzet az elmúlt héten

Az őszi árpa az elmúlt héten a teljesérés (BBCH 89) fenológiai állapotában volt, egész héten folyt a betakarítása.

A kukoricában a károsítóhelyzet az elmúlt héten

A takarmány kukorica az múlt héten címerhányás előtti-pollenszóródás kezdeti (BBCH 50-63) fejlettségi állapotú volt.

A kukoricabogár (Diabrotica virgifera) tömegesen megjelent a táblákon, a nagyszámú hím imágó mellett egyre növekvő számban a nőstények is megtalálhatóak. Az illat és szín, illetve ezek kombinációit tartalmazó csapdák alig fogtak kukoricabogarat, nem adtak megbízható információt, ezért az állományvizsgálat elengedhetetlen volt.

kukorica imágó
Kukoricabogár imágó o, Nádudvar

A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) első nemzedékének a tömeges tojásrakása az északi részeken is a végéhez közeledik, a déli és középső országrész jelentős részén befejeződött, egyre több címeren látható a hernyórágás (lyuggatás) tünete. A hernyók többsége már berágta magát a növénybe.

A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) első nemzedékének beindult a rajzása, folyamatosan nő a csapdákban a fogások száma.

Elsősorban az öntözött kukoricában a címer szárán, illetve a címert borító leveleken kisebb levéltetű-kolóniák megjelenését tapasztaltuk.

A kukoricában a károsítóhelyzet várható alakulása

A kukoricabogár imágók a címer, illetve a bibeszálak megrágásával jelentős termékenyülési problémát okozhatnak, ezért ahol a kukoricabogarak száma eléri, illetve meghaladja a 3 db/cső értéket vagy jelentős mértékű biberágás (a bibeszál hossza <2,5 cm) tapasztalható védekezni kell. A védekezés szükségességét az árutermelésben bibekártétel, illetve az imágók mennyisége alapján döntjük el, a vetőmag-termesztés esetén az imágók tömeges megjelenésétől kezdve folyamatosan védekezni kell.

A kukoricamoly lárvakártétel mértéke vélhetően nőni fog, de már védekezni nem tudunk ellene.

A levéltetvek betelepedését a vetőmagtermesztésben és a fenyércirokkal fertőzött területeken célszerű nyomon követni és amennyiben a szárnyas alakok tömegesen megjelennek, illetve a kezdeti kolóniák kialakulnak védekezni kell, a védekezést célszerű a molyok elleni védekezéssel együtt elvégezni.

Védekezési javaslat

A kukoricabogár és a levéltetvek ellen a Ninja Zeon-t 0,25-0,3 l/ha vagy a Karis 10 CS-t 0,125-0,15 l/ha dózisba méhkímélő technológiával kijuttatva vagy a méhekre nem jelölésköteles acetampirid hatóanyagú Rafting, Mospilan 20 SG vagy Autentic 0,15 kg/ha dózisát javasoljuk:

A napraforgóban a károsítóhelyzet az elmúlt héten 

A napraforgó a virágzat elhajlása-virágzás eleje (BBCH 59-63) fejlettségi állapotban volt az elmúlt héten.

A napraforgóban a kánikula és a reggeli harmat és a szórványosan előforduló csapadék néhány órára kedvező feltételeket teremett a gombabetegségek számára, de ez nem volt elég a fertőzés dinamikus terjedéséhez.

A mélyfekvésű területeken a napraforgó peronoszpóra (Plasmopara halstedii) szórványosan előfordul, de az alacsony, torz növények már elvesznek az állományban.

Az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternaria helianthi, A. helianthinficiens) fertőzés terjedése az elmúlt heti nagy hőség hatására időlegesen leállt, a fertőzöttség mértéke nem nőtt.

beszáradt alternária
Beszáradt alternaria fertőzés, Nádudvar

A hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) tüneteit felerősítette az aszályos időjárás, a szárfoltok mellett a lankadt növények száma megnőtt.

A fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) terjedése szoros összefüggésbe van az elmúlt napokban hullott csapadékkal. Ahol jelentős mennyiség hullott, ott a szkleróciumokon nagy mennyiségű fertőző anyag tudott termelődni és fertőzni, ott a betegség lassú terjedése megfigyelhető volt, a szárazabb helyeken viszont megállt a fertőzés.

A meleg időjárás kedvez az atkák felszaporodásának, egyre több állományban (gyomos) megfigyelhető a kétfoltos takácsatka (Tetranychus urticae) felszaporodása.

atkafertőzés
Atkafertőzés tünete a levél színén, Sárrétudvari

A levéltetvek kisebb-nagyobb kolóniái megtalálhatóak a virágzati fellevelek között.

A mezei poloskák (Lygus sp.) szórványosan jelen vannak az állományokban a fertőzés mértéke igen szélsőséges, de egyelőre jellemzően gyenge.

A napraforgóban a károsítóhelyzet várható alakulása

A napraforgó peronoszpórával (Plasmopara halstedii) primer fertőzött növények szórványosan továbbra is jelen vannak az állományokban, de a terjedésével továbbra sem kell számolnunk.

A hétvégi csapadék hatására az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternaria helianthi, A. helianthinficiens) ismét gyorsuló, közepes intenzitású terjedésével kell számolnunk.

A hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) tüneteinek a megjelenésére egyre több helyen kell számítanunk, de védekezni nem tudunk ellene.

A hétvégi nyári záporok, zivatarok hatására a fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) által fertőzött foltok méretének a növekedésével kell számolnunk, illetve a virágzó állományokban a tányér fertőzése is beindul.

A meleg időjárás továbbra is kedvezni fog atkák felszaporodásának, de vélhetően a fertőzöttség nem fogja elérni a védekezési küszöbértéket.

A meleg időjárás miatt a levéltetvek szaporodása is lassulni fog, ezért az elkövetkező időszakban nem számítunk a nagy területen történő felszaporodásukkal.

A virágzat kiemelkedését követően a mezei poloskák (Lygus sp.) kártétele is jelentősebb lesz, ezért a betelepedésükkel, kártételükkel számolnunk kell. A védekezést célzottan abban az esetben kell elvégezni, amennyiben a poloskák száma növényenként eléri, illetve meghaladja a 4 db-ot.

A virágzás beindulása és a prognosztizált meleg, zivataros-záporos (Jégveréses) idő kedvezni fog a tányérfertőző gombák (szürke, fehérpenész) számára, ezért a preventív védekezés elvégzése ajánlott, szükséges.

Védekezési javaslat

 

A levéltetvek, mezei poloskák elleni védekezésre az acetampirid hatóanyagú Rafting, Mospilan 20 SG vagy Autentic 0,2 kg/ha dózisát javasoljuk.

A virágzás alatt a tányérfertőző okozó gombák elleni megelőző védekezésre a Picasso 0,5 l/ha dózisát javasoljuk.