Növényvédelem 2022. augusztus 15.

A károsító helyzet várható alakulása, aktualitások - 32. hét

Továbbra is az aszály okozza a legnagyobb problémát az országban, már Nyugat-Magyarországon is egyre erősebben jelentkezik. A kártevők számára is kedvez ez az időjárás, de jelentős kárt csak az öntözött és a csapadékos területeken okoznak. Szakértőink jelentkeznek a megoldásokkal!

Az elmúlt hét időjárása

Az elmúlt hét elején egy hidegfront vonult át az ország felett melyből a Nyugat-Dunántúlon és a Dél-Dunántúlon, illetve szórványosan a Dél-Alföldön hullott számottevő csapadék. Az ország jelentős részén nem, vagy csak igen kis mennyiség esett, tovább fokozódott az aszály.

A csapadékmennyiség alakulása (2022.08.08.-08.13.), a PrecMet állomások adatai alapján

A csapadékmennyiség alakulása (2022.08.08.-08.13.), a PrecMet állomások adatai alapján

A középhőmérséklet alakulása (2022.08.08.-08.13.), a PrecMet állomások adatai alapján

A középhőmérséklet alakulása (2022.08.08.-08.13.), a PrecMet állomások adatai alapján

Nyári növényekre vonatkozó mezőgazdasági aszályszint

forrás: https://www.met.hu/idojaras/agrometeorologia/aszalyinfo/

 

Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre

 

Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje és országos előrejelzése alapján:

Hétfőn napos, gomolyfelhős idő lesz a jellemző. Főleg az ország északkeleti, keleti harmadán, illetve a nyugati megyékben lehet erőteljesebb a gomolyfelhő-képződés, ahol helyenként zápor, zivatar is kialakulhat. Időnként megélénkül a déli, délnyugati szél. Zivatar környezetében átmenetileg erős széllökések is várhatók. A hőmérséklet kora délután 30 és 35 °C, késő este 21 és 27 °C között várható.

Kedden a fátyol- és gomolyfelhők mellett sok napsütés várható, csak helyenként lehet zápor, zivatar. A nyugatias szél megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 29 és 35 °C között alakul.

Szerdán gomolyfelhős, napos, csapadékmentes idő várható. A nyugati szél többnyire mérsékelt marad. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 13 és 21°C, a legmagasabb nappali hőmérséklet 31 és 36 °C között valószínű.

Csütörtökön gomolyfelhős, napos idő várható, majd délutántól nyugat felől megnövekszik a fátyolfelhőzet. Csapadék nem lesz. A délnyugati, déli szél a Dunántúlon megélénkül, az Alpokalján meg is erősödik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 15 és 22°C, a legmagasabb nappali hőmérséklet 32 és 38 °C között alakul.

Pénteken hidegfront érkezhet, emiatt felhős idő valószínű hosszabb-rövidebb napos időszakokkal. Összességében több helyen van esély záporra, zivatarra. A délnyugati szél nagy területen megerősödik, helyenként - nem csak zivatar környezetében - viharossá is fokozódik. A szél délutántól a nyugati megyékben északnyugatira fordul. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 16 és 24°C, a legmagasabb nappali hőmérséklet általában 29 és 35 °C között valószínű, de a Nyugat-Dunántúlon ennél több fokkal hűvösebb, míg a Tiszántúl egyes részein több fokkal melegebb is lehet.

Szombaton felhőátvonulások várhatók több-kevesebb napsütéssel. Helyenként zápor, zivatar előfordulhat. Az északnyugati szél nagy területen megerősödik, az ország középső részein viharos széllökések is valószínűek. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 15 és 22, a legmagasabb nappali hőmérséklet 24 és 30 °C között alakul.

forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/

              https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/

 

A várható európai hőmérsékleti és csapadékanomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek, és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előre jelzett hőmérséklet és csapadékanomália-térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb; és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, valamint szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.

Csapadék anomália

Hőmérséklet anomália

forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/europai_elorejelzes/index.php?ful=2

A károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

Polifágok:

A mezei pocok (Microtus arvalis) kártétele már nem érzékelhető, de a gabona betakarítást követő tarlóápolás hatására a pockok a lucernásokba és a kukoricatáblákra áttelepülnek és helyenként károkat okozhatnak.

 

A napraforgóban a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A napraforgó a zöldérés–citromérés BBCH (83-87) fejlettségi állapotban volt az elmúlt héten.

Az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternaria helianthi, A. helianthinficiens) fertőzöttség lassult, megállt.

A fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) szártőbetegség formája és az aszkospórás eredetű szárközép- és tányérfertőzések a csapadékosabb területeken észlelési szinten kisebb foltokban lassan terjedt, illetve a fertőzések tünetei kifejezettebbé válnak. Az aszályos, száraz területeken megállt a fertőzés terjedése.

Az állományokban egyre több helyen nagyobb foltokban tapasztalható a növények száradása, mely a hamuszínű szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) tünete. A szártagokban megjelentek a mikroszkleróciumok, mely a kórokozó beazonosíthatóságát megkönnyíti.

A napraforgórozsda (Puccinia helianthi) észlelési szinten megjelent, de az alacsony relatívpáratartalom miatt csak a csapadékos vidékeken tudott terjedni.

A fekete- vagy fómás szárfoltosság (Phoma macdonaldii) fertőzöttség szintén csak a csapadékosabb területeken tudott terjedni.

A mezei poloskák (Miridae) helyenként tömegesen vannak jelen az állományokban, kártételük nem jelentős.

A napraforgóban a károsítóhelyzet várható alakulása

Az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternaria helianthi, A. helianthinficiens) lassú terjedése már csak csapadékosabb dunántúli területeken várható.

A fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) szártőbetegség formájának a terjedése már csak a csapadékosabb Dunántúlon valószínű. Az aszályos időjárás meg fogja állítani a fehérpenész terjedését.

A hamuszínű szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) hervadásos, száradásos tünete egyre gyakoribb lesz, sokan tévesen ezeket a tüneteket a szárazság számlájára írják.

A napraforgórozsda (Puccinia helianthi) és a fekete szárfoltosság (Phoma macdonaldii) lassú terjedése elsősorban a csapadékosabb területeken várható.

A mezei poloskák (Miridae) egyedszáma tájegységenként változó, jelentős mértékű kártétellel már nem kell számolni.

A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) lárvák kártétele a napraforgó tányérokon a gombás fertőzések terjedését felgyorsíthatja. A sérüléseken a száraz,- meleg időjárás miatt a Rhizopus spp. fertőzés megjelenhet, mely a tányér barnulását, rothadását okozhatja.

A kukoricában a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A kukorica fejlettsége az elmúlt héten tejesérés-sárgaérés állapot (BBCH 75-87) körül alakult. Az erősen aszályos, száraz területeken folytatódott az állományok „kényszer” silózása.

A kukoricabogár (Diabrotica virgifera virgifera) nőstények tömeges tojásrakása még zajlik. A kukoricabogár a tojásrakás céljából a nedvesebb talajokat, az öntözött táblákat keresi fel, ezért erre az elkövetkező évben figyelni kell.

A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) második nemzedékének a rajzása a Dunántúlon folytatódott, a Tiszántúlon a második nemzedék rajzása már a végéhez közeledik.

A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) második nemzedékének a tömeges lárvakelése az Alföldön befejeződött, a Dunántúlon viszont még folyamatos. A gyapottok-bagolylepke lárvakelése, a nemzedékek összemosódása és a déli területekről bevándorló, besodródó populációk miatt kiszámíthatatlan.

A kukoricamoly rajzása Tépe

A kukoricamoly rajzása Tépe

A gyapottok-bagolylepke rajzása Tépe

A gyapottok-bagolylepke rajzása Tépe

A kukoricamoly rajzása Csárdaszálláson

A kukoricamoly rajzása Csárdaszálláson

A gyapottok-bagolylepke rajzása Csárdaszálláson

A gyapottok-bagolylepke rajzása Csárdaszálláson

A kukoricában a károsítóhelyzet várható alakulása

A kukoricabogár (Diabrotica virgifera virgifera) nőstények tojásrakása folytatódni fog, az Alföldön már a végéhez közelít, de az Észak-Dunántúlon még tömeges. A kukoricabogár nőstények a tojásrakás céljából elsősorban az öntözött táblákat keresik fel, erre az elkövetkező évben figyelni kell.

A Dunántúlon a kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) második nemzedékének a rajzása még nem érte el a csúcsát, erőteljes. A Tiszántúlon, az Alföldön a kukoricamoly második nemzedékének a rajzása jelentősen csökkent, a végéhez közeledik, de vélhetően elhúzódó lesz. A tojásrakás céljából a molyok az öntözött, még zöld állományokat fogják felkeresni, ezért ott jelentős csőkártétel várható.

A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) lárvakelése folyamatos lesz, ezért védekezni kell ellene.

Védekezési javaslat

A kukoricabogár ellen a Ninja Zeon-t 0,25-0,3 l/ha dózisban amennyiben szükséges méh kímélő technológiával kijuttatva vagy a felszívódó és méhekre nem jelölés köteles acetampirid hatóanyagú Rafting 0,15 kg/ha dózisát javasoljuk.

A gyapottok-bagolylepke elleni védekezésre a Coragen 20 SC-t 0,15l/ha dózisban javasoljuk.