Mikor és hogyan indult a kapcsolatod a KITE-vel?
A seregélyesi Eötvös József Technikumban tanultam, ez idő alatt - nyolc évvel ezelőtt - a duális képzés keretében kerestem fel a KITE-t. 2018. május 2-án már főállásban dolgoztam géptelepi technikusként. 2021 szeptemberétől pedig megbízott, majd 2022 júliusától AMS-RTK géptelepi technikus vagyok.
Akkor már az iskolából is ismerős volt a vállalat?
Igen, bár más vonatkozásban is ismertem a céget, hiszen a családom Sárbogárd környékén 40 hektáron gazdálkodik és régóta KITE partnerek vagyunk. Gyerekkorom óta részese vagyok a mezőgazdaságnak, ebben nőttem fel. A KITE-hez már úgy érkeztem, hogy ismertem az alapokat, és ez sokat segített a beilleszkedésben is.
Milyen volt belülről látni a céget, nem csak partnerként?
A partnerekkel kezdetektől könnyen szót értek, úgymond egy nyelvet beszélünk. Fontos, hogy a munkám során meg tudjam mutatni, amit csinálok, elmagyarázzam és átadjam a tudásom nekik, ez bizalmat épít bennük. A kollégák között is jól éreztem magam, eleinte hárman dolgoztunk a géptelepen, egyikük a nagypapám lehetett volna, másikuk édesapám korosztálya. Rengeteget tanultam tőlük, a megszerzett tapasztalatokat, a szakmai tudásom fejlődését nekik köszönhetem.
Mit csinál pontosan egy AMS-RTK géptelepi technikus? Hogyan kell elképzelni a munkád?
Elég összetett a feladatköröm. Kezdem a digitális résszel: a megvásárolt gépek kapcsán a szerződésben látjuk, hogy egy adott gép esetén milyen funkciókat kell aktiválnunk a John Deere rendszerében, ezekhez kódokat kapok és megcsinálom az aktiválást. Emellett rögzítem a gépek vagy az antennák számát, és amikor szükséges szoftvert frissítek. Munkám során fizikai feladatokat is elvégzek, ilyen például egy traktor súlyozása, kombájn vágóasztalának felszerelése, vagy vetőgépek összeszerelése, amelyek konténerben érkeznek. SIP kaszák például faládában jönnek, azokat is mi rakjuk össze. Persze terepre is járok, akár egy antenna felszerelése vagy szoftverfrissítés miatt, és amikor szükséges szívesen megyek demózni. Ez nem tartozik szorosan a feladatkörömhöz, de ha szükséges örömmel megmutatom a partnereknek a gépeket. Volt olyan, amikor az egyik héten bemutattunk egy Kramert, a másik héten meg már meg is vette a partner, erre sikerélményként gondolok vissza.
Ezek szerint a géptől a laptopig minden a te kezed alatt fut át. Mi az, amit a legjobban szeretsz ebben?
Valójában mindent. A gépészeti munka mozgalmas, a számítógépes pedig kényelmesebb, de így tökéletes az egyensúly. A munkámban a csapatot is nagyon szeretem, támogató közeg vesz körül, akikkel nemcsak a munkahelyen tartunk össze, hanem szabadidőben is szoktunk csapatépítő programokat szervezni, most is készülünk egy horgásztónál tartandó eseményre. Bár most nem tudok részt venni rajta, de ezek mindig jó hangulatúak. Emellett a nagyobb KITE rendezvények is nagy élményt nyújtanak – ott voltam a 45. és az 50. évfordulón is. Inspiráló látni, hová nőtte ki magát a cég.
Látod magad más munkakörben is a KITE-nél?
A használtgép-értékesítés érdekelne. Rengeteg gépet láttam már kívül-belül, tudom, melyik márka mit tud. A saját gazdaságunkban is sok régebbi gépet szétszedtünk. Technikusként az alapok ismeretével és a partnerekkel való jó kapcsolattal szerintem jól tudnék teljesíteni ebben a munkakörben.
Nemcsak a KITE munkatársaként, hanem fiatal gazdaként hogyan látod a vállalat által képviselt innovációt?
Szerintem a KITE Magyarországon egyedülálló, magas színvonalat képvisel a termékportfóliója és a szolgáltatások terén is. A precíziós megoldások, fenntarthatóság, költséghatékonyság nemcsak divatszavak, hanem konkrét megtakarításokat jelentenek üzemanyag, inputanyag és idő terén is. Amikor ezekkel a pénztárcabarát megoldásokkal találkoztam a munkám során, a saját gazdaságunk is elindult ebbe az irányba. Az első John Deere-t is emiatt szereztük be, és láttam apukámon, mennyire megszerette, könnyebb lett számára is a munka.
Mit tanácsolsz azoknak a fiataloknak, akik most készülnek pályát választani, akár a KITE-nél?
Tanuljanak meg mindent, amit lehet. Az iskolában az elméletet, a gyakorlatban pedig a tapasztalatot. Menjenek el idősebbek mellé dolgozni, akik szívesen átadják a tudásukat. Ha ez a kettő együtt megvan, verhetetlenek lesznek. Egy műhelyben ne csak a kosz ragadjon rájuk, hanem a tudás is. Saját példámból kiindulva tudom javasolni a duális képzést, engem ez indított el ezen az úton.