Növényvédelem 2021. június 21.

A károsítóhelyzet várható alakulása, aktualitások - 25. hét

A meleg, száraz időjárás hatására az őszi gabonák érése felgyorsult, az árpa viasz-, a búza teljes-viaszérésbe fordult. A napraforgóállományok záródása és a nagy napi hőingadozás miatt képződő harmat kedvez a gombáknak, különösen az alternaria fertőzésnek, ezért a védekezés továbbra is indokolt.

Az elmúlt hét meteorológiai elemzése

Az elmúlt hét elején keleten még előfordult kisebb eső, zápor, de a hullott csapadék mennyisége nem érte el átlagosan az 5 mm-t. Keddtől már országszerte száraz, egyre melegebb idő köszöntött be. A hét közepén a Nyugat-Dunántúlon, az Őrségeben még előfordult egy-egy helyi zápor, zivatar, melyből jelentősebb mennyiség hullott, de az ország területének jelentős részén meleg, száraz időjárás volt a jellemző. A hét végére országosan beköszöntött a kánikula, a maximum hőmérséklet mindenütt elérte, meghaladta a 30-32 °C-t. Az idén elmaradtjúnius eleji kiadós csapadék, a szeles, meleg időjárás kiszárította a talaj felső rétegét, ezért a gabonák és a repce érése felgyorsult, de a gyengébb talajokon már a kukorica szenved a szárazságtól.

csapadék prcmet
A csapadékmennyiség alakulása (2021.06.06-06.20.)     
A PrecMet állomások adatai alapján

 

középhőmérséklet
A középhőmérséklet alakulása (2021.06.06-06.20.)
A PrecMet állomások adatok alapján

Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre

Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és országos előrejelzése alapján:

Hétfőn a fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütésre számíthatunk. Elszórtan kialakulhat zápor, zivatar. A déli, délnyugati szél többfelé megélénkül, néhol megerősödik, zivatarban viharos lökések is lehetnek. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 15 és 23, a csúcshőmérséklet 31 és 37 °C között várható.

Kedden a sok napsütés mellett gomolyfelhők képződnek, amelyekből elszórtan, nagyobb eséllyel az északkeleti megyékben záporeső, zivatar is kialakulhat. A déli, délnyugati szél több helyen megélénkül, zivatarban megerősödik. A hőmérséklet hajnalban 16 és 23, délután 32 és 37 °C között valószínű.

Szerdán napos, gomolyfelhős időre van kilátás, helyenként kialakulhat zápor, zivatar. Az északnyugati, nyugati szelet több helyen élénk, néhol erős, zivatar térségében átmenetileg viharos lökések is kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 16 és 23, a maximum-hőmérséklet 32 és 38 °C között valószínű, északnyugaton számíthatunk az alacsonyabb értékekre.

Csütörtökön a többórás napsütés mellett erőteljesebb gomolyfelhő-képződésre számíthatunk. Szórványosan valószínű zápor, zivatar. A délnyugati, majd az északnyugatira forduló szelet több helyen erős, zivatarban viharos lökések kísérhetik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 16 és 24, a legmagasabb nappali hőmérséklet 30 és 38 °C között valószínű, délkeleten lesz melegebb az idő.

Pénteken erőteljes gomolyfelhő-képződés várható több helyen záporral, zivatarral. Többfelé megerősödik a nyugati, északnyugati szél, zivatarok környezetében viharos lökések is lehetnek. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 15 és 22, a csúcsérték 27 és 35 °C között valószínű.

Szombaton derült vagy gyengén felhős időre számíthatunk, csapadék nem várható. Többnyire mérsékelt marad a légmozgás. A leghűvösebb hajnali órákban 15-22, a legmelegebb délutáni időszakban 32-36 °C valószínű.

forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/

             https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/

A várható európai hőmérsékleti és csapadékanomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek, és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előrejelzett hőmérséklet és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, illetve szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.

forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/europai_elorejelzes/index.php?ful=2

európai hőmérséklet anomáliscsapadék anomália

Polifág kártevők

A mezei pocok (Microtus arvalis) kártételét már elfedi az állomány, a populáció mérete stagnál, helyenként lassan nő. Az ország keleti felében a hörcsög (Cricetus cricetus) szórványos felszaporodása észlelhető a kukorica- és napraforgótáblákon.

Repcében a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A repce a magképződés, érés korai (BBCH 81-83) stádiumában van.

Az elmúlt hét meleg, száraz időjárása felgyorsította a repce érési folyamatát, a déli országrészben már a magvak nedvességtartalma a fő hajtáson 40-50% körül alakult, ezért néhol már elkezdték az érésgyorsítást. A száraz, meleg időjárás ellenére a kora hajnali órákban képződő harmat által biztosított vízborítás és a zárt állományok mikroklímája kedvez a gombabetegségek terjedésének.

A fómás (Phoma lingam) fertőzés folyamatos terjedése figyelhető meg a leveleken és a szártöveken, egyelőre nem alakult ki erős fertőzés.

Az alsó becőkön szórványosan megtalálható a lisztharmat (Erysiphe cruciferarum), a fertőzés az elmúlt héthez képest nem nőtt jelentősen, továbbra is az észlelési küszöbérték körüli.

Az emelkedő középhőmérséklet hatására felgyorsult az alternaria (Alternaria brassicae, Alternaria brassicicola) fertőzés, már minden állományban megtalálható az alsó leveleken és becőkön.

A csapadékosabb területeken szórványosan kisebb foltokban megjelent a szártöveken a fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) a fertőzöttség, melynek a mértéke jelenleg nem ítélhető meg.

A repcebecő-ormányos (Ceutorhynchus assimilis) lárva kártétele következtében egyre több kinyílt becőt lehet találni a táblaszéleken, a kártétel mértéke nagy eltéréseket mutat, jellemzően 3-5% körül alakul, de vannak erőssebben károsított területek is.

A zöld őszibarack-levéltetű (Myzus persicae) és a káposzta-levéltetű (Brevicoryne brassicae) szárnyas kisebb kolóniáinak a szórványos megjelenését észleltük a repcetáblákon.

Repcében a károsítóhelyzet várható alakulása a jövő héten

A meteorológiai prognózis szerint a jövő héten igazi nyári meleg várható szórványos záporokkal, zivatarokkal. A csapadék és a meleg a már zárt állományokban kedvező feltételeket fog biztosítani a gombás fertőzések terjedésének.

A fómás (Phoma lingam) fertőzés a csapadékosabb területeken dinamikusan fog terjedni az alsó leveleken és a száron. Erős szárfertőzésre a repceszár (Ceutorhynchus pallidactylus) és a nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) lárva által jelentős mértékben károsított táblákon kell számítani.

A becőkön lisztharmat (Erysiphe cruciferarum) lassú terjedése várható, de jelentősebb fertőzésre nem kell számítani.

Az emelkedő középhőmérséklet hatására alternáriás (Alternaria brassicae, Alternaria brassicicola) becőfertőzés mértéke dinamikusan nőni fog.

A csapadékosabb területeken a fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) terjedésével kell számolnunk, az állományban a fertőzött foltok mérete és száma tovább fog nőni.

A repcebecő-ormányos tojásrakása befejeződött, a lárvák kártétele az érés közeledtével egyre látványosabb lesz, a lárvakártétel miatt felpattant becők alternaria és szürkepenész fertőzése várható.

A levéltetvek betelepedése miatt, a kolóniák növekedésével kell számolnunk a becőkön, illetve a felső leveleken.

A száraz, meleg, kánikulai időjárás fel fogja gyorsítani az érést, ezért amikor a becőszint középső harmadában a magvak legalább 60%-a barna színű lesz (ekkor még a becők zöldek), el lehet kezdeni az állományok gyomirtással egybekötött érésgyorsítását.

Védekezési javaslat

Az érő, gyomos állományokban, amikor a becőszint középső harmadában a magvak legalább 60%-a barna színű lesz, el lehet végezni a glifozátos állománykezelést szántóföldi gépekkel. Hidastraktorral végzett kijuttatás: nagy hasmagasságú (>150 cm) földi géppel, csak a permetlé elsodródását gátló cseppnehezítő adalékanyag hozzáadásával juttatható ki a készítmény. Jelenleg légi kijuttatási engedéllyel nem rendelkeznek a glifozát hatóanyagú készítmények.

A repcében betakarítás előtt végzett gyomirtásra, mely egyben az érést is gyorsítja a Fozát 480 3,0-4,0 l/ha dózisát javasoljuk.

Az őszi búzában a károsítóhelyzet az elmúlt héten

Az őszi búza teljes érés-viaszérés (BBCH 73-84) fenológiai állapotban volt az elmúlt héten.

A lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) fertőzöttség tovább nőtt az elmúlt héthez képest, a felsőbb levélemeleteken is előfordulnak erősen fertőzött levelek. A fertőzöttség mértéke továbbra is változó, a ritka állományokban általában alacsonyabb, a jól fejlett, zárt állományokban közepes, néhol magas. A mycélium telepek többsége már elöregedett, de még mindig találhatóak fiatal sporuláló telepek a leveleken.

A búza sárgarozsda (Puccinia striiformis) fertőzöttség nőtt az elmúlt héthez képest, a Dél-Dunántúlon és a Dél-Alföldön és Mezőkövesd környékén. Az ország többi részén közepes mértékű terjedés volt megfigyelhető. A gabona előrehaladott érése miatt a levélen megjelentek a teleuto-telepek.

A levélrozsda (Puccinia recondita) fertőzöttsége az országban a kedvező időjárás miatt növekedett az elmúlt héthez képest. A sok sporuláló telep miatt jelentősen megnőtt az uredospórák száma a levegőben, ami a fertőzést felgyorsította.

A szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) fertőzöttség mértéke már nem nőtt az előző héthez képest.

A búza DTR-es levélfoltosság (Drechslera tritici-repentis) terjedése megfigyelhető volt a csapadékosabb területeken, illetve a hosszabb tenyészidejű fajtákban.

A fuzárium fajok fertőzése az érésben lévő kalászok fogékonyságának csökkenése miatt már jelentősen csökkent. A fertőzésre már csak a durum és a késői érésű aestivum és a tritikale (x Triticosecale) fajták fogékonyak.

A vetésfehérítő (Oulema spp.) kártétele gyakorlatilag megszűnt a lárvák bábozódása miatt.

Az elmúlt héten a levéltetű-kolóniák mérete már nem nőtt számottevően az állományokban.

A poloskák szórványos kalászkártétele megfigyelhető volt a kalászosokban.

Az őszi búzában a károsítóhelyzet várható alakulása

Az őszi búza lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) terjedése a búzában a meleg, száraz időjárás hatására felgyorsult érés miatt már lassulni, stagnálni fog. A terjedése már csak a hosszú tenyészidejű fogékony és a durum fajtákban várható.

A búza sárgarozsda (Puccinia striiformis) szintén a búza érése miatt már nem tud járványt okozni, a fertőzés terjedése lassulni fog. A fertőzés jelentősebb terjedésére a hosszú tenyészidejű fogékony és a pelyvás durum fajtákban kell számítani.

A búza vörösrozsda (levélrozsda) (Puccinia recondita) fertőzés az érésnek indult állományokban már nem fog dinamikusan terjedni, jelentősebb fertőzésre már csak hosszabb tenyészidejű fogékonyabb eastivum, illetve a durum fajtákban kell számítani.

A szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) terjedése már stagnálni fog az elkövetkező időszakban.

A búza DTR-es levélfoltosság (Drechslera tritici-repentis) már csak a csapadékosabb területeken, a hosszabb tenyészidejű fajtákban fog jelentősebb lombveszteséget okozni.

A fuzárium fajok az érésben lévő kalászokat már nem fertőzik, a fertőzésre már csak a hosszú tenyészidejű pelyvás durum fajtákban kell számítani.

A vetésfehérítő (Oulema spp.) lárva kártételre már nem kell számítani.

A levéltetű-fertőzés is lassulni, illetve stagnálni fog, már nem fog jelentős mértékben nőni a telepek mérete és száma.

A poloskák betelepedése fokozódni fog az állományokba, helyenként felszaporodva érzékeny, minőségi károkat okozhatnak a szemek szívogatásával.

Az őszi árpában a károsítóhelyzet az elmúlt héten

Az őszi árpa az elmúlt héten a viaszérés (BBCH 83-88) fenológiai állapotában volt.

Az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) fertőzöttség mértéke már nem változott a múlt héthez képest. A fertőzés gyenge terjedése csak a kései, még zöld, dús, jól fejlett állományokban volt tapasztalható.

Az árpa hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) mértéke az árpa érése miatt már nem, vagy csak a helyileg kialakult kedvező viszonyok miatt nőtt.

A barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) fertőzöttség már nem nőtt az elmúlt héthez képest.

Az árpa törperozsda (Puccinia hordei) fertőzöttség növekedése az ország egész területén megfigyelhető, de az árpa előrehaladott érése miatt már jellemzően teleuto-telepeket találunk. A fertőzés terjedése megállt.

A Rinhosporium (Rynhchosporium secalis) fertőzés a számára kedvezőtlen száraz, meleg időjárás miatt megállt.

Az őszi árpában a károsítóhelyzet várható alakulása

Az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) terjedése megáll vagy csak minimális lesz a viaszérésben lévő állományokban.

Az árpa barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) az érő, öregedő árpaállományok lombozatán már semmiféle terjedésre sem lesz képes.

Az árpa hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) a soron következő időszakban az állományok rohamos öregedése miatt már számottevő terjedésre nem lesz képes.

Az árpa törperozsdája (Puccinia hordei) a levelek elöregedése miatt már áttelelő teleuto-telepeket képez, ezért már nem fog fertőzni, terjedni.

A vetésfehérítő kártételére már nem kell számítani.

A levéltetű fertőzöttség mértéke még kissé nőhet a hosszabb tenyészidejű, zárt állományokban, de jellemzően stagnálni fog.

A kukoricában a károsítóhelyzet az elmúlt héten

Az árukukorica a múlt héten 7-12 leveles (BBCH 17-112) fejlettségi állapotú volt.

A gyomirtások befejeződtek, a száraz idő miatt alacsony a gyomok utókelése, a táblák kultúrállapota jónak mondható.

A kukoricabogár (Diabrotica virgifera) lárvák keléséhez szükséges hőösszeg az ország jelentős részén összegyűlt, a déli országrészben már az első hím és néhol a nőstény imágók is megjelentek.

kukoria bogár hőmérséklet
A kukoricabogár nőstények megjelenéséhez 400 °C hőösszeg szükséges, melyből jelenleg az ábrán feltüntetett mennyiségek állnak rendelkezésre (2021. június 19.)

A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) első nemzedékének még mindig vontatott a rajzása, a csapdák egyelőre alacsony számban fogják az imágókat.

kukorica moly hőmérséklet
A kukoricamoly első nemzedék rajzáscsúcsához 482 °C hőösszeg szükséges, melyből 2021.06.19-én az ábrán feltüntetett mennyiségek álltak rendelkezésre.

A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) első nemzedéke is megjelent a csapdákban, igaz egyelőre csak alacsony egyedszámban.

A kukoricában is megjelentek a levéltetvek szárnyas alakjai, egyelőre a kisebb kolóniák megjelenését csak szórványosan tapasztaltuk.

A kukoricában a károsítóhelyzet várható alakulása

A prognosztizált meleg időjárás kedvez a kukorica fejlődésének, de nagyon hiányzik a „Medárdi” csapadék, a gyengébb vízgazdálkodású talajokon már szenvednek a növények.

A kukoricabogár-lárva gyökérkártételével továbbra is számolnunk kell. Az első hím imágók megjelentek, a nőstény imágók megjelenése a hőösszeg modell számítása alapján a hőmérsékleti adatokat megbecsülve délen a héten, északon 6-8 nap múlva esedékes.

A kukoricamoly rajzásának az intenzitása a meleg, száraz időjárás miatt fokozódni fog, ezért a vetőmagtermesztésben és az erősen fertőzött területeken a csapdafogások alapján követni kell a rajzást és fel kell készülni a védekezésre. A déli országrészben a hét végén, az északi országrészben a hónap végén számítunk a rajzáscsúcsra.

A levéltetvek betelepedését a vetőmagtermesztésben és a fenyércirokkal fertőzött területeken célszerű nyomon követni, és amennyiben a szárnyas alakok tömegesen megjelennek, illetve a kezdeti kolóniák kialakulnak, védekezni kell, a védekezést célszerű a molyok elleni védekezéssel együtt elvégezni.

Védekezési javaslat

A kukoricamoly elleni védekezésre Coragen 20 SC 125ml/ha dózisát, a kukoricamoly és a levéltetvek ellen a Ninja Zeon 0,25-0,3l/ha vagy a Karis 10 CS 0,125-0,15l/ha dózisát javasoljuk.

A napraforgóban a károsítóhelyzet az elmúlt héten

A napraforgó a szármegnyúlás-virágzat kiemelkedése (BBCH 31-55) fejlettségi állapotú.

A napraforgóban már sorok záródtak, mely a gombabetegségek számára kedvező mikroklimatikus viszonyokat teremt.

A mélyfekvésű területeken a napraforgó peronoszpóra (Plasmopara halstedii) szórványosan előfordul, de már elvesznek az állományban az alacsony, torz növények.

Az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternaria helianthi, A. helianthinficiens) már szinte minden állományban az alsó leveleken, észlelési szinten megjelent, az előző héthez képest közepes intenzitású terjedése volt megfigyelhető.

napra alternária
Alternariás levélfoltosság, Berettyóújfalu

A „harmatosabb” területeken észlelési szinten a szeptória (Septoria helianthi) tünetei is megjelentek az alsó leveleken.

A levéltetvek kisebb-nagyobb kolóniái megtalálhatóak a fiatal leveleken, de már további betelepedés nem tapasztalható.

A napraforgóban a károsítóhelyzet várható alakulása

A meleg, száraz időjárás nem kedvez a napraforgó peronoszpóra (Plasmopara halstedii) terjedéséhez, a fertőzés jelentős mértékű terjedésére nem kell számítanunk.

Az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternaria helianthi, A. helianthinficiens) további közepes intenzitású terjedésével kell számolnunk.

A szeptóriás levélfoltosság (Septoria helianthi) lassú terjedésével kell számolnunk.

A nyári záporok, zivatarok hatására a táblán belül a fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) fertőzöttségének, a fertőzött foltok méretének a növekedésével kell számolnunk.

Az állományokban a gombaölő szeres védekezést a jövő hétre prognosztizált nyári zivatarok kialakulásnak a kiszámíthatatlansága miatt célszerű folytatni, befejezni, mivel egy helyi zivatar pár óra alatt kedvező feltételeket teremthet a gombák robbanásszerű fertőzéséhez.

A meleg, száraz időjárás miatt a levéltetvek szaporodása is lassulni fog, ezért az elkövetkező időszakban nem számítunk a nagy területen történő felszaporodásukkal.

A virágzat kiemelkedését követően a mezei poloskák (Lygus sp.) kártétele is jelentősebb lesz, ezért a betelepedésükre számolnunk kell.

Védekezési javaslat

A levéltetvek, mezei poloskák elleni védekezésre a ritkább, fejletlenebb állományokba Karis 0,075 l/ha és a Ninja Zeon 0,2 l/ha a már záródott, fejlett állományokba az acetampirid hatóanyagú Rafting, Mospilan 20 SG vagy Autentic 0,2kg/ha dózisát javasoljuk:

A szár és levélfoltosságot okozó gombák elleni megelőző védekezésre a Picasso 0,5l/ha dózisát javasoljuk.