2025. 06. 23.

Technológia, amit elsőként nekünk kell elsajátítani, majd továbbadni

Czenki József, a Hegyfalui Alközpont precíziós gépüzemeltetési vezető szaktanácsadója 2019 óta dolgozik a KITE Zrt.-nél. Több területen bizonyította rátermettségét, míg a digitális megoldásokban találta meg hivatását. Nemcsak lépést tart a fejlődéssel, de munkájából adódóan át is adja tudását. Karrierinterjúnkban pályájáról beszélgettünk.

– Már gyerekkorodban is egyértelmű volt számodra, hogy a mezőgazdaság területén szeretnél elhelyezkedni?

Az agrárium világa mindig vonzott, a szüleim gyermekkoromban több mezőgazdasági kiállításra elvittek, ezért már viszonylag korán hallottam a KITE-ről és mindig összekötöttem a John Deere-rel. Tudtam, hogy a KITE húzónév ebben az ágazatban. Végül a középiskolában informatikát tanultam Sopronban, de hamar kiderült számomra, hogy nem ezt az irányt szeretném folytatni. Később fedeztem fel, hogy a mezőgazdaságban is van informatikai vonal – amit ma már precíziós gazdálkodásnak hívunk –, és ez a terület sokkal közelebb állt hozzám, így két évet egy mezőgazdasági technikumban tanultam. Szerettem volna felsőfokú végzettséget szerezni, ezért továbbmentem Mezőgazdasági és élelmiszeripari gépészmérnöki szakra. Később a vállalat munkatársaként a KITE támogatásával elvégeztem a precíziós mezőgazdasági szakmérnöki képzést is.

– Hogyan indult a pályád a KITE-nél?

Junior műszaki menedzserként kezdtem, miközben beleláttam a műszaki területek tevékenységeibe: alkatrész-kereskedelem, gépértékesítés, szerviz, majd Győrszemerén a géptelep. A cél az volt, hogy a teljes műszaki területet megismerjem. Akkor még kerestem az utam, végül a gépüzemeltetésben találtam meg igazán magamat. Gépészmérnöki diplomámmal több lehetőségem nyílt, így gépüzemeltetést támogató mérnökké léptettek elő. Eközben a csapatunk is bővült, hárman, majd négyen lettünk. Később, a Kiemelt Szolgáltatási Igazgatósághoz való átszervezéssel új pozíció, precíziós gépüzemeltetési szaktanácsadó született. Akkor én fogtam össze a csapatot és azóta is a precíziós gépüzemeltetési technikus csapat irányításáért felelek.

– Melyek azok a főbb feladatok, amelyek a munkádhoz tartoznak?

Feladatom az új gépek beüzemelése, oktatása, valamint a partnerek és kollégák tájékoztatása a legújabb technológiákról. Ezeket az ismereteket nekünk kell elsőként elsajátítani, hogy ezt követően továbbadhassuk. A tudást részben saját tapasztalás, részben oktatások – például a John Deere vagy a KITE belső képzései – során szerezzük meg. Úgy érzem, ez a munka valóban nekem való. A jövőmet is hasonló műszaki területen képzelem el, ahol a precíziós technológiák gyakorlati alkalmazásán dolgozhatok.

– Mit szeretsz legjobban a munkádban?

Munkánk célja, hogy a legújabb technológiák hatékonyan beépüljenek a mezőgazdasági gyakorlatba. Leginkább azt szeretem, hogy a tanult technológiákat a gyakorlatban is alkalmazhatom, különösen terepi környezetben. Inspirál, hogy új megoldásokat ismerhetek meg, kipróbálhatom őket, és láthatom, hogyan működnek. Külön motivációt ad, amikor egy-egy új technológia bevezetése után mérhető eredményeket látunk egy gazdaságban, ez azt jelenti, hogy volt értelme annak, amit csináltunk, és kézzelfogható hozadéka van a munkánknak. Fontos számomra az is, hogy a partnerekkel együttműködve valósíthatjuk meg ezeket a fejlesztéseket, és közösen tapasztaljuk meg a sikerüket. Emellett jó érzés egy lendületes, nyitott szemléletű csapatban dolgozni, ahol a kollégák szakmailag is ösztönzik egymást.

– Vezetőként szerinted mi szükséges ahhoz, hogy jól működjön a csapatod?

Őszinte és határozott vagyok, de törekszem a jó kapcsolatra. Fontos számomra, hogy ha probléma merül fel, ne hibáztatás legyen, hanem közös megoldáskeresés. Ez különösen fontos szezonban, amikor nem lehet hetekig rágódni egy-egy nehézségen. Szerencsére a kollégák is kitartóak, ha valami nem sikerül elsőre, addig dolgoznak rajta, amíg meg nem oldják.

– A ti területeteken folyamatosak az újdonságok, hogyan tartod szinten magad a technológia változásával?

Mindig igyekszem fejleszteni magam, szabadidőmben és a partnerlátogatások során útközben is gyakran hallgatok külföldi szakmai podcastokat vagy nézek videókat, főként precíziós mezőgazdasági témákban. Munkámból adódóan havonta több ezer kilométert teszek meg autóval, és ezt az időt is próbálom hasznosan kihasználni. A szakmai podcastokból sok értékes tudást lehet kiszűrni, amit aztán megpróbálok beépíteni a saját munkámba. Az is sokat segít, hogy a KITE-nél rendszeresen vannak oktatások, szezon elején, közben, vagy amikor szükség van rá. Emellett a belső tudásmegosztás is fontos, ha egy-egy géptípusnál elakadunk, mindig számíthatunk a termékmenedzserek vagy más kollégák támogatására. Ez a folyamatos tanulás és egymást segítő szakmai közeg alapvető része a munkánknak.

– Tanácsolnád másoknak is, hogyha valakit érdekel ez a terület, keressen szakmai tartalmakat, például YouTube-on?

Mindenképpen, az interneten rengeteg értékes tartalom érhető el. A rövid formátumú videók, mint például a TikTokon, könnyen elvihetik az embert a felszínes, sokszor félrevezető információk irányába, bár ott is akadnak hasznos anyagok. A YouTube viszont ebből a szempontból stabilabb támpont, sok gyártó – például a John Deere – rendszeresen oszt meg naprakész, részletes ismertetőket az új technológiákról, gyakran podcast formájában is. Hazai viszonylatban Gribek Dani csatornáját szoktam figyelemmel kísérni. Ezek az anyagok bárki számára ingyenesen elérhetők és sokat lehet belőlük tanulni.

– A fiatalabb generáció hogyan tud betekintést nyerni a mezőgazdaság világába?

A duális képzések és a gyakornoki programok remek lehetőséget nyújtanak. Tapasztalatom szerint azok a fiatalok tudnak igazán gyorsan fejlődni, akiknek van családi kötődésük a mezőgazdasághoz, vagy saját érdeklődésből foglalkoznak vele. Az oktatás sokszor még nem követi le a legújabb technológiákat, de ahol innovatív, nyitott szemléletű tanárok tanítanak, onnan sokkal felkészültebb diákok kerülnek ki. Nagy előny, ha valaki nemcsak magol, hanem érti is, amit tanul, úgy gondolom ez elengedhetetlen egy folyamatosan fejlődő, technológia-vezérelt területen.