– Hogyan kerültél a KITE-hez?
A KITE-vel való kapcsolatom 2016-ban kezdődött, még a mesterképzésem ideje alatt, amikor Keszthelyen a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem növényorvosi szakán tanultam. Akkoriban már megfogalmazódott bennem a gondolat, hogy az elméleti képzés mellett gyakorlati tapasztalatot is szeretnék szerezni mielőtt munkába állok. Az egyik legjobb barátom révén hallottam a KITE-ről, ő mezőgazdasági termelőként dolgozott, és jó tapasztalatai voltak a céggel, amit velem is megosztott. Az egyik állásportálon találkoztam is a KITE hirdetésével, és így jelentkeztem a Zalaszentbalázsi Alközpontba junior agronómiai menedzser pozícióba. A gyakornoki időszakban szerzett tapasztalatok és a cég szakmai háttere annyira meggyőző volt számomra, hogy az egyetem elvégzése után maradtam a vállalatnál és megbízott agronómiai üzletkötő-szaktanácsadóként folytattam a munkámat.
– Miért választottad ezt az irányt?
Az alapképzést gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnökként végeztem, ezt követően választottam a növényorvosi mesterszakot. Már a kezdetektől fogva érdekelt a kereskedelem világa, ugyanakkor fontosnak tartottam, hogy a kereskedelmi tevékenységet mélyreható szakmai tudás alapozza meg. Ezt egy versenyelőnynek gondoltam a piacon, ami aztán végül be is igazolódott, hogy jó döntés volt. A pályaválasztásomban a családi háttér is meghatározó szerepet játszott. Édesapám, édesanyám és keresztapám is Keszthelyen tanult, mostanra pedig a testvérem is ott végzett, az unokatestvérem pedig jelenleg is odajár.
– Milyen volt az első benyomásod a cégről, a kollégákról?
Nagyon pozitív volt. Már az első pillanattól kezdve azt tapasztaltam, hogy egy befogadó, támogató közegbe kerültem. Bármilyen kérdésem merült fel, mindig volt, akihez fordulhattam. Sosem éreztem azt, hogy „hülyeséget” kérdezek. Ez kezdőként óriási biztonságot adott. Különösen nagy szerencsének tartom, hogy a pályám elején Kelemen Attila mellett dolgozhattam. Ő volt a mentorom, akitől rengeteget tanultam, nemcsak szakmailag, hanem emberileg is. Gyakornokként többször mondta nekem, hogy: „A szorgalom és a kitartás mindig meghozza a gyümölcsét.”
– Mi jelentette számodra a legnagyobb kihívást a kezdetekkor, és hogyan sikerült ezt leküzdened?
Két fő kihívással szembesültem az elején. Az egyik a szakmai rész volt: bár növényorvosként megvolt a lexikális tudásom, a gyakorlati tapasztalat hiányzott, főleg a terepi munkában kellett fejlődnöm. Ebben szerencsére sok segítséget kaptam Attilától, így viszonylag gyorsan sikerült beletanulnom. A másik nehézség a vállalati működés megismeréséhez kapcsolódott. Időbe telt, mire átláttam a belső folyamatokat, és megtanultam, hogy adott helyzetekben kihez forduljak. Az első évem emiatt kihívásokkal teli volt, de a támogató kollegák sokat segítettek a beilleszkedésben és a problémák megoldásában. Szerencsére bárhova mentem mindenkivel sikerült jó kapcsolatot kialakítani. Szerintem, azt, hogy egy munkahelyen szeretünk-e dolgozni, nagyban meghatározza, hogy milyen viszonyban vagyunk a kollégákkal.
– Hogyan látod a vállalatot így közel 10 év távlatában?
Talán ez elsőre kicsit furán hangozhat, de én úgy látom a KITE-t a magyar mezőgazdaságban, mint a Szilícium-völgyben egy gigavállalatot. Arra gondolok, hogy Amerikában számos olyan nagyvállalat fejlődött ki, amelyek globálisan befolyásolják az emberek mindennapi életét is. Azt gondolom, hogy „kicsiben”, de a KITE is hasonló úton jár. Ha visszatekintünk a múltba, már több mint 50 éve formálja a magyar mezőgazdaságot a vállalat és ezzel az iránnyal a jövőben is – a digitalizáció és a digitális fejlesztések révén – még inkább hatással vagyunk/lehetünk a partnereink mindennapjaira.
– Hogy néz ki egy munkanapod?
A mindennapjaim igen változatosak, hiszen agronómusként több fronton is helyt kell állnom. Ez magában foglalja a kinti feladatokat, mint például a növényállományok ellenőrzését, valamint a partnerekkel való személyes és telefonos kapcsolattartást. Emellett természetesen az irodai munkák is egyre inkább a feladataim közé tartoznak. Gyakran a napomat terepi szemlézéssel kezdem, majd a nap második felében az irodában folytatom a munkát. Természetesen ez a beosztás az évszakok és a szezonális feladatok függvényében változik.
– Mi az, amit a leginkább szeretsz a munkádban?
A változatosságot. Én inkább az a típus vagyok, aki nehezen tudná elképzelni, hogy a munkaidejének jórészét egy helyen töltse. Természetesen ez erősen függ a személyiségtől és attól, ki milyen feladatokat preferál, de számomra fontos, hogy mozogjak, kapcsolatban legyek a partnerekkel, és aktív, kinti tevékenységeket végezzek. Továbbá azt szeretem a munkámban, hogy rugalmas, bizonyos mértékben önállóan be tudom osztani az időmet.
– Hogyan látod magad a vállalatnál a jövőben?
Alapvetően azt látom, hogy a cég számít rám, és én is számítok a cégre. Számomra a legfontosabb, hogy ott legyek segítség a szervezet számára, ahol szükség van rám.
– Ajánlanád a céget olyan fiataloknak, akik most szeretnének agrárterületen elhelyezkedni?
A KITE sokrétű lehetőségeket kínál, rengeteg tudást lehet megszerezni, és számos tevékenységi terület van, amelyeket mélyrehatóan meg lehet ismerni, így mindenki az érdeklődése szerint találhat számára megfelelő kihívást. Emiatt igen, számtalan esetben ajánlottam a céget. Volt hogy, viccesen azt is megjegyzetem, hogy „nem fizettek ezért”, nehogy túlzónak tűnjenek a szavaim. Természetesen szerencsére ezekben a helyzetekben, mindenki értette a poént.