Növényvédelem 2021. július 05.

A károsító helyzet várható alakulása, aktualitások - 27. hét

Az elmúlt héten tovább folytatódott a kánikula melyet az átvonuló hidegfrontok is rövid időszakokra enyhítettek. Csapadék is csak szórványosan fordult elő, ami nem zavarta az ősziárpa-betakarítást. A kukoricában a virágzás közeledte és a nem szűnő szárazság miatt országszerte elindult az öntözés.

Az elmúlt hét meteorológiai elemzése

A hét első napjaiban az északkeleti országrészben még szórványosan előfordult csapadék, de az országban jellemzően száraz, meleg volt az idő, a napi maximumhőmérséklet 30-32 °C körül alakult. Szerdán az esti órákban délnyugat felől egy hidegfront érte el az országot mely a Nyugat-Dunántúlon heves zivatarokat okozott, melyekből szórványosan jelentős mennyiségű csapadék hullott. A hidegfront csütörtök reggelre átvonult az országon, de jelentős mennyiségű csapadék már sehol sem hullott. Pénteken főként az ország keleti, északkelti részén alakultak ki zivatarok, záporok melyekből jelentős mennyiség sehol sem hullott.

A csapadékmennyiség alakulása (2021.06.27.-07.03.)     A PrecMet állomások adatai alapján
A csapadékmennyiség alakulása (2021.06.27.-07.03.)
A PrecMet állomások adatai alapján
A középhőmérséklet alakulása (2021.06.27-07.03.)                        A PrecMet állomások adatok alapján
A középhőmérséklet alakulása (2021.06.27-07.03.)
A PrecMet állomások adatok alapján

Meteorológiai prognózis az elkövetkező hétre

Az Országos Meteorológia Szolgálat 10 napos ECMWF valószínűségi modellje, és Országos előrejelzése alapján:

Hétfőn éjszaka délnyugat felől erősen megnövekszik a felhőzet, és hétfőn hosszabb napos időszakok inkább a Tiszántúlon lehetnek. Utóbbi terület kivételével sokfelé várható eső, zápor, helyenként zivatar, a legtöbb csapadék a Dunántúl nyugati felén valószínű. A szél egyre többfelé északnyugatira fordul, megélénkül, több helyen megerősödik. A hőmérséklet hajnalban 14 és 21 °C között alakul. A csúcshőmérséklet a tartósan csapadékos nyugati részeken csak 20, 22 °C körül várható, de a Tiszántúlon 28, 31 °C -ig melegszik fel a levegő.

Kedden napos időre számíthatunk általában kevés gomoly- és fátyolfelhővel. Északkeleten, keleten egy-egy zápor előfordulhat. Az északnyugati szelet néhol élénk lökések kísérhetik. Hajnalban 13, 19, délután 28, 33 °C-ot mérhetnek.

Szerdán napos időre számíthatunk kevés gomoly- és fátyolfelhővel, csapadék nem valószínű. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt lesz. A hőmérséklet hajnalban 15 és 21, délután 30 és 35 °C között alakul.

Csütörtökön napos idő várható általában kevés gomoly- és fátyolfelhővel. Néhol zápor, zivatar előfordulhat. A délire, délkeletire forduló szél nagy területen megélénkül. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 16 és 23, a maximum-hőmérséklet 32 és 37 °C között valószínű.

Pénteken erőteljes gomolyfelhő-képződésre van kilátás, és több helyen várható zápor, zivatar. Az északnyugati, északi szél sokfelé megerősödik. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet 17 és 24, a maximum-hőmérséklet nyugaton 25, keleten 35 °C körül valószínű.

Szombaton a napsütés mellett erőteljes gomolyfelhő-képződés, szórványosan zápor, zivatar valószínű. Az északi, északnyugati szél a Dunántúlon megélénkül, helyenként megerősödik. A hajnali 18, 23 °C-ról délutánra általában 27 és 33 °C közé emelkedik a hőmérséklet.

Forrás:                https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/

                             https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/valoszinusegi/

A várható európai hőmérsékleti és csapadék anomáliát bemutató térképek a Középtávú Időjárás-előrejelzések Európai Központja (ECMWF) valószínűségi előrejelzései alapján készülnek, és négy hétre előre szemléltetik – heti bontásban, heti átlagértékekkel – a 20 éves modellklímától vett várható eltéréseket. Az előrejelzett hőmérséklet- és csapadékanomália térképeken kékkel rajzolódnak ki az átlagosnál hidegebb, illetve nedvesebb és bordóba hajló árnyalatokkal a melegebb, illetve szárazabb területek. A térképeken fehéren maradnak azok a területek, ahol az előrejelzés alig tér el az éghajlati átlagtól.

Hőmérséklet anomália

csapadék anomália

forrás: https://www.met.hu/idojaras/elorejelzes/europai_elorejelzes/index.php?ful=2 

A repcében a károsítóhelyzet alakulása az elmúlt héten

A repce az érés (BBCH 83-87) stádiumában van.

Az elmúlt hét meleg, időjárásának a hatására a repce érése beindult, a déli országrészben már elkezdték a glifozáttal kezelt állományok betakarítását. Az ország középső és északi részén a főhajtáson a magvak nedvességtartalma 30-50% körül alakul, ezért a legtöbb állományban elkezdték az érésgyorsítást, deszikkálást.

Az átvonuló hidegfrontokból hullott jelentéktelen mennyiségű csapadék következtében kialakuló párás-meleg állományklíma az elmúlt héten kedvezett a gombabetegségek terjedésének.

 A fómás (Phoma lingam) fertőzés lassú terjedése volt megfigyelhető a leveleken és a szártöveken, egyelőre nem alakult ki erős fertőzés.

Az alsó becőkön szórványosan megtalálható a lisztharmat (Erysiphe cruciferarum), a fertőzés az elmúlt héthez képpest már nem nőtt, továbbra is az észlelési küszöbérték körül alakul, a mycélium bevonat szürke, elöregedett.

Az alternariafertőzés (Alternaria brassicae, Alternaria brassicicola) lassú ütemben terjedt az alsóbb becőkön, az elmúlt hét folyamán jelentős fertőzés csak szórványosan alakult ki.

A fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) csapadékosabb területeken szórványosan, kisebb foltokban lassan terjedt, fehérpenész a mértéke jelenleg nem ítélhető meg.

Repcében a károsítóhelyzet várható alakulása a jövő héten

A meteorológiai prognózis szerint a jövő héten meleg időjárás várható záporokkal, zivatarokkal ami kedvezni fog a gombabetegségek terjedésének. Ugyanakkor csapadékos-meleg-szeles idő miatt a már érett, sérült becők felnyílásával is számolnunk kell.

A fómás (Phoma lingam) fertőzés már csak a csapadékosabb területeken fog dinamikusan terjedni az alsó leveleken, és a száron. Az érett, érésgyorsított állományokban, illetve az aszályos idő miatt kényszerérett növényeken a fóma terjedésével már nem kell számolni.

A becőkön a lisztharmat (Erysiphe cruciferarum) terjedése lassulni fog, illetve meg fog állni a növény öregedésének a következtében.

A csapadékos területeken az alternáriás becőfertőzés (Alternaria brassicae, Alternaria brassicicola) mértéke a még zöld, nem érésgyorsított táblákon nőni fog.

A csapadékosabb területeken a fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) terjedésével a továbbiakban is számolnunk kell, a terjedés mértéke nőni fog.

Az ismételten melegedő időjárás gyorsítani fogja az érést, a prognosztizált csapadék kedvezni fog az alternaria becőfertőzésének, a fóma szárfertőzésének, ezért célszerű az érésgyorsítást, állományszárítást elvégezni.

 

Védekezési javaslat

Az érő, gyomos állományokban, amikor a becőszint középső harmadában a magvak legalább 60 %-a barna színű lesz, el lehet végezni a glifozátos állománykezelést szántóföldi gépekkel. Hidastraktorral végzett kijuttatás: nagy hasmagasságú (>150 cm) földi géppel csak a permetlé elsodródását gátló cseppnehezítő adalékanyag hozzáadásával juttatható ki a készítmény. Jelenleg légi kijuttatási engedéllyel nem rendelkeznek a glifozát hatóanyagú készítmények.

A repcében betakarítás előtt végzett gyomirtásra mely egyben az érést is gyorsítja a Fozát 480

3,0-4,0 l/ha dózisát javasoljuk.

Az érésben előrehaladottabb állományokban a magvak 35-40 %-os nedvességtartalmánál, amikor a becőkben lévő magvak már barnák és kimorzsolhatóak, a tábla egyöntetű betakarításkori nedvességtartalmának elérése céljából a dikvát-dibromid hatóanyagú Reglone Air-t (1,5-2,0l/ha), Solaris-t (1,5-2,5l/ha) vagy a Dessicash 20 SL-t (1,5-2,0 l/ha) javasoljuk. A Relone Air a 6300/355-2/2021 ikt. számú a Solaris a 6300/681-3/2021 ikt. számú és a Dessicash 20 SL 6300/681-2/2021 ikt. számú szükséghelyzeti határozatban foglaltak szerint használható fel.

 

Az őszi búzában a károsítóhelyzet az elmúlt héten

Az őszi búza viaszérés-teljesérés (BBCH 85-89) fenológiai állapotban volt az elmúlt héten.

A lisztharmat-fertőzöttség (Blumeria graminis f. sp. tritici) már nem nőtt az állományok érése, száradása miatt.

A búza sárga rozsda (Puccinia striiformis) fertőzöttség nem nőtt az elöregedett állományokban, jellemzően a teleuto spórák képződése figyelhető meg.

A levélrozsda (Puccinia recondita) terjedése is megállt, szórványosan megtalálhatóak a teleutotelepek.

A szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) fertőzés megállt, a fertőzött foltok beszáradtak.

A búza DTR-es levélfoltosság (Drechslera tritici-repentis) terjedése is megállt, a fertőzött levelek elszáradtak.

Az elmúlt héten a levéltetvek is eltűntek az állományokból.

A poloskák szórványos kalászkártétele megfigyelhető volt a kalászosokban, az egyedszámuk nőtt az elmúlt héthez képpest.

Szórványosan megjelentek a tábla szegélyekben a szipolyok, helyenként pl.: a Kiss-Sárréten jelentős kárt okoztak.

Az őszi búzában a károsítóhelyzet várható alakulása

Az őszi búza lisztharmat (Blumeria graminis f. sp. tritici) terjedésével már nem kell számolnunk az elkövetkező időszakban.

A búza sárga rozsda (Puccinia striiformis) terjedése is megállt, jellemzően már az áttelelő spórák képződése figyelhető meg.

A búza vörösrozsda (levélrozsda) (Puccinia recondita) fertőzés az érésnek indult állományokban már nem fog terjedni.

A szeptóriás levélfoltosság (Septoria tritici) terjedése megáll az elkövetkező időszakban.

A búza DTR-es levélfoltosság (Drechslera tritici-repentis) terjedése is megállt, már nem fog az elkövetkező időszakban terjedni.

A poloskák betelepedése fokozódni fog az állományokba. Helyenként felszaporodva érzékeny minőségi károkat okozhatnak a szemek szívogatásával.

Az erdős területekkel határos táblákon a még viaszérésben lévő állományokban a szipolyok érzékeny károkat okozhatnak.

Az őszi árpában a károsítóhelyzet az elmúlt héten

Az őszi árpa az elmúlt héten a teljesérés (BBCH 89) fenológiai állapotában volt, elkezdődött a betakarítása.

A kukoricában a károsítóhelyzet az elmúlt héten

Az árukukorica az múlt héten 12 leveles-címerhányás előtti állapot (BBCH 112-50) fejlettségű volt.

A (Diabrotica virgifera) az országban már az első hím és néhol a nőstény kukoricabogár-imágók is megjelentek. Az imágók tömeges megjelenését csak az öntözött, már virágzó csemegekukorica-táblákon tapasztaltuk.

Kukoricabogár imágó a színcsapdán, Nádudvar
Kukoricabogár imágó a színcsapdán, Nádudvar

A kukoricamoly (Ostrinia nubilalis) első nemzedékének rajzása elérte a csúcspontját a tojások tömeges rakása elkezdődött, mivel a rajzás igen elhúzódó és kiszámíthatatlan volt, az első hernyók már megjelentek a címer kezdeményben.

Az első kukoricamoly hernyók megjelentek, Nádudvar
Az első kukoricamoly hernyók megjelentek, Nádudvar

A gyapottok-bagolylepke (Helicoverpa armigera) első nemzedéke is egyre növekvő számban volt jelen a csapdákban.

A kukoricában a kisebb levéltetűkolóniák megjelenését tapasztaltuk.

A kukoricában a károsítóhelyzet várható alakulása

 A kukoricabogár-imágók tömeges megjelenésére kell számítani a hőösszegmodell és a csapdafogások alapján. A védekezést a bibekártétel, illetve az imágók mennyisége alapján döntjük el az árutermelésben, a vetőmagtermesztés esetén az imágók tömeges megjelenésétől kezdve folyamatosan védekezni kell.

A kukoricamoly tojásrakásának az intenzitása csökkeni fog, az elkövetkező napokban a déli országrészben beindul a tömeges lárvakelés, a középső és déli országrészben a hét végén várható a tömeges lárvakelés, ezért a vetőmagtermesztésben és az erősen fertőzött területeken védekezni kell, lehet ellene.

A levéltetvek betelepedését a vetőmagtermesztésben és a fenyércirokkal fertőzött területeken célszerű nyomon követni, és amennyiben a szárnyas alakok tömegesen megjelennek, illetve a kezdeti kolóniák kialakulnak, védekezni kell. A védekezést célszerű a molyok elleni védekezéssel együtt elvégezni.

 

Védekezési javaslat

 

A kukoricamoly elleni védekezésre Coragen 20 SC 125 ml/ha dózisát, a kukoricamoly, kukoricabogár és a levéltetvek ellen a Ninja Zeon 0,25-0,3 l/ha vagy a Karis 10 CS 0,125-0,15 l/ha dózisát javasoljuk méhkímélő technológiával kijuttatva.

A napraforgóban a károsítóhelyzet az elmúlt héten

A napraforgó a bimbós állapot vége-virágzás eleje (BBCH 59-63) fejlettségi állapotú.

A napraforgóban a meleg és a jelentéktelennek tűnő csapadék kedvező viszonyokat teremtett a gombabetegségek számára.

A mélyfekvésű területeken a napraforgó peronoszpóra (Plasmopara halstedii) szórványosan előfordul, de az alacsony torz növények már elvesznek az állományban.

Az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternaria helianthi, A. helianthinficiens) már szinte minden állományban megjelent az alsó leveleken, az előző héthez képpest a fertőzöttség mértéke nőtt.

A meleg és kissé csapadékos idő hatására hamuszürke szárkorhadás (Macrophomina phaseolina) első tünetei megjelentek.

A csapadékosabb területeken a fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) szártőbetegség formája megjelent, ami a talajban elfekvő szkleróciumok micéliumos csírázásának következménye

A levéltetvek kisebb-nagyobb kolóniái megtalálhatóak a virágzati fellevelek között.

A napraforgóban a károsítóhelyzet várható alakulása

A napraforgó peronoszpórával (Plasmopara halstedii) primer fertőzött növények szórványosan továbbra is jelen vannak az állományokban, de a terjedésével nem kell számolnunk.

A hét végi csapadék hatására az alternáriás levél- és szárfoltosság (Alternaria helianthi, A. helianthinficiens) ismét gyorsuló, közepes intenzitású terjedésével kell számolnunk.

A hét végi nyári záporok, zivatarok hatására a fehérpenész (Sclerotinia sclerotiorum) által fertőzött foltok méretének a növekedésével kell számolnunk, illetve a virágzó állományokban a tányér fertőzése is beindul.

A meleg időjárás miatt a levéltetvek szaporodása is lassulni fog, ezért az elkövetkező időszakban nem számítunk a nagy területen történő felszaporodásukkal.

A virágzat kiemelkedését követően a mezei poloskák (Lygus sp.) kártétele is jelentősebb lesz, ezért a betelepedésükkel, kártételükkel számolnunk kell.

A virágzás beindulása és a prognosztizált meleg, zivataros-záporos idő kedvezni fog a tányérfertőző gombák (szürke, fehérpenész) számára, ezért a preventív védekezés elvégzése ajánlott, szükséges.

Védekezési javaslat

A levéltetvek, mezei poloskák elleni védekezésre az acetampirid hatóanyagú Rafting, Mospilan 20 SG vagy Autentic 0,2 kg/ha dózisát javasoljuk.
A virágzás alatt a tányérfertőző okozó gombák elleni megelőző védekezésre a Picasso 0,5 l/ha dózisát javasoljuk.