Növényvédelem 2021. június 28.

A károsítóhelyzet várható alakulása, aktualitások - 26. hét

Az elmúlt héten az időjárásé volt a főszerep, ugyanis egy markáns déli áramlási rendszer forró, száraz levegőt sodort felénk, melynek hatására komoly légköri aszály alakult ki. A kánikula miatt felgyorsult a kalászos gabonák és a repce érése, a kukorica és a napraforgó is szenvedett

Az elmúlt hét meteorológiai elemzése

Az elmúlt hét elején keleten még előfordult egy-egy kisebb eső, zápor, de a hullott csapadék csak szórványosan haladta meg az az 5 mm-t. Keddtől már országszerte száraz, igen meleg idő köszöntött be, a napi középhőmérséklet meghaladta a 25 °C-ot. Csütörtökön tetőzött a meleg, a napi maximum hőmérséklet a déli országrészben meghaladta a 37°C-ot és hőmérsékleti rekordok dőltek meg. Pénteken délnyugat felől egy hidegfront érte az országot, mely országszerte heves zivatarokat okozott, de csak helyi szinten hullott jelentős mennyiségű csapadék, viszont 3-4 °C-al csökkent a hőmérséklet, enyhült a forróság.

Csapadékmennyiség
A csapadékmennyiség alakulása (2021.06.20-06.26.)     
A PrecMet állomások adatai alapján
A középhőmérséklet alakulása (2021.06.20-06.26.)                        A PrecMet állomások adatok alapján
A középhőmérséklet alakulása (2021.06.20-06.26.) 
A PrecMet állomások adatok alapján

Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre

Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és Országos előrejelzése alapján:

Hétfőn a fátyol- és gomolyfelhők mellett sok napsütésre számíthatunk. Az Északi-középhegység térségében fordulhat elő egy-egy zápor, esetleg zivatar. Mérsékelt marad a változó irányú szél. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 14 és 20, a legmagasabb nappali hőmérséklet 29 és 35 °C között valószínű.

Kedden napos idő várható kevés fátyol- és gomolyfelhővel. Az Északi-középhegység térségében fordulhat elő egy-egy zápor, esetleg zivatar. A délkeleti, déli szél nagy területen megélénkül. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 15 és 22, a csúcshőmérséklet 32 és 37 °C között valószínű.

Szerdán a fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütés várható. Délkeleten nem valószínű csapadék, északnyugaton, északon ugyanakkor elszórtan valószínű zápor, zivatar. Az északnyugati, nyugati szél többfelé megélénkül, helyenként megerősödhet. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 17 és 24, a maximum-hőmérséklet 29 és 37 °C között valószínű, északnyugaton lesz a kevésbé meleg, keleten a forróbb idő.

Csütörtökön erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett szórványosan várható zápor, zivatar. Az északnyugati, nyugati szelet élénk vagy erős lökések kísérik, zivatar környezetében a szél viharossá fokozódhat. A hajnali 15-23 °C-ról 27 és 34 °C közé melegedhet fel a levegő.

Pénteken a gomolyfelhők mellett több-kevesebb napsütés várható. Szórványos jelleggel várható zápor, esetleg zivatar. Az északnyugati szelet nagy területen kísérik élénk lökések. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 14 és 20, a maximum-hőmérséklet 25 és 32 °C között valószínű, nyugaton az alacsonyabb, keleten a magasabb értékekkel.

Szombaton a gyakran változó felhőzet mellett elszórt jelleggel fordulhat elő zápor, esetleg zivatar. Az északias szél többfelé lesz élénk, egy-egy helyen meg is erősödhet. A hőmérséklet hajnalban 13-19, napközben 23-28 °C között alakul.

forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/

             https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/

A várható európai hőmérsékleti és csapadékanomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek, és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előrejelzett hőmérséklet és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, illetve szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.

Hőmérséklet anomália

csapadék anomália

forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/europai_elorejelzes/index.php?ful=2

Repcében a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A repce az érés (BBCH 83-85) stádiumában van.

Az elmúlt hét meleg, száraz időjárása felgyorsította a repce érési folyamatát, a déli országrészben már a magvak nedvességtartalma a fő hajtáson 30-50% körül alakult, ezért már elkezdték az érésgyorsítást. A száraz, meleg időjárás ellenére a kora hajnali órákban képződő harmat által biztosított vízborítás, illetve a hét végi csapadék a zárt állományok mikroklímája miatt kedvezett a gombabetegségek terjedésének.

A fómás (Phoma lingam) fertőzés lassú terjedése volt megfigyelhető a leveleken és a szártöveken, egyelőre nem alakult ki erős fertőzés.

Az alsó becőkön szórványosan megtalálható a lisztharmat (Erysiphe cruciferarum), a fertőzés az elmúlt héthez képest nem nőtt jelentősen, továbbra is az észlelési küszöbérték körüli.

Az alternaria (Alternaria brassicae, Alternaria brassicicola) fertőzés lassú ütemben terjedt az elmúlt hét folyamán.

A fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) csapadékosabb területeken szórványosan kisebb foltokban  lassan terjedt, a fehérpenész mértéke jelenleg nem ítélhető meg.

A zöld őszibarack-levéltetű (Myzus persicae) és a káposzta-levéltetű (Brevicoryne brassicae) kisebb kolóniái szórványosan megjelentek, és lassan terjedtek a még zöld állományokban is.

repcebecő
Érő becő, Nádudvar

Repcében a károsítóhelyzet várható alakulása a jövő héten

A meteorológiai prognózis szerint a jövő elején ismét melegedni kezd az idő és a hét közepére visszatér a kánikula. A jövő héten eleinte csak az északi országrészben alakulnak ki záporok, zivatarok a hét végére már az egész országban számíthatunk rá.

A fómás (Phoma lingam) fertőzés a csapadékosabb területeken dinamikusan fog terjedni az alsó leveleken és a száron. Erős szárfertőzésre a repceszár (Ceutorhynchus pallidactylus) és a nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) lárva által jelentős mértékben károsított táblákon kell számítani.

A becőkön lisztharmat (Erysiphe cruciferarum) lassú terjedése várható, de jelentősebb fertőzésre továbbra sem kell számítani.

A várható csapadék hatására alternáriás (Alternaria brassicae, Alternaria brassicicola) becőfertőzés mértéke nőni fog.

A csapadékosabb területeken a fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) terjedésével kell számolnunk, az állományban a fertőzött foltok mérete és száma tovább fog nőni.

Az érés felgyorsulása miatt már a levéltetű, a kolóniák számottevő növekedésével nem kell számolnunk.

Az ismételten melegedő időjárás gyorsítani fogja az érést, a prognosztizált csapadék a becők alternaria fertőzését, ezért célszerű az érésgyorsítást, állományszárítást elvégezni.

Védekezési javaslat:

Az érő, gyomos állományokban, amikor a becőszint középső harmadában a magvak legalább 60%-a barna színű lesz, el lehet végezni a glifozátos állománykezelést szántóföldi gépekkel. Hidastraktorral végzett kijuttatás: nagy hasmagasságú (>150 cm) földi géppel csak a permetlé elsodródását gátló cseppnehezítő adalékanyag hozzáadásával juttatható ki a készítmény. Jelenleg légi kijuttatási engedéllyel nem rendelkeznek a glifozát hatóanyagú készítmények.

A repcében betakarítás előtt végzett gyomirtásra, mely egyben az érést is gyorsítja a Fozát 480

3,0-4,0 l/ha dózisát javasoljuk.

Az érésben előrehaladottabb állományokban a magvak 35-40 %-os nedvességtartalmánál, amikor a becőkben lévő magvak már barnák és kimorzsolhatóak, a tábla egyöntetű betakarításkori nedvességtartalmának elérése céljából a dikvát-dibromid hatóanyagú Reglone Air-t (1,5-2,0l/ha), Solaris-t (1,5-2,5l/ha) vagy a Dessicash 20 SL-t (1,5-2,0 l/ha) javasoljuk. A Relone Air a 6300/355-2/2021 ikt. számú a Solaris a 6300/681-3/2021 ikt. számú és a Dessicash 20 SL 6300/681-2/2021 ikt. számú szükséghelyzeti határozatban foglaltak szerint használható fel.

Az őszi búzában a károsítóhelyzet az elmúlt héten

Az őszi búza tejes érés-viaszérés (BBCH 75-85) fenológiai állapotban volt az elmúlt héten.

A lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) fertőzöttség nem vagy csak alig nőtt az elmúlt héthez képest. A fertőzöttség mértéke továbbra is változó, a ritka állományokban általában alacsonyabb, a jól fejlett zárt állományokban közepes, néhol magas. A mycélium telepek többsége már elöregedett, már alig található fiatal sporuláló telep a leveleken.

A búza sárgarozsda (Puccinia striiformis) fertőzöttség már nem nőtt az elmúlt héthez képest. A gabona előrehaladott érése miatt a levélen megjelentek a teleuto telepek.

A levélrozsda (Puccinia recondita) fertőzöttsége az országban a száraz, meleg időjárás és a gabonák előrehaladott érési állapota miatt már nem nőtt. A fertőzés lassú terjedése már csak a durum fajtákban volt megfigyelhető.

A szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) fertőzöttség mértéke már nem nőtt az előző héthez képest.

A búza DTR-es levélfoltosság (Drechslera tritici-repentis) terjedése is megállt a száraz meleg időjárás miatt.

A fuzárium fajok számára is kedvezőtlen volt az elmúlt hét időjárása, illetve az állományok fogékonysága is megszűnt.

Az elmúlt héten levéltetű kolóniák is csak vegetáltak már az állományokban.

A poloskák szórványos kalászkártétele megfigyelhető volt a kalászosokban, az egyedszámuk nőtt az elmúlt héthez képest.

Az őszi búzában a károsítóhelyzet várható alakulása

Az őszi búza lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) a terjedésével már nem kell számolnunk az elkövetkező időszakban.

A búza sárgarozsda (Puccinia striiformis) terjedése is megállt, jellemzően az áttelelő spórák képződése figyelhető meg. A fertőzés némi terjedésére a hosszú tenyészidejű, fogékony, durum fajtákban lehet számítani.

A búza vörösrozsda (levélrozsda) (Puccinia recondita) fertőzés az érésnek indult állományokban már nem fog terjedni.

A szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) terjedése megáll az elkövetkező időszakban.

A búza DTR-es levélfoltosság (Drechslera tritici-repentis) terjedése is megállt, már nem fog az elkövetkező időszakban terjedni.

A fuzárium fajok fertőzésének a terjedésével sem kell már az elkövetkezendő időszakban számolnunk.

A levéltetű fertőzés is megáll, a meglévő kolóniákon megjelennek a szárnyas alakok.

A poloskák betelepedése fokozódni fog az állományokba, helyenként felszaporodva érzékeny minőségi károkat okozhatnak a szemek szívogatásával.

Az őszi árpában a károsítóhelyzet az elmúlt héten

Az őszi árpa az elmúlt héten a viaszérés-teljesérés (BBCH 85-89) fenológiai állapotában volt.

Az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) fertőzöttség mértéke már nem változott az múlt héthez képest. Lassú terjedése már csak a tavasziárpa-fajtákban volt megfigyelhető.

Az árpa hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) fertőzés már nem, vagy csak a helyileg kialakult kedvező viszonyok miatt nőtt.

A barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) fertőzöttség már nem nőtt az elmúlt héthez képest.

Az árpa törperozsda (Puccinia hordei) jelenléte az ország egész területén megfigyelhető, de az árpa előrehaladott érése miatt már jellemzően csak teleuto telepeket találunk. A fertőzés terjedése megállt.

A Rinhosporium (Rynhchosporium secalis) fertőzés a számára kedvezőtlen száraz, meleg időjárás miatt megállt.

Az őszi árpában a károsítóhelyzet várható alakulása

Az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) terjedése megáll, vagy csak minimális lesz a tavasziárpa-állományokban.

Az árpa barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) az érő, öregedő árpaállományok lombozatán már semmiféle terjedésre sem lesz képes.

Az árpa hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) a soron következő időszakban az állományok rohamos öregedése miatt már terjedésre nem lesz képes.

Az árpa törperozsdája (Puccinia hordei) a levelek elöregedése miatt már áttelelő teleuto telepeket képez, ezért már nem fog fertőzni, terjedni.

A levéltetű-fertőzöttség mértéke már nem fog nőni, a kolóniákon megjelennek a szárnyas alakok.

A kukoricában a károsítóhelyzet az elmúlt héten

Az árukukorica a múlt héten 9-12 leveles (BBCH 19-112) fejlettségi állapotú volt.

A kukoricabogárból (Diabrotica virgifera) az országban már az első hím és néhol a nőstény imágók is megjelentek.

kukoricamooly hőösszeg

A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) első nemzedékének erősen ingadozó a rajzása, a csapdák viszont most már egyre nagyobb számban fogják az imágókat, melyből a közelgő rajzáscsúcsra lehet következtetni. A kukoricamoly első nemzedékének lárvakeléséhez 588 °C hőösszeg szükséges, melyből 2021.06.26-én az ábrán feltüntetett mennyiségek álltak rendelkezésre.

A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) első nemzedéke is megjelent a csapdákban, igaz egyelőre csak alacsony egyedszámban.

A kukoricában is megjelentek a levéltetvek szárnyas alakjai, egyelőre a kisebb kolóniák megjelenését tapasztaltuk csak.

A kukoricában a károsítóhelyzet várható alakulása

A kukoricabogár első hím imágói megjelentek, a nőstény imágók megjelenése a hőösszegmodell számítása alapján a hőmérsékleti adatokat megbecsülve már a héten valószínű.

A kukoricamoly rajzásának az intenzitása a meleg, száraz időjárás miatt fokozódni fog, vélhetően a déli és középső országrészben eléri a csúcsot, ezért a vetőmagtermesztésben és az erősen fertőzött területeken védekezni kell ellene.

A levéltetvek betelepedését a vetőmagtermesztésben és a fenyércirokkal fertőzött területeken célszerű nyomon követni, és amennyiben a szárnyas alakok tömegesen megjelennek, illetve a kezdeti kolóniák kialakulnak, védekezni kell, a védekezést célszerű a molyok elleni védekezéssel együtt elvégezni.

 Védekezési javaslat:

 A kukoricamoly elleni védekezésre Coragen 20 SC 125ml/ha dózisát, a kukoricamoly és a levéltetvek ellen a Ninja Zeon 0,25-0,3l/ha vagy a Karis 10 CS 0,125-0,15l/ha dózisát javasoljuk.

A napraforgóban a károsítóhelyzet az elmúlt héten

A napraforgó a szármegnyúlás-bimbós állapot vége (BBCH 32-59) fejlettségi állapotú.

A napraforgóban a sorok záródtak, ami már pár mm csapadék hatására is kedvező mikroklimatikus viszonyokat teremtett a gombabetegségek számára.

A mélyfekvésű területeken a napraforgó peronoszpóra (Plasmopara halstedii) szórványosan előfordul, de már elvesznek az állományban az alacsony, torz növények.

Az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternaria helianthi, A. helianthinficiens) már szinte minden állományban az alsó leveleken megjelent, az előző héthez képest a terjedés nem nőtt, megállt vélhetően a száraz meleg időjárásnak köszönhetően, terjedni csak a csapadékos helyeken tudott.

A szeptória (Septoria helianthi) fertőzés nem nőtt az elmúlt héthez képest.

A levéltetvek kisebb-nagyobb kolóniái megtalálhatóak a virágzati fellevelek között.

levéltetvek
A hőség elől a virágzati fellevek közzé húzódó levéltetvek, Nádudvar

A napraforgóban a károsítóhelyzet várható alakulása

A meleg, jellemzően száraz időjárás nem kedvez a napraforgó peronoszpóra (Plasmopara halstedii) terjedéséhez, a fertőzés jelentős mértékű terjedésére nem kell számítanunk.

A hét végi csapadék hatására az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternaria helianthi, A. helianthinficiens) ismét gyorsuló, közepes intenzitású terjedésével kell számolnunk.

A csapadékos helyeken a szeptóriás levélfoltosság (Septoria helianthi) lassú terjedésével kell számolnunk.

A hét végi nyári záporok, zivatarok hatására a fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) fertőzöttségének, a fertőzött foltok méretének a növekedésével kell számolnunk.

A meleg időjárás miatt a levéltetvek szaporodása is lassulni fog, ezért az elkövetkező időszakban nem számítunk a nagy területen történő felszaporodásukkal.

A virágzat kiemelkedését követően a mezei poloskák (Lygus sp.) kártétele is jelentősebb lesz, ezért a betelepedésükkel, kártételükkel számolnunk kell.

Védekezési javaslat

A levéltetvek, mezei poloskák elleni védekezésre a ritkább, fejletlenebb állományokba Karis 0,075 l/ha és a Ninja Zeon 0,2 l/ha a már záródott fejlett állományokba az acetampirid hatóanyagú Rafting, Mospilan 20 SG vagy Autentic 0,2 kg/ha dózisát javasoljuk.

 

A virágzás közeledtével célszerű felkészülni a tányérfertőzésre, az okozó gombák elleni megelőző védekezésre a Picasso 0,7l/ha dózisát javasoljuk.