2023. 10. 11.

Talajjavítással a magas terméshozamért

A talajjavító készítmények alkalmazásával az egészséges talajállapotok és a magas minőségű terméshozam kéz a kézben jár. Az Omya, ásványanyag bányászattal és feldolgozással foglalkozó cég célul tűzte ki, hogy megoldást kínáljon azoknak a gazdáknak, akik nem megfelelő termőhelyi adottságokkal rendelkeznek. Termékeik a kalcium alapú Calciprill és a kéntartalmú Sulfoprill, melyek hatékonyságáról partnerünk, Képes Vince Ferenc a Matyó Agrártermelő Zrt. igazgatósági elnöke mondta el tapasztalatait.

Mezőkövesden vagyunk a vállalat egyik szántóföldjén, ahol jelenleg is zajlik a munka. Hány hektáron gazdálkodnak?
A cégcsoport 5.100 hektáron gazdálkodik és kizárólag növénytermesztéssel foglalkozik. Három fő növényünk a repce, búza és a napraforgó, ezenkívül egyéb területeinken lucernát termesztünk. Az 5.100 hektárból jelenleg 500 hektár öntözési engedéllyel bíró terület, melyet szeretnénk 1000-2000 hektár közé fejleszteni, valamint a jelenlegi csévélődobos öntözőrendszert korszerű pivot center berendezésekre cserélni.

Milyenek a termőhelyi adottságok?
Autópálya választja el a termőhelyeinket, az autópályától északra a Bükk felé fennsíkos, dombos területek találhatók, amelyek csernozjom barna erdőtalajok. Ezek alapvetően jó termőhelyi adottsággal bírnak, egyedüli hátrányuk, hogy savanyú talajok. Ehhez sajnos hozzátett még az elmúlt évtizedekben használt karbamid és nitrogén tartalmú műtrágya, amely tovább savanyította a talajt. A déli területek az autópálya alatt réti típusú talajok elsősorban, így ott a talaj pH-értéke nem ennyire meghatározó a növénytermesztésben. Viszont olykor a magas talajvízállással és a talaj szikesedésével meg kell küzdenünk.

Milyen jelek utaltak arra, hogy nem megfelelő a talaj összetétele?
Évtizedekre visszamenőleg végeztettünk talajvizsgálatot táblaszinten és ezeknek a méréseknek az eredményeit vettük figyelembe. A haszonbérleti szerződések újra kötése kapcsán nyílt lehetőség a talajjavításra, mely elsősorban a növények kalcium utánpótlására irányult. Emellett cél volt, hogy valamennyi kalcium visszamaradjon a talajban, a pH javítása érdekében. Ugyanakkor ezt nagyon lassan tudtuk elérni, gyakorlatilag 4,5-5 pH-értékről jelenleg 5,7-re sikerült javítani.

Mit használnak a termőföld javítása érdekében?
2018-ban az Omya termékét, a Calciprillt kezdtük el alkalmazni. Megvizsgáltunk több lehetőséget, más készítményeket, de fontos szempont volt, hogy jól szórható termék legyen hagyományos műtrágyaszóróval és precíziós gépekkel is, ennek az elképzelésnek pedig az Omya által gyártott Calciprill felelt meg. Egyenletes szórásképpel 36 méterre tudjuk kijuttatni a tápanyagot, így rendkívül nagy területteljesítményt érünk el. A növények megfelelő növekedéséhez a kén is jelentősen hozzájárul, és ez hiányként mutatkozott a vizsgálatok során. Ezért kéntartalmú talajjavítót kerestünk, ami egyben tápanyag is a növénynek. Így a későbbiekben Sulfoprillt kezdtük el alkalmazni, amely a kén és kalcium tápanyag-utánpótlást segíti elő.

Milyen eredményeket értek el eddig?
A termelési eredményeink az idei évben az őszi búzánál 8 t/ha felett voltak. Természetesen ez nem önmagában a kalcium pótlásának és a hidrogén lecserélésének köszönhető, hiszen 2018-tól technológiai változtatást eszközöltünk, a szántást elhagytuk és lazításos talajművelésre tértünk át. A nagy vonóerőigényű munkafolyamatokra csak gumihevederes traktorokat alkalmazunk. Tehát az új talajművelési technológia bevezetése és a kalciumpótlás együttes ereje kellett a talaj biológiai megújításához és a jó minőségű terméshozam eléréséhez. Mindemellett műtrágyából sokkal kevesebbet használtunk fel az elmúlt évhez viszonyítva.

Hogyan alkalmazzák?
A nyári betakarítás után juttatjuk ki a talaj felszínére a termékeket és a sekély tarlóhántással bedolgozzuk. Ezek az ősz és tél folyamán tavasszal oldatba mennek felvehető formába alakul át a kén, így kedvezőbb áron meg tudjuk oldani, mintha a ként folyékony nitrogénnel juttatnánk ki.  Ezáltal, amikor tavasszal folyékony nitrogént alkalmazunk, az már tiszta 100% nitrogén, melyhez kedvezőbb áron jutunk hozzá. Az előző években végeztünk talajjavítást porszerű anyagokkal is, pl. mészkőliszt, de ennek a kijuttatása és a szóráskép rendkívül kedvezőtlen volt. Sokszor a szél és más behatások miatt nem oda jutott, ahova kellett volna. Így kerestük meg azt a terméket, ami granulált, jól szórható, olyan, mint egy jó műtrágya és 36 méterre teljesen egyenletes szórásképet tud biztosítani, precíziós kijuttatással. A mi gazdasági méretünkben éveként 1.000 tonna szükséges ahhoz, hogy fenn tudjuk tartani a termelési színvonalat. Mint említettem, elsősorban a növények ezt tápanyagforrásként használják fel és amennyi visszamarad évenként az érvényesül a talaj javítására, ami nélkülözhetetlen a barna erdőtalajoknál.