Az elmúlt hét időjárása
Az elmúlt hét időjárását továbbra is egy nagynyomású légörvény határozta meg. Egész héten száraz, meleg, napos időjárás volt élénk északkeleti széllel. A tiszta, felhőtlen égbolt miatt a napi maximum hőmérséklet elérte a 20 °C-ot, míg a hajnali minimumok -2-3 °C körül alakultak, jelentős volt a napi hőingadozás. A meleg, szeles idő hatására a talajok felső rétege teljesen kiszáradt, tovább nőtt az aszály mértéke. A talaj felső 10 cm rétegének (az alacsony víztartalom miatt) szintén nagy volt a napi hőingadozása, napközben 6-8 °C-ra is felmelegedett, majd éjjel 2-3 °C-ra lehűlt.

A csapadékmennyiség alakulása (2022.03.19-03.24.)
A PrecMet állomások adatai alapján
forrás: http://aszalymonitoring.vizugy.hu/

A PrecMet állomások adatai alapján

A PrecMet állomások adatai alapján
Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre
Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és országos előrejelzése alapján:
Hétfőn napos időre számíthatunk, helyenként több gomolyfelhővel. Nem várható csapadék. A déli, majd a nyugati szelet sokfelé élénk lökések kísérhetik. A minimum-hőmérséklet jellemzően -2 és +4 °C között alakul, de a fagyzugos vidékeken hidegebb, vízpartokon, illetve a magasabban fekvő tájakon enyhébb idő is lehet. A maximum-hőmérséklet 17 és 23 °C között valószínű.
Kedden a több-kevesebb napsütés mellett számítani lehet gomolyfelhőkre, majd egyre vastagabb, összefüggőbb magasszintű felhőzetre is. Helyenként előfordulhat kisebb eső, zápor, főleg az északi, északkeleti megyékben. A délnyugati, nyugati szél megélénkül, néhol időnként megerősödik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 1 és 6 °C között alakul, de a fagyzugos részeken hidegebb, vízpartokon, illetve a magasabban fekvő tájakon enyhébb idő is lehet. A csúcsérték 17 és 24 °C között várható.
Szerdán nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, de időnként lehetnek vékonyodások, felszakadozások. Szórványosan előfordul eső, záporeső. A déli, délnyugati szelet élénk, helyenként erős lökések kísérhetik. Hajnalban általában 0 és +8 °C közötti értékeket mérhetünk. Kora délután 14, 22 °C valószínű.
Csütörtökön nagyrészt erősen felhős vagy borult időre számíthatunk, de időnként lehetnek vékonyodások, felszakadozások a felhőzetben. Több helyen valószínű eső, zápor. Néhol esetleg zivatar is kialakulhat. A déli, délkeleti szelet sokfelé élénk, néhol időnként erős lökések kísérhetik. A hajnali 2, 8 fokról délutánra 13 és 23 °C közé emelkedik a hőmérséklet, északkeleten mérhetik az alacsonyabb, délen a magasabb értékeket.
Pénteken nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, de időnként elvékonyodhat, felszakadozhat a felhőzet. Több helyen valószínű eső, zápor. Néhol esetleg zivatar is kialakulhat. Sokfelé megélénkül a délnyugati szél. A minimum-hőmérséklet 2 és 9, a maximum 13 és 21 °C között várható.
Szombaton erősen felhős vagy borult lesz az ég. Többfelé valószínű csapadék. Az északnyugati, északi irányú szelet többfelé kísérhetik erős lökések. A minimum-hőmérséklet 2 és 10, a maximum 7 és 16 °C között várható, nyugaton lehet hidegebb, délkeleten a legenyhébb a nappal.
forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/
https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/
A várható európai hőmérsékleti és csapadékanomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-Előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előrejelzett hőmérséklet és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, valamint szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.
A Wetterzentrale térképes modellje szerint a csapadékzóna csütörtökön nyugati, délnyugati irányból érkezik az ország felé, ezért pénteken kiadósabb esőre számíthatunk. A csapadékzóna érkezése előtt a magasabb nedvességtartalmú levegő érkezik az ország felé, ezért szerdától szórványosan záporokra, kisebb esőkre is számíthatunk.
![]() |
![]() |
forrás: https://www.wetterzentrale.de/de/topkarten.php?model
A károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
Polifágok
A polifág károsítók közül a mezei pocok (Microtus arvalis) populáció mérete továbbra is nehezen ítélhető meg. Jelenleg még csak a ruderáliákon, árokpartokon találunk erősebben fertőzött gócpontokat, de a száraz idő miatt a pockok betelepedése, kártétele a gabona- és a repcetáblák szegélyében is megfigyelhető. A populáció jelentős mértékű növekedésére április elején kell számolni. A növényállományok fejletlensége miatt a kártétel mértéke gyorsan elérheti a gazdasági kártételi szintet, ezért a fertőzött táblákra fokozottan kell figyelni.
Védekezési javaslat
Amennyiben a pocok által lakott járatok száma eléri a 100 m2 ként a 1-2 db-ot (különösen gyengén fejlett állományban), védekezni kell. A védekezésre felhasználható az Arvalin LR és a PocokToxMaX (6300/2792-2/2021szüséghelyzeti engedélyben foglaltak szerint).
A repcében a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
Az aszályos időjárás ellenére a jól fejlett gyökérzettel rendelkező állományok még tartják magukat, de a fejlettlen állományok már nagyon szenvednek a szárazságtól.
A repce fejlettsége tájegységenként, illetve az időjárási körülményektől függően, a tőlevélrózsás és a rejtettbimbós (BBCH 19-50) állapot között alakul, de még az intenzív szárnövekedés nem kezdődött el.
Az elmúlt hét időjárása kedvezett a repceszár-ormányos (Ceutorhynchus pallidactylus) és nagy repceormányos (Ceutorhynchus napi) számára, az emelkedő napi középhőmérséklet hatására folytatódott a tömeges betelepedés és a tojásrakás. A színcsapda fogások alapján a Tiszántúlon a betelepedési hullám nagyon erős volt, a Nyugat-Dunántúlon a betelepedés már a végéhez közeledett, de a csapdafogások alapján még mindig indokolt volt a védekezés. A Tiszántúlon a napi fogások száma jelentős volt, Hajdú-Biharban a Mezőpeterd határában 03.24-én kihelyezett csapda 4 óra alatt 161 db ormányos fogott.


Repceszár-ormányos a levélen – Biharkeresztes, 2022.03.24
A kedvező időjárás következtében a repcefénybogár (Meligethes aeneus) betelepedése szintén elkezdődött, a Nyugat-Dunántúlon a napi fogások száma csak pár darab volt, míg a Tiszántúlon a napi fogásszám meghaladta a 10 darabot.
A fómás levélfoltosság (Phoma lingam), foltjai az alsó leveleken a múltheti csapadék hatására feléledtek, majd a héten ismét beszáradtak, a fertőzés terjedését nem tapasztaltuk.
A repcében a károsítóhelyzet várható alakulása
A jövő héten már jelentősen csökkeni fog az ormányosok betelepedése, de helyenként még mindig meghaladhatja a védekezési küszöbértéket, ezért a csapdafogások figyelembevételével indokolt a védekezés. A betelepedett imágók tojásrakásának az intenzitása fokozódni fog.
A repcefénybogár (Meligethes aeneus) betelepedése fokozódni fog, de ez egyelőre még nem jelent növényvédelmi kockázatot.
A jövőhét második felére prognosztizált csapadék kedvező feltételeket biztosít a fómás levélfoltosság (Phoma lingam) fertőzéséhez, ezért a terjedésére kell számítani. A fertőzés az elkövetkező héten még nem fogja elérni a védekezési küszöbértéket.
Védekezési javaslat
Csapdázással, növényvizsgálattal továbbra is ellenőrizni kell az ormányosok számát, illetve amennyiben a csapdában a fogások száma meghaladja a 10 db nagy repceormányos/csapda/3 nap, valamint mintegy 15 repceszár-ormányos/csapda/3 nap értéket, illetve a növényeken megjelennek az imágók, védekezni kell. Az ormányosbogarak elleni védekezésre a Vantex CS-t (80 ml/ha), illetve a dús, fejlett állományokba az Inazuma-t (0,2 kg/ha) javasoljuk.
A fejlett állományokban célszerű a rovarölő szeres kezeléssel együtt a regulátorok a Caryx (0,7-1,0 l/ha) vagy a Protector (1,2 l/ha) kijuttatása, mely egyúttal a fómás levélfoltosság ellen is hatékony védelmet biztosít.
A kalászosokban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten
Az elmúlt hét száraz, szeles időjárása tovább súlyosbította a kalászosokban az aszályt. Az aszálytól erősen szenvedő állományokat több helyen elkezdték öntözni.
Az őszi búzaállományok fejlettsége erősen eltér tájegységenként, a Dunántúlon az állományok továbbra is fejlettebbek, szebbek, míg az Alföldön az állományok kevésbé fejlettek, heterogének.
Az őszi gabonákban továbbra is a csapadék hiánya okozza a problémát.
Őszi búza
Az őszi búza (BBCH 29) bokrosodása befejeződött.
A szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) számára nem kedvezett a száraz időjárás az elmúlt héten, ezért jelentős terjedését nem tapasztaltuk. A fertőzöttség mértéke továbbra is alacsony.
A lisztharmatnak (Blumeria graminis f.sp. tritici) sem kedvezett az elmúlt hét időjárása, ezért a fertőzöttség sehol sem nőtt jelentősen. A fertőzöttség mértéke nem éri el a védekezési küszöbértéket.
A rozsdák, vörösrozsda (Puccinia triticina) és a sárgarozsda (Puccinia striiformis) fertőzöttségi szintje is alacsony, alig lelhetők fel az állományokban.
Őszi árpa
Az őszi árpa bokrosodása befejeződött, a szárbaindulás kezdeti stádiumában van (BBCH 29-30).
Az árpa lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. hordei) áttelelése a fejlettebb árpaállományokban mindenütt sikeres volt az országban, de a kórokozó által okozott fertőzések mértéke még jócskán elmarad a korábbi évek átlagától.
Az árpa hálózatos levélfoltosság (Drechslera teres) populációja szélsőségesen alacsony, mindenütt az észlelési szint alatt van.
Az árpa barna levélfoltosság (Bipolaris sorokiniana) fertőzöttség mértéke az egész országban aszályos időjárás miatt igen alacsony, töredéke az ilyenkor szokásosnak.
Az árpa törpe rozsdája (Puccinia hordei) az ország valamennyi körzetében áttelelt ugyan, de populációja rendkívül kicsi még a fogékony fajták állományaiban is.
A kalászosokban a károsítóhelyzet várható alakulása
Őszi búza
A jövő hétre a prognosztizált időjárás kedvező feltételeket biztosít a szeptóriás levélfoltosság fertőzéséhez, de mivel alacsony a jelenlegi fertőzöttség, ezért az elkövetkező héten sem kell jelentős mértékű terjedésre számítani.
A lisztharmat fertőzés számára is kedvez a jövőhétre prognosztizált időjárás, ezért az enyhén gyorsuló terjedésével kell számolnunk, de a fertőzések mértéke várhatóan sehol sem fogja megközelíteni a védekezési küszöbértéket.
A búza sárgarozsda populáció mérete rendkívül kicsi, az észlelési szint alatt van, ezért a soron következő időszakban jelentős mértékű terjedésre nem kell számítani.
A vörösrozsda populációja szélsőségesen kicsi, az észlelési küszöb alatt van a kedvező körülmények ellenére a kórokozó jelentős mértékű terjedésére a soron következő időszakban nem kell számítani.
Őszi árpa
Az árpa lisztharmat enyhén gyorsuló ütemben fog terjedni, jelentősebb fertőzésre csak a fogékony fajtákban kell számítani. A fertőzöttség mértéke a kevésbé fogékony fajtákban nem fogja elérni a védekezési küszöbértéket.
Az árpa hálózatos levélfoltosság kórokozó terjedésével a soron következő időszakban egyelőre nem kell számolni.
Az árpa barna levélfoltosság a soron következő időszakban csak rendkívül lassú, gyakorlatilag alig észrevehető mértékben fog csak terjedni.
Az árpa törpe rozsdája az alacsony fertőzöttségi szint miatt, csak alig észrevehető mértékben fog terjedni.
A kártevők közül a szárazság miatt a kabócák tömeges megjelenésére kell helyenként számítanunk, a vírussal fertőzött növényállományokban célszerű a megjelenésüket figyelemmel kísérni.