2025. 08. 08.

A burgonyatermesztés jövője Magyarországon

Augusztus 6-án harmadik alkalommal került megrendezésre a KITE Zrt. és az Isterra Közép-Európa Kft. nyári burgonyatermesztés-technológiai bemutatója a Forstner Csárdában. A rendezvény a már hagyományosnak mondható terepszemlével zárult Csupor Tamás gazdálkodó területén, ahol a szabadföldi burgonyatermesztés tapasztalatai elevenedtek meg.

A program célja idén is az volt, hogy gyakorlatorientált bemutatón keresztül ismertesse meg a termelőkkel azokat a modern termesztéstechnológiai megoldásokat és fajtákat, amelyek a magyar burgonyatermesztés versenyképességének javítását szolgálják. A középpont ezúttal is az import vetőgumókra irányult, különösen a Danespo és Germicopa nemesítőházak által kínált fajtákra.

A rendezvény résztvevőit Perczel Péter, az Isterra Közép-Európa Kft. ügyvezetője köszöntötte és hangsúlyozta a KITE Zrt.-vel kialakított szakmai együttműködés fontosságát. Az együttműködés keretében a KITE Zrt. látja el hivatalosan a Germicopa és a Danespo – az Isterra cégcsoporthoz tartozó, nemzetközileg is elismert nemesítőházak – vetőburgonyagumó fajtáinak forgalmazását Magyarországon. A szaporítás a Germicopa esetében Franciaország tengerparti régióiban, elsősorban Bretagne-ban és Normandiában, míg a Danespo esetében Dániában, óceánparti területeken történik. Ezek a kedvező termőhelyi adottságok, hozzájárulnak ahhoz, hogy a vetőgumók kiemelkedő növényegészségügyi állapotban, vírusbetegségekkel szemben is kimagasló ellenállósággal érkezzenek Magyarországra.

A KITE Zrt. részéről Tóth Sándor a Kertészeti Üzletág ágazati vezetője köszöntötte a jelenlévőket, majd át is adta a szót Kecskés Gábornak, az OBTT elnökének, aki a magyarországi burgonyapiac aktuális helyzetét és kilátásait ismertette.

„A hazai burgonyaszektor jelenleg komoly problémákkal néz szembe. Magyarországon összesen 6277 hektáron termesztenek burgonyát, a szaporítóanyag-előállítás alig 100 hektárt tesz ki, míg az ipari burgonya aránya szintén nagyon kevés. A termelés nem elegendő a hazai fogyasztás fedezésére, így 2026 elején ismét importra szorulhat az ország.” Kiemelte, hogy bár az Agrárminisztérium célja az önellátás növelése, a termelők jellemzően a korai burgonyafajták irányába mozdultak el. Ez ugyan gyorsabb megtérülést ígér, de túlkínálathoz vezet, miközben az év többi részében hiány alakulhat ki. Kecskés Gábor szerint elengedhetetlen a termelők jobb informálása és a szorosabb együttműködés, hogy a következő szezonok sikeresebbek legyenek mind a vetőgumó-beszerzés, mind a piaci alkalmazkodás terén.

Ezt követően Fodor József, a Feilo Sylvania képviseletében mutatta be, hogyan lehet a fénytechnológia révén meghosszabbítani a zöldségfélék eltarthatóságát – különösen a Sylvania Helios T5 Green rendszer hatékonyságára helyezve a hangsúlyt. A Helios Green foszforkonvertált zöld LED segítségével hosszú ideig eltárolhatóak a burgonyák és nem kezdődik meg a csírázás.

A szakmai előadásokat követően a résztvevők terepszemlére indultak, ahol Csupor Tamás gazdaságában valós körülmények között tekinthették meg az egyes fajták – Pondus, Cronos, Argana, Red Bullet, Cimega, Romantica – eredményeit. A bemutatott Danespo fajták közül különösen nagy érdeklődés övezte azokat, amelyek kiemelkedően ellenállóak a vírusokkal, kártevőkkel szemben, és emellett magas terméshozamra is képesek.

Csupor Tamás gazdálkodó tapasztalatainak megosztásával és Dr. Vadvári László (Isterra Közép-Európa Kft.) vezetésével részletes fajtabemutató zajlott, ahol a résztvevők első kézből ismerhették meg az újabb nemesítések előnyeit és az import vetőgumó alkalmazásának technológiai hátterét. A gyakorlati tapasztalatok és a fajtatulajdonságok megismerése fontos támpontot adott a következő szezon megtervezéséhez.

A KITE Zrt. burgonya-vetőgumó kínálatáról az alábbi kiadványunkban tájékozódhat:

https://www.kite.hu/kiadvanyok/burgonya-vetogumo-kinalatunk/298